שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > ביקורת בינלאומית: ישראל לא נאבקת בהלבנת הון של עורכי דין ויהלומנים

חדשות

ביקורת בינלאומית: ישראל לא נאבקת בהלבנת הון של עורכי דין ויהלומנים
ביקורת בינלאומית: ישראל לא נאבקת בהלבנת הון של עורכי דין ויהלומנים
16/12/2013, מערכת תקדין

המשלחת הישראלית בארגון Moneyval של מועצת אירופה, שבדק את עמידתה של ישראל בסטנדרטים הבינלאומיים בנושא המאבק בהלבנת הון ובמימון טרור, זכתה אמנם לשבחים על פעילות רשויות המדינה בתחום המודיעין, חקירות, רגולציה, תביעה, חילוט ושיתוף פעולה בינלאומי. אבל נתקלה גם בביקורת נוקבת משטרם החילה ישראל חובות על גופים לא פיננסיים ובהם: עורכי דין, רואי חשבון, חברות נאמנות, מתווכי נדל"ן וסקטור היהלומים

ביקורת בינלאומית חריפה על מדינת ישראל בנוגע לאי-יישום הוראות בתחום איסור הלבנת הון ומימון טרור לגבי נותני שירותי מטבע, עורכי דין ויהלומנים.

ביום 12.12.13 אומץ דו"ח הביקורת על מדינת ישראל בארגון Moneyval של מועצת אירופה הבודק את עמידתה של מדינת ישראל בסטנדרטים הבינלאומיים בנושא המאבק בהלבנת הון ובמימון טרור. דו"ח זה בדק, בין היתר, את פעילות רשויות המדינה בתחום המודיעין, חקירות, רגולציה, תביעה, חילוט ושיתוף פעולה בינלאומי.

המשלחת לארגון Moneyval כללה נציגים מהרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, מחלקת יעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, פרקליטות המדינה, משטרת ישראל, בנק ישראל ורשות ניירות ערך.

מדינת ישראל זכתה לשבחים רבים בזכות שיפור וייעול פעולות האכיפה והרגולציה בתחום. בין השאר, הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור צוינה לשבח על יישום מלא של הדרישות הבינלאומיות בתחומי פעילותה.

בצד השבחים, כאמור, נמתחה על מדינת ישראל ביקורת חריפה על כך שהיא המדינה היחידה בארגון שטרם החילה חובות בתחום איסור הלבנת הון ומימון טרור על גופים לא פיננסיים ובהם עורכי דין, רואי חשבון, חברות נאמנות, מתווכי נדל"ן וכן על סקטור היהלומים המהווה לדברי מומחי הארגון ענף יצוא משמעותי בישראל ובעל מקדם סיכון גבוה להלבנת הון.

כמו כן, נמתחה על מדינת ישראל ביקורת חריפה על כך שעל אף שסקטור נותני שירותי מטבע מהווה סיכון גבוה ביותר להלבנת הון ומימון טרור, הדרישות הבינלאומיות אינן מיושמות ואינן נאכפות, ובייחוד נמתחה ביקורת על התארכות בלתי סבירה של הליך אישור הצו שהוצא על ידי משרד האוצר בנושא בוועדת החוקה של הכנסת.

בשל כך הורה הארגון באופן חריג לישראל לשוב ולדווח בתוך שנה על התקדמות החקיקה בשני תחומים אלה.

ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, עו"ד פול לנדס, אשר שימש כראש המשלחת של ישראל לארגון הביע סיפוק מאימוץ הדו"ח, המשקף שיפור ניכר במאבק בהלבנת הון ומימון טרור וכן מצביע על הישגים מרשימים של המדינה בתחום. עם זאת, ראש הרשות הביע דאגה עמוקה מההשלכות הבינלאומיות האפשריות במידה ומדינת ישראל לא תפעל לקידום משמעותי של הליכי החקיקה לגבי נותני שירותי מטבע וגופים לא פיננסיים.

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150