שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > בג"צ: המדינה תנמק מדוע לא יבוטל החוק המאפשר לעצור מבקשי מקלט ל-3 שנים

חדשות

בג"צ: המדינה תנמק מדוע לא יבוטל החוק המאפשר לעצור מבקשי מקלט ל-3 שנים
בג"צ: המדינה תנמק מדוע לא יבוטל החוק המאפשר לעצור מבקשי מקלט ל-3 שנים
13/03/2013, עו"ד אנה נודל

בג"צ דן אתמול בעתירתם של ארגוני זכויות אדם נגד התיקון לחוק ההסתננות. עו"ד יונתן ברמן: "הדין הישראלי והבינלאומי אוסר על מעצר מהגרים שאינו לצרכי גירוש. זהו כתם בספר החוקים שלנו"

בדיון שהתקיים אתמול (ג') בבג"צ, הודיע נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס כי ההרכב בראשותו יוציא צו על תנאי בעתירה לביטול התיקון לחוק ההסתננות. המדינה תידרש לנמק מדוע לא יבוטל החוק. מלבד הנשיא גרוניס, כלל ההרכב גם את המשנה לנשיא מרים נאור והשופטת עדנה ארבל.

לדיון, שהתקיים באולם שהיה מלא עד אפס מקום, הובאו גם ארבע נשים וגבר – כולם מבקשי מקלט מאריתריאה וסודן, הכלואים כיום בכלא "סהרונים".

העתירה לביטול התיקון לחוק ההסתננות הוגשה באוקטובר על ידי עו"ד יונתן ברמן מהקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, עו"ד ענת בן דור מהתכנית לזכויות פליטים באוניברסיטת תל אביב, עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח בישראל ועו"ד אסף וייצן ממוקד סיוע לעובדים זרים. העתירה הוגשה גם בשם הארגונים א.ס.ף. – ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל, קו לעובד והמרכז לקידום פליטים אפריקאים.

התיקון לחוק ההסתננות, שנכנס לתוקף לפני כשנה, מאפשר לעצור מבקשי מקלט שנכנסו לישראל דרך סיני ללא משפט למשך תקופה של שלוש שנים לפחות. מכוח החוק, כלואים כיום כ-2,000 איש שנכנסו לישראל בחודשים האחרונים. רובם הגדול של הכלואים הם אזרחי אריתריאה וסודן.

בעתירה נטען כי הדין הישראלי והבינלאומי אוסרים על מעצר מהגרים שאינו לצרכי גירוש. העותרים טענו כי הרתעת מהגרים חדשים מלבוא לישראל לא יכולה להיות תכלית ראויה המצדיקה מעצר עולם של מהגרים.

בתגובה שהוגשה לקראת הדיון, הודתה המדינה כי עד כה למעלה ממחצית הכלואים הגישו בקשות למקלט. המדינה מכירה בכך שהחזרת מהגרים לאריתריאה עשויה להעמיד אותם בסכנה. באשר לסודן, שבה נטבחו בעשור האחרון מאות אלפים ומנהיגה מבוקש על ידי בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג בגין רצח עם ופשעים נגד האנושות, טענה המדינה כי ישנו קושי בירוקרטי להחזיר אליה את מבקשי המקלט, כיוון שלישראל אין עמה יחסים דיפלומטיים.

לדברי עו"ד יונתן ברמן מהקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, "חוק ההסתננות הוא אחד החוקים הקיצוניים שנחקקו אי פעם בישראל. הוא מתעמר בחפים מפשע, בהם נשים וילדים, פליטים וקורבנות עינויים, שכל חטאם הוא שביקשו להימלט על חייהם. זהו כתם בספר החוקים שלנו ויש חובה משפטית ומוסרית לבטל אותו".

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150