שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > כתב אישום נגד השר לשעבר בנימין בן אליעזר בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים

חדשות

כתב אישום נגד השר לשעבר בנימין בן אליעזר בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים
כתב אישום נגד השר לשעבר בנימין בן אליעזר בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים
03/12/2015, עו"ד אורי ישראל פז

כתב האישום שהוגש בין היתר גם נגד אברהם נניקשוילי, רוי מוצפי וג'קי בן זקן, כולל חמש פרשיות שוחד, הלבנת הון, מרמה ועבירות מס. על פי הנטען, השר לשעבר דרש וקיבל סכומי כסף תמורת פעולות הקשורות בתפקידיו הציבוריים מאנשי עסקים והן המיר ללא דיווח מט"ח בשווי מאות אלפי דולרים שאותו החזיק בביתו במזומן

לאחר כישלון השימוע, פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) הגישה לפני זמן קצר לביהמ"ש המחוזי בעיר כתב אישום נגד בנימין פואד בן אליעזר, אברהם נניקשוילי, רוי מוצפי, איילת אזולאי, ג'קי בן זקן וצ'רלי יהודה. כתב האישום כולל חמש פרשיות שעניינן עבירות שוחד, איסור הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס. ההחלטה על הגשת כתב האישום התקבלה על ידי היועץ המשפטי לממשלה על יסוד המלצת פרקליט המדינה, שי ניצן, והמלצת פרקליטת מחוז תל אביב, ליאת בן ארי שווקי.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עוה"ד שרון כהנא וסוזנה שור,  בין השנים 2007 – 2014 כיהן בן אליעזר כחבר כנסת, ובחלק מן התקופה כשר בממשלות ישראל. על פי כתב האישום, בן אליעזר דרש וקיבל סכומי כסף בעד פעולות הקשורות בתפקידיו מאנשי עסקים שונים, ובכספים אלה רכש, בין היתר, נדל"ן. בן אליעזר המיר ללא דיווח ותוך נקיטת פעולות הסוואה והסתרה, מט"ח בשווי מאות אלפי דולרים, אותו החזיק במזומן בכספות בביתו ובבנק. כמו כן, הוא מסר הצהרות הון כוזבות ליו"ר הכנסת בכך שלא כלל דיווחים בדבר הון ונכסים שצבר, ולא הגיש דוחות לרשות המסים, תוך שהוא מעלים ממנה הכנסות חייבות במס הנובעות מניצול מעמדו כעובד ציבור בכיר.

איילת אזולאי עבדה תחת בן אליעזר בתפקידיו השונים החל משנת 1992 כמזכירה, עוזרת, מנהלת לשכה ויועצת פרלמנטרית. בכל אחד מתפקידיה הייתה אזולאי עובדת ציבור. במהלך התקופה הרלוונטית לכתב האישום, הייתה אזולאי יד ימינו ובת בריתו של בן אליעזר, קידמה את האינטרסים שלו ובמקביל את שלה, ופעלה כזרועו הארוכה.

אברהם נניקשוילי וג'קי בן זקן הינם אנשי עסקים העוסקים בתחומי האנרגיה והנדל"ן, בישראל ובחו"ל. בשנות התשעים היה בן זקן פעיל של בן אליעזר במפלגת העבודה. ברבות השנים, ועם הפיכתו של בן זקן לאיש עסקים, הפכו הקשרים בין השניים לקשרים אינטרסנטיים. בן זקן הקפיד לשמור על קשרים גם עם אזולאי, אותה הכיר מימיו כפעיל פוליטי. נניקשוילי ובן זקן היו שותפים בשורה של חברות בישראל, בהן חברת מנופים פיננסים לישראל וחברת שמן משאבי נפט וגז.

רוי מוצפי הוא איש עסקים העוסק בתחומי הנדל"ן והטקסטיל, בישראל ובחו"ל. צ'רלי יהודה הוא בנקאי לשעבר, ומכר ותיק של בן אליעזר, אותו הכיר באמצעות מוצפי.

