שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > מאסרים וקנסות לשני מעורבים בפרשת סחר באיברים

חדשות

מאסרים וקנסות לשני מעורבים בפרשת סחר באיברים
מאסרים וקנסות לשני מעורבים בפרשת סחר באיברים
11/07/2018, עו"ד לילך דניאל

על פי כתב האישום, עד למעצרם פעלו הנאשמים במטרה לבצע השתלות בלתי חוקיות בהן שולם לתורמים זרים ממדינות חבר העמים תשלום כספי תמורת מכירת איבריהם. פרקליטות מחוז מרכז (פלילי): "ההחלטה בעניינם מהווה צעד נוסף במסגרת המאבק של מדינת ישראל בסחר באיברים, תופעה חובקת עולם המסכנת את שלומם של אזרחים רבים"

בית משפט השלום בתל אביב גזר אתמול (ג') את דינם של אלברט מרדכייב ורויני שימשישווילי, שהורשעו על פי הודאתם במסגרת הסדר טיעון במעורבות בפרשת סחר באיברים. על מרדכייב נגזרו 33 חודשי מאסר בפועל, קנס בסך 30,000 שקל וכן 10,000 שקל פיצוי לקורבן העבירה, ועל שימשישווילי נגזרו 23 חודשי מאסר וקנס בגובה 20,000 שקל. עונשי המאסר כוללים עונשים שצורפו לנאשמים בגין תיק מוקדם יותר, בו הורשעו בעבירות דומות.

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

על פי כתב האישום, עד למעצרם באפריל 2014 פעלו הנאשמים, שהיו חלק מרשת שעסקה בסחר באיברים, במטרה לבצע השתלות בלתי חוקיות בהן שולם לתורמים זרים ממדינות חבר העמים תשלום כספי תמורת מכירת איבריהם. לאחר שהוגש כתב אישום נגד הנאשמים ואחרים, קשרו השניים קשר עם שותפיהם בחו"ל להמשיך את פעילותם בתחום הסחר, כאשר לצורך קידום הקשר, ובמטרה להסוות את פעילותם, נעזרו השניים בחוזים משפטיים כוזבים, לפיהם החברה בה הם עובדים מספקת שירותים לוגיסטיים בלבד לחברה זרה. השניים קיימו פגישות עם חולים אשר סבלו מאי ספיקת כליות ושילמו תמורת השתלת כליה מתורם חי, במרבית המקרים, סכומים בגובה כ-180,000 דולר.

בנוסף העסיקו השניים רופא אשר בחן ואישר את התאמת החולים לביצוע השתלות הכליה הבלתי חוקיות מתורמים חיים. עם הגעת החולה למדינת היעד בה בוצעה ההשתלה, המתין לו אזרח ישראלי החי בחו"ל, שותפם של הנאשמים בפעילות, הפגיש את החולה עם התורם, והנחה אותם ללמוד ולשנן "סיפור כיסוי"  אודות קשר משפחתי או חברי ביניהם, וזאת לצורך אישור ההשתלה במרכזים הרפואיים השונים.

בנוסף הקימו השניים חברה פיקטיבית בבעלות שימשישווילי, שהמשיכה את פעילותה של חברה קודמת שפעלה בתחום ההשתלות הבלתי חוקיות. החברה החדשה הציעה שירותים זהים, תוך שימוש במצג שווא לפיו היא מספקת שירותים לוגיסטיים לחברה אלבנית המאתרת תורמים אלטרואיסיטים מתוך מאגר של בתי חולים. השניים נהגו להיפגש עם חולים במשרדי החברה ולהציע להם רכישת "חבילת השתלה" הכוללת תשלום עבור כליה מתורם חי ועבור כלל השירותים הלוגיסטיים הכרוכים בביצוע ההשתלה. תחת החברה החדשה הוחתמו החולים על חוזה פיקטיבי בו צוין כי החברה איננה מאתרת תורמים, וכי זהו תפקידו של החולה עצמו. זאת, כאשר בפועל במועד הגעת החולה המתין לו תורם אשר אותר על ידי שאר חברי הרשת והוטס ממדינות חבר העמים לצורך מכירת כלייתו.

כתוצאה מפעילות הנאשמים בוצעו 14 השתלות כליה בלתי חוקיות המהוות סחר באיברים בארבע מדינות שונות ברחבי העולם: תורכיה, בולגריה, תאילנד והפיליפינים.

מפרקליטות מחוז מרכז נמסר כי: "פעילותם של הנאשמים הייתה רחבת היקף, התפרשה על פני מדינות שונות ונעשתה בתחכום, לאורך תקופה ממושכת, תוך שימוש במצגי שווא והכל במטרה להסוות את ביצוע עבירות הסחר באיברים. ההחלטה בעניינם מהווה צעד נוסף במסגרת המאבק של מדינת ישראל בסחר באיברים, תופעה חובקת עולם המסכנת את שלומם של אזרחים רבים, וגורמת לפגיעה קשה במעמדה של מדינת ישראל בזירה הבינ"ל". התיק נוהל בידי עוה"ד גלעד ארליך ומיכאל סטופ מפרקליטות מחוז מרכז (פלילי).

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
תקדין בטוויטר
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
עורכי דין/בעלי מקצוע עוד
153 | S:150