חדשות משפטיות

דף הבית > פסקי דין > בג"צ 1663/94 - גרשון סלומון ואח' נ' נצ"מ דוד גבעתי ואח'
חיפוש בתקדין לייט

בתקדין לייט 4,450,550 פסקי דין וכתבות ביזפורטל

ייתכן שתוצאות החיפוש מכילות מסמכים בהם מופיעות המילים שחיפשת בנפרד,
על מנת לחפש את הביטוי המדויק יש לתחום אותו במרכאות. לדוגמא: "מדינת ישראל"
ברשימת התוצאות מוצגים רק חלק מן התווים של פסק הדין/ההחלטה,
אשר מיקומם במסמך תלוי במילות החיפוש שנבחרו, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאת ההליך.
על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.
בג"צ 1663/94 - גרשון סלומון ואח' נ' נצ"מ דוד גבעתי ואח', ~

בג"צ 1663/94

1. גרשון סלומון
2. תנועת נאמני הר הבית

נגד, ~

1. נצ"מ דוד גבעתי, ~ 2. תנ"צ יהודה וילק, ~ , ~

בבית-המשפט העליון בשבתו כבית-משפט גבוה לצדק

[23.3.94]

המשנה לנשיא א' ברק
השופט מ' חשין
השופט י' זמיר

בקשה למתן צו על-תנאי עו"ד נ. ורצברגר - בשם העותרים
עו"ד נילי ארד - בשם המשיבים

פ ס ק - ד י ן, ~

פסקדין לאפורסם עליון , ~

פ ס ק - ד י ן


העותרת מבקשת כי תותר לה, בחג הפסח, עליה קבוצתית להר הבית. מבקשת היא לעלות להר הבית עם ספר תורה. כן מבקש העותר לעלות להר הבית.

העותרים מבקשים כי לא יימנע סיקור תקשורתי של עלייתם להר הבית.

המשיבים מתנגדים לבקשה. על-פי החלטתם אין מאפשרים למבקרים - ובהם העותרים - לעלות להר הבית. החלטה זו נתקבלה לאחר הטבח במערת המכפלה בחברון (ביום 25.2.94), ועל רקע ההתפרעויות ההמוניות שהתרחשו (ביום 25.2.94) בהר הבית. מאז חלה עליה משמעותית בהפרות סדר ופיגועים בירושלים. המשיבים עושים להרגעת הרוחות, ולהבטחת הסדר הציבורי והבטחון. בידי המשיבים מידע מודיעיני הנראה להם מבוסס, לפיו קיימת ודאות קרובה כי גורמים קיצוניים יבקשו להסתנן, כחלק מקבוצות מבקרים, לתוך הר הבית, ולבצע פעולות פרובוקציה או פיגוע במיתחם הר הבית, ובכך לגרום למהומות ולפגיעות בנפש וברכוש. המספר הרב של המבקרים (כששת אלפים איש ביום) אינו מאפשר פיקוח יעיל למניעת הסתננותם של יחידים, שזהותם אינה ידועה, והעלולים, כאמור, לבצע פעולות פרובוקציה. לעניין זה הובא לידיעתנו כרוז (מיום 10.3.94) של "התנועה לכינון המקדש" הקורא לעליה להר הבית על מנת לגרום באופן מיידי למשבר (ממשלתי ובינלאומי).

כן שמענו, בלא נוכחות העותרים ובהסכמתם, פרטים נוספים על המידע שבידי המשיבים, ואשר הביא אותם - להטלת איסור עלייתם של מבקרים להר הבית.

נמסר לנו מפי המשיבים, כי הם בודקים באופן שוטף את מצב הבטחון, והם יסירו את המגבלות השונות בהר הבית, לרבות האיסור על ביקורי מבקרים, כאשר רמת הסיכון תאפשר זאת.

לדעתנו, לא נפל כל פגם בשיקול דעתם של המשיבים. הימים ימי מתח וסכנה. גפרור עשוי להצית להבה. ההגבלות אשר הוטלו קשורות במישרין למידע המודיעיני, המצביע על קיומה של רמת הסיכון הגבוהה המאפשרת הטלת הגבלות על חופש הגישה להר הבית. אמת, האמצעי הדרסטי פחות הוא זה שימנע מיוצרי הסיכון לעלות להר הבית, ולא יסחף עמו את כלל המבקרים כולם - שזכותם לחופש גישה להר הבית אינה שנויה כלל במחלוקת. אך בנסיבות המיוחדות של המקרה - כאשר קהל המבקרים הוא של אלפים, וגורמי הסיכון הם מעטים ובלתי מזוהים - ולאור רמת הסיכון הקרובה לוודאי של אירוע פרובוקטיבי - אין כל אי-חוקיות בהטלת איסור כולל, שהוא במהותו בעל אופי יוצא דופן וזמני, עד לחזרתה של הרגיעה היחסית. אכן, אם בימים כתיקונם, קיימת רגישות מיוחדת בכל הנוגע להר הבית (ראה, למשל, בג"צ 99/76 הרלוף כהן נ. שר המשטרה, פ"ד ל(507 ,505 (2), על אחת כמה וכמה בימים אלה שימים מיוחדים הם.

העתירה נדחית.

ניתן היום, י"א בניסן תשנ"ד (23.3.94).


פסקדין לאפורסם עליון