חדשות משפטיות

דף הבית > פסקי דין > ת"צ (תל-אביב-יפו) 2223-07 - מנחם בכרך נ' Glaxo Smith Puerto Rinc Inc ואח', פסק דין
חיפוש בתקדין לייט

בתקדין לייט 4,450,550 פסקי דין וכתבות ביזפורטל

ייתכן שתוצאות החיפוש מכילות מסמכים בהם מופיעות המילים שחיפשת בנפרד,
על מנת לחפש את הביטוי המדויק יש לתחום אותו במרכאות. לדוגמא: "מדינת ישראל"
ברשימת התוצאות מוצגים רק חלק מן התווים של פסק הדין/ההחלטה,
אשר מיקומם במסמך תלוי במילות החיפוש שנבחרו, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאת ההליך.
על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.
פסקי דין – רכישה
עלות המסמך 99 ש"ח
ת"צ (תל-אביב-יפו) 2223-07 - מנחם בכרך נ' Glaxo Smith Puerto Rinc Inc ואח'

ת"צ (תל-אביב-יפו) 2223-07

מנחם בכרך

ע"י ב"כ עו"ד דוד אור-חן ועו"ד צבי כהנא

נ ג ד

1. Glaxo Smith Puerto Rinc Inc

2. אוניפארם בע"מ

3. GlaxoSmithKline (Israel) Ltd

המשיבות 1 ו- 3 ע"י ב"כ עו"ד ד"ר ישראל לשם, עו"ד רון פלג, ועו"ד אלעד שיף

בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו

[10.06.2013]

לפני ענת ברון: כב' השופטת

פסק דין

 

עסקינן בהסדר פשרה שהושג במסגרת בקשה לאישור תובענה ייצוגית, שעניינה בתרופה בשם "AVANDIA" (להלן: "התרופה" או "אבנדיה"). הבקשה הוגשה נגד מספר חברות שעל פי הנטען מייצרות או משווקות את התרופה או תחליף גנרי שלה, בטענה שלפיה הן מטעות את הצרכנים ומסתירות מפניהם כי לתרופה שורה של תופעות לוואי מסכנות חיים (להלן: "בקשת האישור"). בשלב זה מבקשים הצדדים אישורו של הסדר פשרה שיביא את הסכסוך ביניהם לקיצו, וזאת בהתאם להוראות סעיף 18 לחוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו-2006 (להלן: "חוק תובענות ייצוגיות").

 

רקע כללי על התרופה

1. אבנדיה היא תרופה המשווקת בישראל למן שנת 1999, לטיפול במחלת סוכרת סוג 2 (להלן: "סוכרת" או "המחלה"). מחלה זאת מאובחנת על ידי רמות גבוהות של סוכר בדם, הנגרמות עקב חוסר יחסי באינסולין - הוא ההורמון העיקרי האחראי לניצול הסוכר בגוף ועל ידי כך לירידת רמתו בדם. סוכרת היא מחלה נפוצה ביותר, שאף מוגדרת על ידי ארגון הבריאות העולמי של האו"ם כמגיפה כלל עולמית; בישראל, הצפי הוא שעד שנת 2020 כמיליון איש יחלו בסוכרת (ראו סעיף 5 לחוות הדעת מאת פרופ' איתמר רז מטעם המשיבות, להלן: "פרופ' רז"). לדבריו של פרופ' רז, מחלת הסוכרת גורמת להאצה של תהליכי מחלה והזדקנות, וסיבוכים הכוללים עלייה חדה בסיכון להתרחשות מחלת לב איסכמית, אי ספיקת לב, שבץ מוחי, עיוורון, אי ספיקת כליה, והופעת כיבים בכפות הרגליים (סעיף 6 לחוות דעתו).

הטיפול התרופתי בסוכרת מורכב הן מאיזון והורדת רמות הסוכר בדם, והן מהורדת גורמי סיכון אחרים לסיבוכי המחלה - כגון הורדת לחץ דם, כולסטרול והפסקת עישון. ואולם סוכרת היא "מחלה מתדרדרת" כלשונו של פרופ' רז, קרי: התרופות הניתנות לחולים מאבדות מיעילותן עם חלוף הזמן, שאז נזקקים החולים לתרופות נוספות. עוד לדבריו של פרופ' רז, עד לפיתוח אבנדיה מגוון התרופות לטיפול בסוכרת היה דל ...במסמך זה מוצגים רק 2,500 התווים הראשונים של פסק הדין/ההחלטה, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאות ההליך. על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.

חוקים – רכישה
עלות המסמך 99 ש"ח