חדשות משפטיות

דף הבית > פסקי דין > ת"מ (תל-אביב-יפו) 105-08 - יצחק הומינר ואח' נ' מנהל מקרקעי ישראל ואח', החלטה
חיפוש בתקדין לייט

בתקדין לייט 4,450,550 פסקי דין וכתבות ביזפורטל

ייתכן שתוצאות החיפוש מכילות מסמכים בהם מופיעות המילים שחיפשת בנפרד,
על מנת לחפש את הביטוי המדויק יש לתחום אותו במרכאות. לדוגמא: "מדינת ישראל"
ברשימת התוצאות מוצגים רק חלק מן התווים של פסק הדין/ההחלטה,
אשר מיקומם במסמך תלוי במילות החיפוש שנבחרו, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאת ההליך.
על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.
פסקי דין – רכישה
עלות המסמך 119 ש"ח
ת"מ (תל-אביב-יפו) 105-08 - יצחק הומינר ואח' נ' מנהל מקרקעי ישראל ואח'

ת"מ (תל-אביב-יפו) 105-08

1. יצחק הומינר

ע"י עו"ד רם דקל

נ ג ד

1. מנהל מקרקעי ישראל

ע"י עו"ד עמי עבר הדני פמת"א - אזרחי

בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו בשבתו כבית-משפט לעניינים מנהליים

[08.10.2012]

ד"ר עודד מודריק , סגן נשיא-שופט

החלטה

 

עניינה של בקשה זו לאישור תובענה ייצוגית בחוכרי מקרקעין לבנייה למגורים ממנהל מקרקעי ישראל (להלן: "ממ"י או "הַמִנְהַל") שלפי הטענה גבה המנהל מהם דמי חכירה גבוהים מן המתווה המוסכם בהסכם החכירה.

נסיבות הבקשה

המבקש, יצחק הומינר (להלן: "הומינר" או "המבקש") מחזיק במגרש (חלקה 53 בגוש 30724) ברחוב משעול הרותם 9 בירושלים (להלן: "הנכס") בחכירה למשך 49 שנים מ-ממ"י על פי הסכם חכירה לא מהוון שנחתם בשנת 1983, בתוקף מיולי 1981 ועד יולי 2030 (להלן: "הסכם החכירה").

הסכם החכירה כלל מתווה לתשלום דמי חכירה שנתיים בסכום מסוים צמוד למדד המחירים לצרכן; סכום זה ניתן להגדלה בשיעור של 35% מדי שבע שנים, כפוף לזכות החוכר לדרוש הערכה שמאית של הנכס שתכליתה לקבוע שמא מוצדקת הגדלה פחותה (להלן: "מנגנון העדכון ההסכמי" או: "המסלול האדום").

עובר להגשת בקשת אישור התובענה דנן (בשנת 2008) הומינר גילה שבשנים 2006-2007 נדרש לשלם דמי חכירה העולים בכ-14,000 ש"ח על התשלום שהיה אמור להשתלם בערכי הסכם החכירה. הוא העמיק את בדיקתו ומצא כי החל משנת 1998 העלה המנהל את דמי החכירה על פי מנגנון העלאה המבוסס על החלטות מועצת המנהל[1] (להלן: "מנגנון העדכון המוכתב" או: "המסלול הירוק"[2]) ולא על פי מנגנון העדכון ההסכמי. כל זה מבלי שנשאל אם הוא מעדיף מנגנון זה של העלאת דמי החכירה על פני המנגנון ההסכמי.

כאמור לפי חישובי הומינר נגרמה גביית יתר משמעותית ממנו. הוא מעריך שיש קבוצת חוכרים גדולה שנסיבות הגבייה ממנה זהות לשלו. על כן הוא מבקש לתבוע, בשם הקבוצה, מן המנהל, החזר של גביית היתר. בהתאם לחוק מצטמצמת תביעתו לשנתיים שקדמו להגשת בקשת האישור.

...במסמך זה מוצגים רק 2,500 התווים הראשונים של פסק הדין/ההחלטה, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאות ההליך. על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.

חוקים – רכישה
עלות המסמך 119 ש"ח