שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > המפרק של חברת חפציבה יגיש תביעה נגד הבנקים שניהלו את חשבונות החברה

חדשות

המפרק של חברת חפציבה יגיש תביעה נגד הבנקים שניהלו את חשבונות החברה
המפרק של חברת חפציבה יגיש תביעה נגד הבנקים שניהלו את חשבונות החברה
11/02/2013, עו"ד אנה נודל

תביעה כספית תוגש נגד לאומי, מזרחי טפחות, דיסקונט והבינלאומי ונגד הדירקטורים שכיהנו בחפציבה, כלל ביטוח ומשרד רו"ח קוסט-פורר-גבאי את קסירר, שלטענת המפרק התרשלו בפיקוח על הנעשה בחברה

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל אתמול (א') את בקשתו של כונס הנכסים הרשמי במשרד המשפטים, פרופ' דוד האן, בתפקידו כמפקד חברת חפציבה ג'רוזלם גולד, להתיר לו להגיש תביעות נגד גורמים שהיו מעורבים לטענתו במחדלים החברה לפני הפירוק.

לפני כשלושה חודשים ביקש פרופ' האן להגיש תביעה לסעד הצהרתי ותביעה כספית נגד הדירקטורים שכיהנו בחפציבה, חברת הביטוח כלל אשר סיפקה ביטוח אחריות מקצועית של הדירקטורים, משרד רואי החשבון קוסט-פורר-גבאי את קסירר שנתן שירותי ראיית חשבון לחברה והבנקים לאומי, מזרחי טפחות, דיסקונט והבינלאומי שניהלו את חשבונות הבנק של החברה לפני הפירוק. הבקשה הוגשה באמצעות עו"ד יעקב מלצר, ממשרדו של המנהל המיוחד מטעם כונס הנכסים הרשמי עו"ד יצחק מולכו. השופט יעקב צבן אישר קיבל אתמול את בקשת המנהל המיוחד והותיר את הגשת התביעה.

בבקשתו טען המפרק כי מסוף 2006 ועד קריסת חפציבה באוגוסט 2007 הוצאו שלא כדין מחברת ג'רוזלם גולד, שהייתה החברה הציבורית היחידה בקבוצת חפציבה, כ-75 מיליון שקל. בדצמבר 2006 גייסה ג'רוזלם גולד 196 מיליון שקל באמצעות הנפקת מניות ואיגרות חוב. כך שלמעשה, הכספים שנגנבו על ידי בעלי השליטה בחברה, בועז ומרדכי יונה, היו כספי המשקיעים.

הכספים הועברו לחשבונות של חברות אחרות בקבוצה שהיו בבעלות פרטית של בועז יונה ואביו מרדכי יונה ז"ל. החברות היו בהפסדים גדולים, סבלו מקשיי נזילות ונזקקו לכספים הללו כדי להמשיך לפעול. לפי בדיקת רואה החשבון מטעם המנהל המיוחד, 4.5 מיליון שקל מתוך הסכום שנמשך מחשבונות ג'רוזלם גולד הועברו לכיסם הפרטי של יונה ואביו. העברות הכספים בוצעו בהוראת בועז יונה ואביו, בלי לקבל על כך את האישורים הנדרשים לפי חוק החברות.

המפרק טוען שהדירקטורים לא ביצעו את תפקידם ולא פיקחו על הנעשה בחברה. לטענתו הדירקטורים היו צריכים להנהיג מנגנון של בקרה פנימית שהיה מונע מבועז יונה את גניבת הכספים. המפרק מאשים את משרד רואי החשבון של החברה ברשלנות. לטענתו, רואי החשבון היו צריכים לגלות את מעשי הגניבה במסגרת הביקורת של הדוחות השנתיים וסקירת הדו"חות הרבעוניים. כנגד הבנקים, שביצעו את העברות הכספים בהוראת בועז יונה ואביו, טוען המפרק שהיה עליהם לדעת כי מדובר בניגוד עניינים המצריך אישורים נוספים.

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150