שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > לאחר שנות תרדמת: לראשונה צוות בינמשרדי ימגר בניה בלתי חוקית

חדשות

לאחר שנות תרדמת: לראשונה צוות בינמשרדי ימגר בניה בלתי חוקית
לאחר שנות תרדמת: לראשונה צוות בינמשרדי ימגר בניה בלתי חוקית
12/02/2015, עו"ד אורי ישראל פז

בהוראת שר הפנים מינה היועץ וינשטיין צוות מיוחד, בראשות המשנה עו"ד ארז קמניץ, שיעסוק בבנייה הבלתי חוקית בישראל, במיפוי התופעה וכן בדרכים השונות להתמודדות עמה. שר הפנים, גלעד ארדן: "עלינו להתמודד בצורה נחושה עם תופעת הבנייה הבלתי חוקית ולהוביל אכיפה משמעותית ובלתי מתפשרת כלפיי מפרי חוק"

היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, מינה היום (ד', 11.2) צוות בינמשרדי שיעסוק בבנייה הבלתי חוקית בישראל, במיפוי התופעה וכן בדרכים השונות להתמודדות עמה.

בכתב המינוי של הצוות נטען כי המאבק בתופעת הבנייה הבלתי חוקית הוא יעד אסטרטגי שעל רשויות המדינה להוביל כדי לבצר את שלטון החוק ללא מורא וללא משוא פנים. בראש הצוות יעמוד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי), עו"ד ארז קמיניץ.

ההחלטה על מינוי הצוות התקבלה בהמשך לדיון שהתקיים בנוכחות פרקליט המדינה, מפכ"ל המשטרה ובכירי משרד המשפטים והמשטרה, וכן בהמשך לבקשתו של שר הפנים גלעד ארדן למנות צוות לבחינת הנושא.

הצוות ימנה גורמים ממשלתיים בכירים העוסקים באכיפת דיני מקרקעין ותכנון ובניה במשרד המשפטים, במשרד הפנים, במשטרת ישראל וברשות מקרקעי ישראל. הצוות ימפה את תופעת הבנייה הבלתי חוקית, ינתח את התייחסות המשטרה לצרכי האכיפה בתחום ויניח את מסקנותיו והצעותיו לפתרונות בפני היועץ המשפטי לממשלה ושר הפנים.

יצוין כי דיני התכנון והבנייה משקפים הכרעה של המחוקק באשר לאופן הפעלתה של רגולציה על הקרקע. רגולציה זו נועדה לקבוע את שימושי הקרקע וכן את עוצמות הבינוי המותרים במקרקעין. ככזאת, היא חייבת להיעשות תוך שמירה על שלטון החוק, עקרונות של צדק טבעי והגינות שלטונית. תופעת הבניה הבלתי חוקית בישראל מסכלת את היכולת לממש עקרונות אלה, שכן הפרט עושה דין לעצמו ורומס את עקרון שלטון החוק. כידוע, תופעה זאת מטרידה את רשויות אכיפת החוק מזה זמן רב, ובית המשפט העליון אף ראה בה מעין "מכת מדינה".

בין היתר, יתייחס הצוות בעבודתו ובהמלצותיו לסוגיות הבאות:   

1. מיפוי התופעה בהתאם למאפיינים של סוגי העבירות השונות בתחום האמור, בין היתר בהתייחס לאזורים השונים ברחבי מדינת ישראל, לרבות הזיקה בינה ובין תופעת הפלישות למקרקעי ציבור.

2. מיפוי השימוש בכל סוגי הצווים המנהליים והשיפוטיים הנוגעים לבנייה בלתי חוקית ולפלישה לקרקע וכן סיוע המשטרה לאכיפתם של צווים אלה, כל זאת תוך התייחסות למגזרים שונים באוכלוסייה.

3. המלצות אופרטיביות באשר לקידום הלחימה בבנייה הבלתי חוקית, ובכלל זה:

· המלצות באשר לדרכים להגברת מימוש צווים מנהליים ושיפוטיים וכן באשר לדרכים שיש לנקוט לצורך הגברת סיוע המשטרה באכיפתם.

·בחינת דרכים לטיוב ולשימוש בכלי אכיפה מנהליים ושיפוטיים.

· בחינת דרכים לעיגון והפעלה של כלים לאכיפה כלכלית.

· בחינת אפשרות לקבוע סדרי עדיפויות ביחס להוצאת צווים מנהליים ושיפוטיים וכן ביחס לאכיפה של צווים כאמור.

לדברי שר הפנים, גלעד ארדן, "עלינו להתמודד בצורה נחושה עם תופעת הבנייה הבלתי חוקית ולהוביל אכיפה משמעותית ובלתי מתפשרת כלפיי מפרי חוק".

לקריאה נוספת, ראו:

בג"ץ: ביתו של חלל צה"ל אלירז פרץ ז"ל שנבנה במאחז בלתי חוקי לא ייהרס

 

רשות מקרקעי ישראל תובעת 51 מיליון שקל ממושב עמינדב בגין שימוש לא חוקי בנחלות

 

בג"ץ הורה למדינה לעמוד בהתחייבותה לפנות את מאחז עמונה בתוך כשנתיים

 

בג"ץ הורה להרוס מבנים לא חוקיים בישוב עפרה שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
151 | S:150