אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  דעות ונתוחים  > צדק צדק תרדוף: מי מגן על עורכי הדין?

צילום: shutterstock

צדק צדק תרדוף: מי מגן על עורכי הדין?


04.12.2016 | יפתח גרינברג

מספר עורכי הדין בישראל הכפיל את עצמו בעשור האחרון ובמקביל לכך חלה עלייה במספר התביעות המוגשות נגדם בבתי המשפט בטענה לרשלנות מקצועית. מה הקשר בין השניים, ומה קורה כאשר מיוצג תובע את עורך דינו?

בית המשפט הוא מקום טעון ביצרים שמטרתו להביא להסדרה או פתרון סוגיות בנושאים שונים בין שני צדדים. עורך הדין אמור לייצג נאמנה את האינטרס של הלקוח שלו כשהוא שומר על כללי אתיקה נוקשים וחובת סודיות. אולם לעיתים, מי שמרגיש שיצא כשידו על התחתונה מפנה את טענותיו כלפי מי שעמד לצדו ואמור היה לייצגו נאמנה כל העת.

רשת הביטחון של הפרקליטים נקראת ביטוח אחריות מקצועית, ביטוח שנועד לספק כיסוי בגין תביעות הנוגעות לטענות רשלנות, טעות או השמטה בעת עיסוקו במקצוע. לבתי המשפט מוגשות מאות תביעות שכאלה מדי שנה בקצב הולך וגובר, כאשר הנפוץ ביותר לתביעות אלה הוא תחום הנדל"ן ומיד אחריו תחומי עיסוק נוספים כמו פלילים, ליטיגציה אזרחית, נזיקין ועוד.

תום עידן התמימות

קיימות מספר סיבות להתגברות התביעות בנושא רשלנות כנגד עורכי דין. אחת מהן היא השינוי שעבר הלקוח המיוצג בעידן הדיגיטלי. אם בעבר עורך הדין נתפס כאוטוריטה מקצועית שאין לערער עליה, הרי שבתקופה הנוכחית הלקוח חשוף למידע שבעבר היה פחות נגיש לו ועקב כך יכול להבין ביתר קלות האם עורך דינו מייצג את עמדתו נאמנה או לא. בנוסף, בלחיצת כפתור הוא יכול לבדוק מה קורה מחוץ לגבולות המדינה בנושאי רשלנות בייצוג משפטי, כמו למשל, ללמוד שתביעות מעין אלה נפוצות מאוד בשנים האחרונות בארצות הברית.

 

לייצג את לקוחותיך נאמנה ובראש שקט, הצטייד בביטוח אחריות מקצועית. לפרטים >>>

 

גם מגמות שונות באינטרנט כמו הכוח לייצר שיח שלילי או חיובי במדיה החברתית, לצד המגמה הצרכנית בימים שלאחר המחאה החברתית של קיץ 2011, העבירו את מרכז הכובד לאדם הפרטי. וכך, ברגע שהוא חש שהוא אינו מקבל את שמגיע לו – הוא לא מהסס לדרוש זאת ולפעול בהתאם.

עודף תחרותיות

במקביל לשינויים שעבר הלקוח, גם דפוס הפעולה של עורכי הדין בישראל השתנה בשנים האחרונות. הגידול הדרמטי במספרם הוביל להתגברות התחרותיות בשוק ולהורדת מחירים. על מנת לפצות על השחיקה ברווח, לא מעט עורכי דין לוקחים על עצמם טיפול בתיקים רבים יותר, כאשר הזמן שהם מקדישים לכל אחד מהם קצר יותר, לעיתים אף בנושאים שאינם תחום הבקיאות המובהק שלהם - ומכאן הדרך לטעויות קצרה.

נוסף על סיבות אלו, גם עצם קיומו של ביטוח אחריות מקצועית המקנה הגנה לעורכי דין בשוק הביטוח יש בו בכדי לעודד תביעות רבות יותר. הידיעה שיש ברשותו הגנה ביטוחית ראויה מפני מקרים שכאלה גורמת פעמים רבות לכך שעורך הדין אינו ממהר לשלם פיצוי או להתפשר עם הלקוח טרם בירור טענותיו בבית המשפט.

אנשים העוסקים בתחום המשפטים נוהגים להתבדח בינם לבין עצמם ולומר שאם הטעויות שרופא עושה בחדר הניתוח טמונות בבתי הקברות, הטעויות של עורכי דין בבית המשפט מצויות מאחורי סורג ובריח. בישראל יש כיום כ-60 אלף עורכי דין ביחס של 1 לכל 150 נפשות (לצורך ההשוואה: בארצות הברית היחס עומד על 1 ל-252 נפשות) כשעל פי ההערכות, רק מחציתם מחזיקים בביטוח אחריות מקצועית. נראה שבתקופה הנוכחית גם עורכי הדין משלמים על טעויות ולעיתים גם בגדול, לכן טוב יעשו אם ידאגו לבטח עצמם ביטוח אחריות.

 

ביטוח ישיר מציעה ביטוח אחריות מקצועית בתנאים זהים לדרישת לשכת עורכי הדין. לפרטים >>>

 

*** הכתבה הוכנה בשיתוף ביטוח ישיר

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.