חדשות משפטיות

דף הבית > פסקי דין > בג"צ 494/72 - אברהם בורקובסקי נ' הרב הראשי לישראל שלמה
חיפוש בתקדין לייט

בתקדין לייט 1,701,140 פסקי דין וכתבות ביזפורטל

ייתכן שתוצאות החיפוש מכילות מסמכים בהם מופיעות המילים שחיפשת בנפרד,
על מנת לחפש את הביטוי המדויק יש לתחום אותו במרכאות. לדוגמא: "מדינת ישראל"
ברשימת התוצאות מוצגים רק חלק מן התווים של פסק הדין/ההחלטה,
אשר מיקומם במסמך תלוי במילות החיפוש שנבחרו, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאת ההליך.
על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.
בג"צ 494/72 - אברהם בורקובסקי נ' הרב הראשי לישראל שלמה, ~ פסה"ד בענין "האח והאחות"

בג"צ 494/72

אברהם בורקובסקי

נגד, ~

הרב הראשי לישראל שלמה גורן, ~ , ~

בבית-המשפט העליון בשבתו כבית-משפט גבוה לצדק , ~

[3.4.73, 27.3.73, 5.12.72]

לפני מ"מ י' זוסמן, והשופטים ח' כהן, י' קיסטר הנשיא

התנגדות לצו-על-תנאי מיום כ"ט בכסלו תשל"ג (5.12.72 ח' לוינגר ; מ' חשין, סגן בכיר לפרקליט המדינה - בשם המשיב - בשם העותר

צו, ~

פורסם OCR עליון, ~ , ~

צו


העותר נשא לו אשה וזו נישאה לאחר-מכן - כך נאמר בסעיף 2 לעתירה - "ללא גט כדין" לאחר, וילדה לו שני ילדים. מכיון שכך, אומר העותר בסעיף 2 לעתירתו, פסקו בתי-הדין הרבניים שהילדים שילדה לבעלה השני הם ממזרים שאינם רשאים לבוא בקהל.

הטענה היא שביום 19.11.72 ביטל המשיב את איסור הנישואין של שני הילדים הנ"ל, וימים אחדים לאחר-מכן כינס בביתו מסיבת עתונאים, בה הכריז שהעותר איננו יהודי, וסמך דבריו על "מסמך בן 136 עמודים" המבסס מסקנתו זו. משפורסמה הודעתו זו של המשיב בפני העתונאים, פנה העותר ללשכת המשיב וביקש לקבל את המסמך האמור אשר, לפי דברי המשיב, הוא בבחינת פסק-דין של בית-דין רבני.

2. עצם פניית העותר ללשכת המשיב אינה שנויה במחלוקת, אם כי קיימים חילוקי- דעות לגבי תוכן הדברים שנאמרו באותו מעמד. על-כל-פנים, לא עלה בידי העותר להשיג את המסמך האמור, והואיל וראה עצמו נפגע על-ידי הודעתו בפומבי של המשיב שהעותר אינו יהודי, פנה לבית-משפט זה והשיג צו-על-תנאי המורה למשיב להראות טעם מדוע לא ימציא לעותר את המסמך האמור, וכן כל מסמך אחר עליו הסתמך בבואו לקבוע שהעותר אינו יהודי, ומדוע לא ימנע מלפרסם ברבים את קביעתו האמורה.

3. עברו ימים אחדים ונתפרסם "פסק-דין בעניין האח והאחות". אין חולק על כך שזהו המסמך עליו דובר במסיבת העתונאים הנ"ל, אשר העותר חפץ לעיין בו. כיון שכך, נת- מלא הצו-על-תנאי לפחות בחלקו הראשון והעיקרי, לאמור, המסמך הועמד לרשותו של העותר.

ומכיון שהמדובר הוא לכאורה בפסק-דין אשר יצא מרשות שיפוטית, ממילא אין עילה שלא לפרסם את תוכן הדברים כבקשת העותר בחלק השני של הצועל-תנאי.

4. ואולם העותר טען לפנינו, שבעוד שהמשיב ניאות לאחר מתן הצו-על-תנאי לפרסם את המסמך, הוא לא עשה כמבוקשו של העותר, שגם הוא היה נושא הצו-על-תנאי, ולא גילה לו את שאר המסמכים עליהם מבוססת קביעתו. בשמיעת התשובה לצו-על-תנאי הפנה אחד מחברי הנכבדים את תשומת לב בא-כוח העותר לכך שבהקדמה ל"פסק-הדין" מודיע המשיב, שכלולים בו כל המסמכים וכל החומר בשלמות, אך העותר משיב ואומר, כי בתוך פסק-הדין עצמו, כגון בע' 85 שבו, מדובר על מסמך אחר הקיים, ולטענת העותר הוא לא נתגלה.

5. למעשה מתרכזת קובלנתו של העותר בסעיף 9 לעתירה, בו נטען שלעותר היתה מוקנית זכות טבעית להשמיע דברו בהליך שיפוטי שהתנהל לפני המשיב ואשר בו נקבעה קביעה העלולה לפגוע במעמדו של העותר. אין חולק על כך שהעותר לא הוזמן להשמיע את דברו בהליך האמור ; לא הודע לו עליו והוא לא התייצב לפני המשיב. מכיון שכך, היה נראה לנו שאם אמנם פסק-הדין האמור הוא בבחינת Res inter alios acta, אינו נוגע לעותר, אינו מחייב אותו וכלפיו כמו לא היה, שוב נהיה פטורים אנו מלפסוק בשאלה אם נפגם המעשה עקב אי-הזמנת העותר. והוא הדין בטענתו הנוספת של העותר שפסק-הדין האמור לא יצא מבית-דין רבני המורכב כדין ושמות שאר הדיינים, שישבו בדין או הסכימו לפסק-הדין הנ"ל, שמורים בסוד.

6. מטעם זה דחינו את המשך הבירור להיום כדי לאפשר לבא-כוח המשיב להשמיע טענותיו לגבי השאלה האמורה, שאם נצהיר שפסק-דינו אינו מחייב את העותר, בא הכל על מקומו בשלום. היום הגיש לנו סגן פרקליט המדינה הודעה בכתב, המסתיימת במשפט זה :

"פשוט איפוא, שפסק-הדין קובע רק בשאלת הסטטוס של האח והאחות הם בלבד, ואין הוא פוסק בשאלת מעמדו של העותר, אשר אף לא היה צד במישרין להליכים, והוא שמצהיר החותם-מטה."

לפיכך אנו עושים את הצו-על-תנאי מוחלט, לאמור, אנו מצהירים שמה שנפסק בהליך האמור אינו נוגע לעותר ומה שנפסק בו אינו מחייב אותו.

המשיב ישלם לעותר את הוצאותיו לרבות סך 1,000 ל"י שכר עורך-דין (כולל).

ניתן היום, א' בניסן תשל"ג (3.4.1973).


פורסם OCR עליון
אינדקס עו"ד בתקדין

Bugsweep-שרותי בדיקות כנגד האזנה
חוקרים פרטיים
צפה בפרופיל
פרופ' זיו רייך, רואה חשבון
מיסים
חשבונאות
ביטוח
צפה בפרופיל