על פי האישום הראשון, בשנת 2011 פנה בן אליעזר לאיש העסקים אברהם נניקשוילי, ביקש וקיבל ממנו סך של 400 אלף דולר (כמיליון וחצי שקל), וזאת תמורת פעולות שביצע בן אליעזר מתוקף תפקידו כשר התמ"ת לטובתם של איש העסקים נניקשוילי ושותפו ג'קי בן זקן. בן אליעזר הפעיל, בין היתר, את קשריו כשר שהיה הממונה על מועצת הנפט יחד עם ראשת לשכתו דאז, איילת אזולאי, לשיפור סיכוייה של חברת שמן שבבעלות נניקשוילי ובן זקן, לעמוד בתנאים לקבלת רישיון קידוח באתר "מד אשדוד". רישיון הקידוח ניתן לחברת שמן לאחר לחצים שונים שהופעלו על ידי בן אליעזר, בעזרת אזולאי, ובאמצעותה, על חברי מועצת הנפט.  

בנוסף, בן אליעזר חתם על תצהיר והעיד בבית המשפט מטעמו ולטובתו של נניקשוילי בהליך משפטי שניהל, שזכייה בו היתה שווה לנניקשוילי ממון רב מאד.

על פי אישום זה, מואשם בן אליעזר בלקיחת שוחד ואיסור הלבנת הון. בגין מתן התצהיר והעדות מואשם בן אליעזר בעבירה של מרמה והפרת אמונים. נניקשוילי מואשם במתן שוחד ואיסור הלבנת הון ואזולאי ובן זקן מואשמים במרמה והפרת אמונים.

הצהרת הון כוזבת

על פי האישום השני,  לבקשת איש העסקים רוי מוצפי, פנה בן אליעזר לקונסול מצרים מספר פעמים על מנת להשפיע בקרב הממשל המצרי לשם קבלת אשרות לעובדי החברה שבבעלות מוצפי. בעקבות פניות אלה חידש קונסול מצרים את מתן האשרות לעובדי החברה באופן מיידי, וכל אימת שהיה בכך צורך.

בתמורה, בשנת 2011, העביר מוצפי לבקשת בן אליעזר סך של 260 אלף שקל לרכישת מגרש עבור רעייתו ובנו של בן אליעזר בנס ציונה. בנוסף, בשנת 2012, פנה בן אליעזר למוצפי וביקש ממנו סך של חצי מיליון שקל לצורך מימון רכישת בית ביפו. מוצפי נענה לבקשה והעביר לו את הסכום האמור. בסמוך לכך, פנה בן אליעזר למוצפי פעם נוספת בדרישה לקבל סכומים נוספים של 1.2-1.3 מיליון שקל לרכישת הבית ביפו. בן אליעזר הפעיל על מוצפי לחצים על מנת שיעביר את הכסף, בין אם ממקורותיו ובין אם ממקורות אחרים. מחומר הראיות עולה כי הסכום הנוסף שהתבקש לא הועבר לבסוף לבן אליעזר.

על פי אישום זה מואשם בן אליעזר בשתי עבירות של לקיחת שוחד ובאיסור הלבנת הון. מוצפי מואשם במתן שוחד ובאיסור הלבנת הון.

עוד נטען בכתב האישום כי במהלך התקופה שבין ינואר 2011 ליוני 2012, החזיק בן אליעזר מטבע חוץ במזומן בסכומים העולים במצטבר ל-2.14 מיליון שקל. בתקופה האמורה ביקש בן אליעזר לעשות שימוש בכספים אלה לצורך רכישת נדל"ן, מבלי להפקיד את כספי המזומן בחשבונות הבנק שלו, כדי שלא להזדהות כמי שמחזיק ברשותו סכומים גבוהים במזומן. לצורך כך, פנה בן אליעזר מספר פעמים למכרו, צ'רלי יהודה, וביקש ממנו לבצע עבורו שירותי המרה ולהזדהות במרמה כמבקש השירות במטרה לגרום לזיהוי ודיווח לא נכון. 

על פי האישום השלישי מואשמים בן אליעזר ויהודה באיסור הלבנת הון.

