שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > הפרקליטות העדיפה להסתיר הנחיה של פרקליט המדינה – וחזרה מאישום כפול ברצח

חדשות

הפרקליטות העדיפה להסתיר הנחיה של פרקליט המדינה – וחזרה מאישום כפול ברצח
הפרקליטות העדיפה להסתיר הנחיה של פרקליט המדינה – וחזרה מאישום כפול ברצח
07/11/2018, עו"ד לילך דניאל

לאחר שביהמ"ש הסיר חיסיון על הנחיה של פרקליט המדינה בדבר הפעלת מדובבים בחקירות משטרה, חזרה בה הפרקליטות מאישום נגד שני נאשמים ברצח על מנת שלא לחשוף את ההנחיה האמורה. ביהמ"ש זיכה את השניים אך מתח ביקורת על התנהלות התביעה: "ראוי שהנחיה נורמטיבית זו תהיה גלויה ולא סודית"

בית המשפט המחוזי בלוד זיכה אתמול (ג') שני נאשמים ברצח העבריין יוסי עטר, שהתרחש בשנת 2017, לאחר שהפרקליטות חזרה בה מכתב האישום נגדם. המהלך של הפרקליטות בא בתגובה להחלטת בית המשפט להסיר חיסיון מעל הנחיה נורמטיבית של פרקליט המדינה, העוסקת בנושא הפעלתם של מדובבים בחקירות משטרה בטרם העמדת הנחקרים על זכויותיהם. מאחר שהעדיפה שלא לחשוף את ההנחיה האמורה בפני ההגנה, החליטה הפרקליטות לחזור בה כאמור מכתב האישום נגד השניים.

בלית ברירה, זיכו השופטים מנחם פינקלשטיין, ליאורה ברודי ורמי אמיר את הנאשמים, אך בשל הודעת המאשימה כי בכוונתה להגיש ערעור, הורה על מעצרם של הנאשמים למשך 72 שעות נוספות לשם הגשת הודעת הערעור.

בתוך כך, מתח סגן הנשיא פינקלשטיין ביקורת על המהלך הלא שגרתי של הפרקליטות. "מבקש אני להביע תמיהה על החלטה זו", כתב, "שמשמעותה היא כי מוטב שיזוכו שני נאשמים, שלדעת הפרקליטות קיימות די ראיות להרשיע כל אחד מהם בעבירת רצח, מאשר שתתגלה הנחיה נורמטיבית חשובה של פרקליט המדינה". עוד הוסיף "נער הייתי, גם זקנתי, ואף למדתי – שלעתים נישא לשווא שמו של השיקול הביטחוני (ביטחון הציבור או ביטחון המדינה). במקרים כאלה – יש למחות על כך!".

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

בהמשך ציטט סגן הנשיא פינקלשטיין משירו של נתן אלתרמן "לחש סוד" שנכתב בתגובה לכך שהפרקליטות הצבאית בזמנו, ביקשה להגן על דרישה פיקודית לפיה עד לא יענה על שאלה אלמנטרית שנשאל בבית המשפט, מאחר שהתשובה לה היא בגדר "סוד צבאי". לדעת המשורר, לה הסכים השופט פינקלשטיין, היענות לדרישת החיסיון תפגע קשות במשפט ובצדק ואף עולה כדי ביזיון בית הדין.

לסיום דבריו הוסיף פינקלשטיין כי לא זו בלבד שאין מקום לשיטתו להעדיף את חיסיון ההנחיה על פני הגנת הנאשמים, אלא שראוי שהנחיה נורמטיבית זו תהיה גלויה ולא סודית גם ללא קשר להליך דנן. "הדיון בשאלה העקרונית באלו תנאים ומגבלות ניתן לפגוע, במדינה דמוקרטית ויהודית, בזכויות יסוד של נחקרים במהלך הפעלתם של מדובבים בחקירה", כתב, "חייב לדעתי להיות גלוי וידוע". לכך הצטרף גם השופט רמי אמיר, שהוסיף כי לדעתו נכון וראוי היה למדינה, ללא קשר לתיק זה, לפרסם את עמדתו העקרונית והמנומקת של פרקליט המדינה בסוגיה החוקתית שעומדת על הפרק, של דיבוב חשודים בטרם אזהרה.

 

תפ"ח 24139-09-17

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
תקדין בטוויטר
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
עורכי דין/בעלי מקצוע עוד
152 | S:150