חדשות משפטיות

דף הבית > פסקי דין > בג"צ 1635/90 - יוסף ז'רז'בסקי נ' ראש הממשלה ו-17 אח'
חיפוש בתקדין לייט

בתקדין לייט 1,701,140 פסקי דין וכתבות ביזפורטל

ייתכן שתוצאות החיפוש מכילות מסמכים בהם מופיעות המילים שחיפשת בנפרד,
על מנת לחפש את הביטוי המדויק יש לתחום אותו במרכאות. לדוגמא: "מדינת ישראל"
ברשימת התוצאות מוצגים רק חלק מן התווים של פסק הדין/ההחלטה,
אשר מיקומם במסמך תלוי במילות החיפוש שנבחרו, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאת ההליך.
על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.
פסקי דין – רכישה
עלות המסמך 35 ש"ח
בג"צ 1635/90 - יוסף ז'רז'בסקי נ' ראש הממשלה ו-17 אח', ~ תקפותו של ההסכם הפוליטי שנערך בין הליכוד ובין הסיעה לקידום הרעיון הציוני

בג"צ 1635/90

יוסף ז'רז'בסקי

נגד, ~

1. ראש הממשלה, מר יצחק שמיר, ~ 2. סגן ראש הממשלה, מר דוד לוי, ~ 3. ח"כ אריאל שרון, ~ 4. שר החוץ, מר משה ארנס, ~ 5. שר התעשיה והמסחר, מר משה ניסים, ~ 6. שר התחבורה, מר משה קצב, ~ 7. שר התיירות, מר גדעון פת, ~ 8. שר העבודה והרווחה, מר רוני מילוא, ~ 9. שר המשפטים, מר דן מרידור, ~ 10. השר אהוד אולמרט, ~ 11. השר דוד מגן, ~ 12. סיעת הליכוד, ~ 13. שר הכלכלה והתכנון, מר יצחק מודעי, ~ 14. ח"כ פסח גרופר, ~ 15. ח"כ פנחס גולדשטיין, ~ 16. ח"כ יוסף גולדברג, ~ 17. הסיעה לקידום הרעיון הציוני בישראל, ~ 18. היועץ המשפטי לממשלה, ~ , ~

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

[25.2.91, 19.4.90]

המשנה לנשיא מ' אלון
השופט א' ברק
השופט א' גולדברג

עו"ד שלום לוי - בשם העותר, ~ עו"ד א. הברמן - בשם משיבים 1-12

פ ס ק - ד י ן, ~

פ ס ק - ד י ן


המשנה לנשיא מ' אלון

הבעיה ורקעה

1. הסכם פוליטי בין סיעות בכנסת, אשר נערך לקראת הרכבתה של ממשלה חדשה, מה דינו? האם תוקף משפטי להסכם זה, ואם כן - מהו מקור תוקפו המשפטי? מהם הדינים ואילו הם קני המדה המשפטיים שעל פיהם נבדק ההסכם והאמור בו? שאלות אלה, הן הן לב לבה של העתירה שבפנינו, ומתוכן ועל ידן עולות שאלות רבות נוספות, אם באשר להפרת ההסכם, ואם בענין הסעדים בעטיה של הפרה זו. עיקרן של השאלות העולות בעתירה דנן טרם נדונו בבית משפט זה. מקצתן עלו דרך אגב ומקצת מקצתן נדונו לגופן.

העתירה דנן הנה אחת מני עתירות רבות שהוגשו לבית משפט זה בסוגית ההסכם הפוליטי, והשאלות שעלו בענינו. ריבוי מופלג זה של עותרים ועתירות מקורו בחולשת תרבות פוליטית, שנתקפה בה לאחרונה המערכת הפוליטית, שיש והגיעה לכלל ליקוי מאורות פוליטי. גבולות האסור והמותר הפוליטיים נפרצו, ועלתה "אידיאולוגיה" שהמטרה הפוליטית, הנשגבה בעיני זה או אחר, מקדשת את כל האמצעים, ולאו דוקא אלה שהם פוליטיים. תופעות אלה נתקלו בביקורת חריפה של הציבור, רובו ככולו, שהגיב עליהן בדרכי התרעה ומחאה המקובלים במשטרנו הדמוקרטי. במסגרת תגובות אלה, לא נפקדו גם שערי בית משפט זה בעתירות בעניינם של הסכמים פוליטיים רבים ושונים. גם הצעות חוק עלו בכנסת, מטעם חברים הנמנים על כל צבעי הקשת הפוליטית, ולאחרונה אף פורסמה הצעת חוק מטעם ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת בשם "חוק למניעת מעילה באמון (נבחרי ציבור), התש"ן 1990" (הצעת חוק מס. 1998 מיום ב' בתמוז התש"ם (25.6.90), עמ' 210 ואילך); כל כולן של אלה באו לתקן את התופעות השליליות שמציעיהן היו עדים להן, ושמה של הצעת החוק האמורה, מעיד כמאה עדים על תוכנה.

...במסמך זה מוצגים רק 2,500 התווים הראשונים של פסק הדין/ההחלטה, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאות ההליך. על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.

חוקים – רכישה
עלות המסמך 35 ש"ח

אינדקס עו"ד בתקדין

איילת חן עו"ד
הוצאה לפועל
משפחה
פלילי
צפה בפרופיל
יוסף סמואל ושות עו"ד
מקרקעין
אזרחי
בנקאות
צפה בפרופיל