שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > הפרקליטות מזמנת לשימוע שורה של בכירים החשודים בפרשת השוחד בחברת החשמל

חדשות

הפרקליטות מזמנת לשימוע שורה של בכירים החשודים בפרשת השוחד בחברת החשמל
הפרקליטות מזמנת לשימוע שורה של בכירים החשודים בפרשת השוחד בחברת החשמל
12/10/2015, עו"ד אורי ישראל פז

הפרקליטות הודיעה לחברת סימנס AG ולחברת סימנס ישראל כי הן חשודות בעבירות של מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים. על פי החשד, חברת סימנס יצרה קשר עם הבכירים החשודים בפרשה ונתנה להם טובות הנאה תמורת תמיכתם בקידום האינטרסים שלה בהתקשרויותיה מול חברת החשמל.

פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) הודיעה היום (א', 11.10) לשורה של חשודים בפרשת השוחד בחברת החשמל על זימנם להליך שימוע לפני הגשת כתב אישום פלילי. הזימונים נשלחו לדוד קון, יונה שוויצר, יעקב חאין, צבי אייל, חיים ברנר ודוד אלמקייס. זאת לאחר שבחודש יולי 2015 העבירה מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך את תיק החקירה לפרקליטות. חשודים אלה שימשו בתקופה הרלוונטית בתפקידים בכירים בחברת החשמל, ומיוחסות להם עבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות על חוק איסור הלבנת הון.

הפרקליטות גם הודיעה לחברת Siemens AG ולחברת סימנס ישראל בע"מ כי הן חשודות בעבירות של מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, ועבירות על חוק איסור הלבנת הון.

הודעות השימוע מתייחסות לחשדות לפיהם במהלך תקופה ממושכת בין השנים 2005-1999 יצרה סימנס קשרים עם בכירים בחברת החשמל במסגרתם נתנה להם טובות הנאה שונות, ובכלל זאת שילמה להם סכומי כסף ניכרים, על מנת שאלה יתמכו בקידום האינטרסים של סימנס בהתקשרויותיה מול חברת החשמל.

על פי החשד, פעילות זו של סימנס הייתה חלק מדפוס פעולה שיטתי של תשלומי שוחד לעובדי ציבור במדינות רבות ברחבי העולם, במטרה לקדם את ענייניה. תשלומי השוחד לבעלי התפקידים בחברת החשמל הגיעו לכדי מיליוני יורו רבים, והועברו להם, בין היתר, באמצעות חשבונות קש בחו"ל על מנת להסתיר את מקור הכספים וייעודם.

בעבר הורשע עו"ד דן כהן (שופט לשעבר) שהיה דירקטור בחברת החשמל באותה תקופה, בקבלת שוחד מסימנס ונדון לשש שנות מאסר.

השופט חאלד כבוב, מהמחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל באביב, הרשיע את דן כהן בעבירות חמורות של עבירת שוחד, עבירת מרמה והפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט. "אני חוזר בי מהכפירה בכתב האישום המקורי", הצהיר דן כהן בבית המשפט, והשופט כבוב קבע בהחלטתו כי הוא "מתיר לנאשם לחזור בו מכפירתו, ואני מורה על תיקון כתב האישום".

במסגרת הסדר הטיעון שבו הורשע כהן, הוסרו אישומים מכתב האישום המקורי. כך למשל, באישום הראשון בגין לקיחת שוחד ומרמה והפרת אמונים בפרשת רוגוזין (רכישת קרקע על ידי חברת החשמל במחיר הגבוה המרבי) – הורדה עבירת השוחד. ואילו האישום השני – נמחק. באישום הרביעי שהפך להיות אישום שלוש, נמחקו חלק מהעובדות המיוחסות לכהן.

במסגרת הסדר הטיעון הורשע כהן בכל שלושת האישומים. כהן הודה בכך שקיבל שוחד בסך מיליון אירו מחברת סימנס בתקופה בה כיהן כדירקטור בחברת חשמל. כתב האישום מייחס לכהן עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. כהן שימש בין השנים 1991 ל-2001 כדירקטור בחברת החשמל ומשנת 1993 הוא שימש כיו"ר ועדת הנכסים של הדירקטוריון. בתמורה לכספי השוחד, כהן קידם את הזכייה של סימנס במכרז גדול של חברת החשמל לרכישת טורבינת גז. כמו כן, כהן הודה בכך שנמנע מלחשוף את קשריו העסקיים עם עזרא הראל, הבעלים של חברת רוגוזין תעשיות, ואישר עסקה במסגרתה חברת החשמל רכשה מהראל 395 דונם באשדוד. כן הודה כהן בשיבוש הליכי משפט לאחר שברח מישראל לחו"ל במהלך הליכי החקירות שנפתחו נגדו בארץ.

התיק מטופל על ידי מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ונחקר על ידי מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

 

לקריאה נוספת, ראו:

השופט לשעבר דן כהן הורשע בעבירות שוחד מרמה והפרת אמונים

 

השופט לשעבר דן כהן הוסגר לישראל

 

שופט בדימוס: "דן כהן לא שופט, הוא עו"ד"

 

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150