שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > נלחמים באלימות ברשתות החברתיות: כתב אישום על הסתה לטרור בפייסבוק

חדשות

נלחמים באלימות ברשתות החברתיות: כתב אישום על הסתה לטרור בפייסבוק
נלחמים באלימות ברשתות החברתיות: כתב אישום על הסתה לטרור בפייסבוק
02/12/2014, עו"ד אורי ישראל פז

כתב אישום הוגש הבוקר נגד תושב מזרח ירושלים בן 31, שהעלה לעמודי הפייסבוק והיו-טיוב שלו תכנים המסיתים לאלימות ולטרור. בין היתר, התבטא הנאשם בגנות הדרוזים "ששכחו שהם ערבים ומתגייסים לצבא הישראלי" ואיים על קטין קרוב משפחה של ח"כ חנין זועבי שהביע תמיכה בישראל

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה הבוקר (ג', 2.12) לבית משפט השלום בעיר כתב אישום נגד מחמוד עסילה, תושב מזרח ירושלים בן 31, המואשם כי בחודשים אוקטובר ונובמבר 2014 העלה לעמוד הפייסבוק והיו-טיוב שלו תכנים המסיתים לאלימות ולטרור.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

כתב האישום הוגש באישורו של היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, ומייחס לעסילה עבירות של הסתה לאלימות או טרור, הסתה לגזענות, תמיכה בארגון טרור, איומים, העלבת עובד ציבור ממניע גזעני והשמדת ראיות.

עסילה פרסם סרטונים שבהם גילויי תמיכה, שבח והזדהות עם מחבלים ומבצעי פיגועים. הוא גם העלה לרשתות החברתיות תמונות של כלי נשק רבים מסוגים שונים. תכנים רבים מסוג זה זכו לחשיפה רבה, והיוו במה גם לאחרים להעלות הודעות תמיכה והזדהות. חלקם אף העלו הודעות מטעמם בעלי תוכן דומה של הסתה לאלימות ולטרור. לעמוד הפייסבוק של עסילה היו 9,354 עוקבים.

בכתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד שחר מלול, נטען כי ביום 04.08.14 בוצע פיגוע דריסה באמצעות טרקטור בירושלים, במהלך האירוע לוחם יחידת נחשון השתתף בנטרול המפגע. ימים ספורים לאחר מכן פרסם עסילה בפייסבוק תמונה של שניים מאנשי יחידת נחשון, ביניהם הלוחם שהשתתף באירוע, ולצד התמונה כותרת: "רוצחי השהיד מוחמד אל ג'עביס, אני לא הולך להגיב, ולא לעשות סרטון, כלב בן כלב, את התגובה אני משאיר לכם". לכותרת זו נחשפו 291 עוקבים ובוצעו 23 שיתופים.

בפרסום אחר, לאחר דריסת פעוטה ותיירת בפיגוע הדריסה בגבעת התחמושת, העלה עסילה סרטון ובו הוא אומר: "ערב טוב תנחומיי למשפחת שלודי [המחבל שדרס והרג בגבעת התחמושת], בעלייה בדרגת אל-שאהיד עבד אלרחמן אלשלודי לפני שבוע, תנחומיי להורי חיג'אזי [שניסה להתנקש בחייו של יהודה גליק] בעליה בדרגתו של אל שהיד מועתז חיג'אזי היום בבוקר, תפילה על נשמתו והלוואי שכל העם הפלסטיני יעשה מה שהוא עשה". לסרטון נחשפו 11,154 עוקבים, והוא זכה ל-1,225 לייקים, ו-55 שיתופים.

בפרסום נוסף, לאחר שקצין מג"ב דרוזי הרג מחבל איברהים אלעקרי שביצע פיגוע דריסה בירושלים,  העלה עסילה ליו-טיוב סרטון בו אמר: "אני יודע שיש בארץ שלנו דרוזים טובים, ששומרים על מקורם ועל זהותם ושהם רוצים לחזור לארצם... אבל יש קבוצה מהדרוזים ששכחו שהם ערבים ושהתפצלו מהאיסלאם ומתגייסים לצבא הישראלי... בא אליכם אחד מהדרוזים המעאפנים ומוריד את תמונת השאהיד אברהים אלעקרי אללה ירחמו ואומר 'הנבלה, החזיר', אתם הנבלות... אתה בנאדם לא מחונך דרוזי מעאפן מגזע של מעאפנים. ובא העדר מאחוריך, מוחא לך כפיים, מחזק את ידיך, כל זה בגלל דרוזי נבלה, הדרוזי שנדרס זה נבלה ולא איברהים אלעקרי... לפחות איברהים אלעקרי יצא שאהיד וקיבל כבוד של אל שאהדה, אבל לא כמו הנבלה הדרוזי על פסי הרכבת, חייל ומשרת את הלאום שלו וכלב נאמן, אף אחד לא אמר לכם להתגייס לצבא הישראלי, המקור שלכם ערבים שהתפצלו והורגים את בנינו הפלסטינים".

בסרטון אחר גינה מחמוד עסילה קטין שהוא קרוב משפחתה של חברת הכנסת חנין זועבי, שהעלה לרשת סרטון תמיכה בישראל הקורא להשיב את שלושת הנערים החטופים למשפחותיהם. בסרטון איים עסילה על הקטין באומרו "יש לך 24 שעות אתה מוריד סרטון התנצלות לפלסטינאים, אחרת אני מגיע לנצרת ואני שם אותך כמו סמרטוט בכניסה לנצרת ונותן לכל מי שנכנס ויוצא לדרוך עליך".

כך בהזדמנויות שונות ורבות, פרסם עסילה דברים מתוך מטרה להסית לגזענות, פרסם קריאות לעשיית מעשה אלימות או טרור או דברי שבח, אהדה או עידוד למעשה אלימות או טרור, תמיכה או הזדהות עימו, ועל פי תוכנו של הפרסום המסית והנסיבות שבהן פורסם, יש אפשרות ממשית שיביא לעשיית מעשה אלימות או טרור, כמו כן, פרסם דבר מתוך מטרה להסית לגזענות, ותמך בארגון טרוריסטי.

אישום נוסף מייחס לעסילה השמדת ראיות במהלך החקירה, לאחר שהורה לאשתו לשנות את סיסמת הכניסה לעמוד הפייסבוק ולמחוק את כל התמונות והתכנים המעודדים אלימות והסתה.

בשל חומרת המקרה, מבקשת הפרקליטות לעצור אותו עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. דובר משרד המשפטים מסר כי מדובר בכתב אישום שהוא חלק מעבודת מטה הנעשית בפרקליטות המדינה (תפקידים מיוחדים) מול שירותי הביטחון הכללי והמשטרה.

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

מקים עמוד הפייסבוק "כנופיית אל יהוד" מואשם בהסתה לאלימות ולגזענות

 

פרקליט המדינה: "הנורמות המשפטיות צריכות לחול גם על הפעילות המקוונת"

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150