אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > החטיפה שלא הייתה: המדינה תובעת 625 אלף שקל מניב אסרף וערן נגאוקר

מוקד 100 של המשטרה. צילום: משטרת ישראל

החטיפה שלא הייתה: המדינה תובעת 625 אלף שקל מניב אסרף וערן נגאוקר


20.12.2015 | ליאור שדמי שפיצר

השניים ביימו את חטיפתו של אסרף לחברון בפסח האחרון, על רקע הפרידה מחברתו,  וגרמו לשווא להקפצת כוחות צבא ומשטרה גדולים, בהם יחידות מיוחדות וכלי טיס לאיתור ה"חטוף". הפרקליטות: הנזק הכלכלי שנגרם למדינה גדול פי כמה וכמה מהסכום הנתבע

פרקליטות מחוז דרום (אזרחי) הגישה בשם משטרת ישראל ומשרד הביטחון לבית המשפט השלום בבאר שבע תביעה כספית בסך של כ-625 אלף שקל נגד ניב אסרף וערן נגאוקר, בגין נזקים כלכליים שנגרמו למדינה עקב התנהלות הנתבעים, אשר ביימו את חטיפתו של אסרף לחברון בפסח האחרון וגרמו לשווא להקפצת כוחות צבא ומשטרה גדולים לשם חיפוש אחרי ה"חטוף".   

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

על פי כתב התביעה, הנתבעים תכננו בפרטי פרטים את חטיפתו של אסרף ליד חברון ובמשך כשמונה שעות, עד לפיענוח המקרה, הוליכו שולל את כוחות הביטחון, המשטרה ואת הציבור כולו. בעקבות הדיווח הכוזב על ה"חטיפה", בשל החשש לחיי אדם, הופעל נוהל חירום, במסגרתו הוקפצו לאזור כוחות ביטחון רבים שכללו בין היתר כאלף חיילים, יחידות מיוחדות, כלי טיס ועוד, וכן החלו סריקות בכפרים הסמוכים למקום, תוך הטלת מגבלות על תנועת תושביהם. במספר מקרים, יודו אבנים לעבר כוחות הצבא שסרקו את האזור בחיפושים.

 נגד אסרף ונגאוקר הוגש כתב אישום לבית משפט השלום בירושלים בגין מסירת ידיעה כוזבת וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. על פי כתב האישום, ב-2 באפריל 2015 נסעו השניים לקרית ארבע ובמהלך הנסיעה, סיפר אסרף לנגאוקר כי בכוונתו "להיעלם", וזאת, לדבריו, על רקע פרידה מחברתו, על מנת שכוחות הביטחון יחפשו אחריו והפרסום על כך יביא לכך שחברתו תדאג לו. בהגיעם לקרית ארבע, סיכמו השניים כי אסרף ירד ויסתתר בקרית ארבע, בעוד נגאוקר יצא מקרית ארבע ובהמשך יעצור בצד הדרך, ימתין מעט, ולאחר זמן מה ידווח לשוטר או חייל שייקרה בדרכו כי חברו הלך לעבר כפר פלסטיני סמוך ולא שב משם. זמן קצר לאחר מכן, הגיע אסרף למקום מסתור סמוך לכניסה לקרית ארבע, מצויד במזרון ומזון ולפי התכנית שרקמו לפניכן, יצא נגאוקר לכיוון כביש 60, שם עצר את רכבו, הוציא אוויר מגלגל הרכב כדי לדמות תקר, שב לרכבו, ביצע פניית פרסה ונסע חזרה לעבר קרית ארבע.

בהגיעו לכניסה לקרית ארבע, הבחין נגאוקר ברכב משטרתי ובהתאם לתכנית, רץ לעבר שוטר ומסר לו דיווח כוזב לפיו חברו ירד מרכבו וצעד לעבר כפר ערבי ולא שב משם בחלוף כחצי שעה. רק כעבור כשמונה שעות כאמור, במסגרת חקירת שב"כ, הודה נגאוקר וסיפר לחוקרים על מקום הימצאותו של אסרף והוא נמצא בוואדי, כשהוא מצויד במזרון וקופסאות שימורים.

 "התנהגות הנתבעים הייתה חמורה במיוחד, נוכח פעילותם המתמשכת להטעות את המשטרה וכוחות הביטחון ולהכביד על עבודתם, כאשר מעבר לנזק הכלכלי, עסקינן בפגיעה בביטחון הציבור בשל הטרדת כוח משטרתי וצבאי שלא לצורך, בימים של מצוקת כוח אדם ומשאבים מדולדלים ההעומדים לרשות התובעת, בזריעת בהלה ובסיכון הציבור", נכתב בכתב התביעה.

במסגרת התביעה מבקשת המדינה מבית המשפט להורות לנתבעים ביחד ולחוד לפצות אותה בגין הוצאות החיפושים בסך של 624,417 שקל. בפרקליטות הדגישו כי סכום זה אינו משקף את כל ההוצאות שהמדינה הוציאה, וכי הנזק הכלכלי שנגרם למדינה כתוצאה ישירה מהתנהלות הנתבעים גדול פי כמה וכמה מהסכום הנתבע.

כתב התביעה הוגש באמצעות עו"ד אנטוניוס מרשי מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי), בליווי עו"ד אביעד אמרוסי מהיחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה ובשיתוף עם חטיבת תביעות וביטוח במשרד הביטחון והלשכה המשפטית במשטרת ישראל.

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

ועדת החוקה: התקשרתם לשווא למשטרה או למד"א? תיקנסו ב-14,400 שקל

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.