על פי האישום הרביעי, בהתאם לחובותיו וזכויות של בן אליעזר כחבר כנסת, הוא הגיש בתקופה הרלוונטית הצהרות הון אשר בהן הוא נמנע במתכוון מאזכור הון ונכסים שהחזיק, ובכך הציג מצג שווא. על פי כתב האישום, במעשים אלה פגע בן אליעזר בתקינות פעולותיו של המנהל, בטוהר המידות של עובדי הציבור ובאמון הציבור בעובדי הציבור ומשרתיו. פגיעה זו הייתה מהותית וקשה נוכח רום מעמדו, סכומי הכסף הגבוהים שהוסתרו, ניצול האמון שניתן בו וחשיבותה של ההצהרה שנועדה לאפשר קיום בקרה על חברי הכנסת נבחרי הציבור, שלא יפעלו בניגוד עניינים אלא תוך שמירה על טוהר מידות ועל מנהל תקין. בכך עשה בן אליעזר במילוי תפקידו מעשה מרמה והפרת אמונים הפוגע בציבור.

על פי האישום החמישי, בין השנים 2007 – 2013, לא הגיש בן אליעזר דוחות שנתיים כמתחייב על פי פקודת מס הכנסה ועשה שימוש במרמה, ערמה ותחבולה, במזיד ובכוונה להתחמק ממס. בנוסף, בן אליעזר העלים הכנסות בשווי מיליוני שקל שצמחו לו משוחד ומהכנסות נוספות הנובעות מניצול מעמדו כעובד ציבור בכיר.

חקירת הפרשה בוצעה על ידי להב 433-יאח"ה, יחד עם פקיד שומה חקירות תל אביב ברשות המיסים ובסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון. החקירה לוותה על ידי עוה"ד שרון כהנא וסוזנה שור מפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה).

"אין בכתב האישום ממש"

סנגורו של בנימין (פואד) בן אליעזר, עו"ד ד"ר יעקב וינרוט, שהצטרף לצוות ההגנה, מסר בתגובה כי "אנו נלמד את החומר, אנו מאמינים בחפותו ונתמודד עם הטענות בבית המשפט".

סנגורו של ג'קי בן זקן, עו"ד ירון קוסטליץ, מסר בתגובה: "צר לנו מאוד שהוגש כתב אישום נגד מר בן זקן בעבירה הצדדית של סיוע להפרת אמונים מצידה של הגב' איילת אזולאי. בכתב אישום זה אין ממש, וטוב היה שלא היה הוגש משהוגש. חברי מועצת הנפט שקיבלו את ההחלטה הסופית בעניין שמן מונו לתפקידם זמן רב לאחר שמר בן אליעזר סיים את תפקידו כשר התשתיות, ללא קשר כלשהו למר בן אליעזר או לגב' אזולאי".

עו"ד קוסטליץ הוסיף כי "גם הפרקליטות אינה חולקת שההחלטה שקיבלו חברי מועצת הנפט היא מקצועית-כלכלית, ולא נפל בה רבב, וגם הפרקליטות לא טענה שמר בן אליעזר או הגב' אזולאי או מר בן זקן פנו לאותם חברי מועצה. ממילא חבל מאוד שהוחלט להגיש כתב אישום נגד מר בן זקן, ואנו משוכנעים כי הוא יזוכה מכל אשמה".

עוה"ד נתי שמחוני ויואב סננס, ממשרד הרצוג פוקס נאמן, מסרו בתגובה בשם איש העסקים אברהם נניקשווילי: "עמדתנו היא כי אין להאשמה המיוחסת למר נניקשווילי על מה לסמוך, כלל ועיקר. ההלוואה ניתנה על רקע מערכת יחסים קרובה של חברות אמיתית וכנה, לאחר שנקלע בן אליעזר למצוקה בריאותית חמורה והיה על סף מוות. מר נניקשווילי, לא ביקש מעולם – וממילא גם לא קיבל – דבר מבן אליעזר ו/או מי מטעמו".

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

היועמ"ש שוקל להעמיד לדין את בנימין בן אליעזר בגין שוחד, הלבנת הון ומרמה

 

השר לשעבר בנימין בן אליעזר יועמד לדין בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150