שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > כתב אישום נגד עו"ד יעקב פינק בגין גניבה של 13 מיליון שקל מכספי לקוחותיו

חדשות

כתב אישום נגד עו"ד יעקב פינק בגין גניבה של 13 מיליון שקל מכספי לקוחותיו
כתב אישום נגד עו"ד יעקב פינק בגין גניבה של 13 מיליון שקל מכספי לקוחותיו
03/11/2014, עו"ד אורי ישראל פז

על פי כתב האישום, בסוף שנות ה-90, לקח עורך הדין הלוואות בשוק האפור לכיסוי גירעונות המשרד ומשלא עמד בהחזר ההלוואות החל למעול בכספי לקוחותיו. במשך 15 שנה גנב עו"ד פינק מלקוחותיו כספי נאמנות שהופקדו אצלו לכיסוי צרכיו האישיים וחובות המשרד וכן לכיסוי השקעות כושלות

עו"ד יעקב פינק הואשם אתמול (יום א', 2.11) בגניבה של כ-13 מיליון שקל מכספי לקוחותיו. מדובר בעשרות לקוחות, רובם בעלי משקים במושבים, אשר ביקשו לבצע עסקאות מקרקעין באמצעות שירותיו המקצועיים. על פי כתב האישום, שהוגש לבית משפט השלום בירושלים באמצעות עו"ד חיים פס, במשך כ-15 שנים נהג עו"ד פינק לגנוב מלקוחותיו כספי נאמנות שהופקדו אצלו, אם לכיסוי צרכיו האישיים, אם לכיסוי חובות המשרד, ואם לכיסוי השקעות כושלות במיזמים עסקיים שונים. פינק נהג להציג ללקוחותיו מצגי שווא לפיהם כספם מובטח בחשבון הנאמנות שפתח במיוחד לצורך זה.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

על מנת להפיס את דעתם של לקוחותיו בנוגע לכספים, הוא נהג להדפיס עבורם תדפיסי חשבונות כוזבים, שמהם עלה לכאורה כי כספיהם נמצאים בחשבון ואף צוברים ריבית. כאשר הגיע הזמן בו היה עליו להשיב ללקוח מסוים את כספו, טוענת הפרקליטות, גנב עוה"ד פינק את הכסף מחשבון הנאמנות של לקוח אחר והעבירו ללקוח הראשון, כדי להמשיך למעול בכספי הלקוחות.

עוד עולה מכתב האישום כי בסוף שנות ה-90, החל פינק לקחת הלוואות בשוק האפור לכיסוי גירעונות המשרד ומשלא עמד בהחזר ההלוואות החל למעול בכספי לקוחותיו. כמו כן, במספר מקרים לקח פינק הלוואות על מנת לכסות את חובותיו או כיסה את החובות מכספו הפרטי.

באחד המקרים המובאים בכתב האישום, ביקש פינק מאביו של לקוח מסוים, לאור היכרותו עמו, הלוואה בסך חצי מיליון שקל. בתמורה סוכם בין השניים כי עו"ד פינק ירשום משכנתא בדרגה ראשונה לזכותו של האב על נכס השייך לאשתו של פינק ברחוב טשרניחובסקי בירושלים. ההסכם נחתם, לא לפני שעו"ד פינק זייף לכאורה את חתימתה של אשתו על מסמכי ייפוי הכוח והמשכנתא ורשם משכנתא לטובת האיש על הדירה וזאת ללא ידיעתה של אשתו.

עוה"ד פינק מואשם כי זייף בשנית את חתימת אשתו וחתימתו של אבי הלקוח על שטר פדיון משכנתא והסיר את המשכון האמור וזאת ללא ידיעתם של מי מהצדדים. "במעשיו אלה, גנב הנאשם נכס שהופקד אצלו על מנת שישמרנו שמירה מעולה או ישתמש בו או תמורתו למטרה פלונית, זייף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר בנסיבות מחמירות וקיבל דבר בנסיבות מחמירות", טוענת הפרקליטות בכתב האישום נגדו.

במקרה אחר, מואשם עו"ד פינק בגניבת כספי הלקוחות כאשר שימש כנאמן קבוצת רכישה שערכה אחותו, ויוה סיון. פינק פנה לאחד מחברי קבוצת הרכישה וסיפר לו כי ישנם קשיים בהמשך מימוש הפרויקט עקב כספים שחסרים להמשך הבנייה וביקש מהחבר להלוות כספים לקבוצה, באישור הוועד המנהל של הפרויקט. פינק אף אמר לחברי הקבוצה כי חבר אשר יקדים תשלומים לטובת הקבוצה, יקבל בעבור הקדמה זו ריבית של 9%. כמו כן, שועבדו זכויות בפרויקט לטובתו של החבר כנגד ההלוואה, באישור הועד המנהל של הפרויקט. חבר הקבוצה חתם על הסכם כי ילווה לקבוצת הרכישה סכום של 700 אלף שקל, וזה אכן העביר שני שיקים על הסכום האמור. אלא שעוה"ד פינק לא העביר את הכספים לטובת קבוצת הרכישה, אלא גנב אותם והשתמש בהם לצורך כיסוי חובות שנוצרו בחשבונות נאמנות של לקוחות אחרים. חבר אחר בקבוצה העביר 305 אלף שקל כהלוואה לטובת קבוצת הרכישה.

אחותו, ויוה סיון נפלה קורבן בעצמה למעלליו של עו"ד פינק. במסגרת ארגון קבוצת הרכישה הפקידו חברי הקבוצה לחשבון הנאמנות של קבוצת הרכישה כספים שיועדו לטובת דמי מכירת האופציה של ויוה וזאת לאחר מימוש האופציה על הקרקע. ויוה הסכימה שלא למשוך את הכספים המגיעים לה עד שהקבוצה תממש את האופציה והקבוצה תרכוש את הקרקע ורק לאחר מכן, כאשר ייכנסו כספים נוספים, תמשוך ויוה את דמי האופציה המגיע לה. עו"ד פינק מואשם בכך שבעשרות מקרים גנב לצרכיו האישיים כספים שהיו אמורים להיות מועברים לאחותו ויוה ועשה בהם שימוש לצרכיו האישיים. סך הכספים שגנב עו"ד פינק עולה כדי 2.8 מיליון שקל.

עו"ד פינק מואשם בעבירות של גניבה בידי מורשה, זיוף בנסיבות מחמירות וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. הפרקליטות מבקשת לעצור אותו עד תום ההליכים המשפטיים נגדו, כי נוכח ריבוי העברות שנעברו על ידו לאורך שנים רבות ובהיקף כספי רב ביותר, שהביאו לפגיעה כלכלית קשה בעשרות מתלוננים אשר איבדו את כספם, ולאור החשש המובנה משיבוש הליכי משפט אין חלופת מעצר ראויה בעניינו.

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150