שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > העליון דחה את בקשת רשות הערעור של לחיאני – ירצה 8 חודשי מאסר בפועל

חדשות

העליון דחה את בקשת רשות הערעור של לחיאני – ירצה 8 חודשי מאסר בפועל
העליון דחה את בקשת רשות הערעור של לחיאני – ירצה 8 חודשי מאסר בפועל
18/11/2015, ליאור שדמי שפיצר

ביהמ"ש העליון קבע כי אין הצדקה לתת רשות ערעור בגלגול שלישי וכי בית משפט השלום שגזר עליו שישה חודשי עבודות שירות הקל עמו יתר על המידה, תוך שהעניק משקל יתר לעדויות האופי שדיברו בשבחו: "אלמלא הסדר הטיעון ראוי היה המבקש לעונש חמור בהרבה"

בית המשפט העליון דחה את בקשת רשות הערעור של ראש העיר בת ים לשעבר, שלמה לחיאני, על החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב להחמיר בעונשו ולגזור עליו שמונה חודשי מאסר בפועל (במקום שישה חודשי עבודות שירות שנגזרו עליו בבית משפט השלום), בגין הרשעתו בעבירות של הפרת אמונים.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

במסגרת הסדר טיעון שלא כלל הסכמה לעניין העונש, הודה והורשע לחיאני בבית משפט השלום בתל אביב בשלוש עבירות של הפרת אמונים, ונגזרו עליו שישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, שישה חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 250 אלף שקל. כן נקבע בגזר הדין כי דבק קלון במעשיו. בית המשפט המחוזי קיבל את ערעור המדינה והחמיר בעונשו של לחיאני כך שיעמוד על שמונה חודשי מאסר בפועל, תוך שהשופטים הסכימו עם הגדרת התביעה כי מדובר בהפרת אמונים הגובלת בשוחד, כאשר הגדרה זו נכונה לכל אחד משלושת האישומים בהם הודה והורשע.

כעת דחה בית המשפט העליון את בקשת רשות הערעור של לחיאני, לאחר שהשופטים אליקים רובינשטיין, צבי זילברטל ומני מזוז קבעו כי אין הצדקה לתת רשות ערעור בגלגול שלישי. כן קבעו, כי העונש שהוטל על לחיאני בבית משפט השלום הקל עמו יתר על המידה, "תוך שהעניק משקל יתר לעדויות האופי הרבות אשר נשמעו בשבחו, ובעיקר – להבעת החרטה מצדו. זאת, בפרט שעה שהחליט על חפיפה בענישה בין שלושת האישומים, עד כדי הטלת ענישה של שישה חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות בגין שלוש העבירות גם יחד.

השופט מזוז, שעמד על חשיבות העבירה של מרמה והפרת האמונים במאבק בשחיתות, הוסיף כי "העונש שהוטל על ידי בית משפט השלום אינו מתיישב לטעמי עם עיקרון ההלימה, שהוא עיקרון הענישה המנחה בחוק, ועם התכלית של הרתעת הרבים, ואין בו כלל מענה לאינטרס הציבורי הקריטי במאבק חסר פשרות בתופעות השחיתות השלטונית. לא למותר להוסיף כי אלמלא הסדר הטיעון ראוי היה המבקש לעונש חמור בהרבה; ומשנחתם הסדר הטיעון - נכון היה למצות את הדין עם המבקש קרוב לרף העליון של טווח הענישה שנקבע בהסדר".

עוד נקבע בהחלטה, כי "בכל הכבוד לזכויותיו של המבקש בעיר בת ים שאין להתעלם מהן, עסקינן ברמה גבוהה של שחיתות. גם מי שאינו מנפנף יומיום ב'דגל אמון הציבור' בידיעה כי זה האחרון נתון לתנודות ולהשפעות תקשורתיות וציבוריות מסוגים שונים, אינו יכול שלא לציין כי יחס מקל בעבירות של שחיתות ציבורית תורם לתחושה השגויה של 'מושחתים כולם'. המבקש הודה כי ניצל את קשריו ומעמדו כראש העיריה כדי לכסות את חובותיו האישיים, תוך התעלמות בוטה מחובתו לשמירה על טוהר המידות ולנהוג ללא משוא פנים. ניגוד העניינים הבוטה בו העמיד את עצמו ואחרים, צבע את העיריה – אשר התהדרה בשינוי החיובי שהושג בעיר בהנהגתו – בצבעי שחיתות וסיאוב, תוך פגיעה קשה".

הפרקליטות יוצגה בערעור על ידי עו"ד אבי וסטרמן מהמחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, ועוה"ד שרון כהנא, יפעת שטיין ונתנאל חיים מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה).

 

רע"פ  3292/15

 

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

החמרה בעונשו של ראש עיריית בת-ים לשעבר – מאסר בפועל במקום עבודות שירות

 

שלומי לחיאני נידון לעבודות שירות בגין הפרת אמונים ויורחק מהשירות הציבורי

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150