אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > העליון דחה את ערעורו של גבר שאנס אישה שהכיר בג'יידייט ונידון ל-5 שנות מאסר

צילום: istock

העליון דחה את ערעורו של גבר שאנס אישה שהכיר בג'יידייט ונידון ל-5 שנות מאסר


15.11.2015 | עו"ד לילך דניאל

המערער הציג את עצמו באתר ההיכרויות בכזב כעורך דין אמריקאי המחפש קשר רציני, ונפגש עם המתלוננת, אם לילדים בשנות הארבעים לחייה. הוא הצליח במניפולציות להיכנס לדירתה, ושם אנס אותה . ביהמ"ש העליון מצא בגרסתו סתירות פנימיות שלא זכו להסבר וקבע כי העונש שהוטל עליו היה ראוי בנסיבות העניין

בית המשפט העליון דחה את ערעורו של גבר שהורשע בעבירות אונס ומעשה סדום אותן ביצע באישה שפגש באמצעות אתר הכרויות באינטרנט, לאחר שהציג עצמו בפניה בכזב כעורך דין שהגיע מארה"ב ומחפש קשר רציני. השופטים קבעו כי אין מקום לקבל את טענות המערער בנוגע למהימנות גרסת המתלוננת אשר הועדפה על פני גרסתו בבית המשפט המחוזי, וכי אין גם מקום להקל בעונש שנגזר עליו, אשר כלל חמש שנות מאסר בפועל, מאסרים על תנאי ופיצוי של 70 אלף שקל למתלוננת.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

נגד המערער, רועי שייניס, הוגש כתב אישום שייחס לו עבירות אונס ומעשה סדום. על פי האמור בכתב האישום, יצר המערער קשר עם המתלוננת, אישה בשנות הארבעים לחייה ואם לילדים, באמצעות אתר ההיכרויות "ג'יי דייט". המערער הציג עצמו בכזב כעורך דין גרוש ואב לילדה שחזר משהות ארוכה בארצות הברית, ובהמשך לפנייתו מסרה לו המתלוננת את מספר הטלפון שלה וכבר למחרת בבוקר הם שוחחו. בהמשך היום התקשר המערער אל המתלוננת מספר פעמים נוספות והפציר בה להיפגש עמו עד שהתרצתה.

בפגישתם נסעו המערער והמתלוננת בשעת לילה ברכבו לבית קפה ומשם המשיכו לחוף הים. כאשר הגיעו לחוף הים ויצאו מהרכב, חיבק המערער את המתלוננת, נישק אותה בפיה וניסה לגעת באיבר מינה אולם היא אמרה לו בתגובה כי הדבר אינו נעים לה וביקשה כי יחזירה לביתה. בסמוך לביתה של המתלוננת, ביקש המערער לעלות לבית על מנת להטיל את מימיו והיא נעתרה לבקשתו. המתלוננת והמערער נכנסו לביתה שם ישן באותה עת בנה הקטין, אז נכנס המערער לחדר השירותים בעוד המתלוננת השאירה את דלת הכניסה לבית פתוחה. לאחר מכן, ניגש המערער למתלוננת והחל לחבק אותה, אך זו אמרה לו כי אינה מעוניינת והחלה לצעוד לכיוון דלת הכניסה על מנת ללוותו החוצה. בשלב זה, חיבק המערער את המתלוננת שוב תוך שהוא מוביל אותה בניגוד לרצונה לעבר אחד החדרים, ועל אף שזו ניסתה להדפו דחף אותה לעבר המיטה וביצע בה את המעשים הנטענים כאשר כל העת המתלוננת מתנגדת ומבקשת ממנו להפסיק.

בית המשפט המחוזי הרשיע את המערער במעשים שיוחסו לו וקבע כי על אף שמדובר במקרה מובהק של "גרסה מול גרסה", שמיעת העדים ושקילת הראיות הנוספות מטות את הכף לעבר העדפת גרסת המתלוננת. כתמיכה בכך ציין בית המשפט כי המתלוננת טענה באופן עקבי שלא הזמינה את המערער לעלות לדירתה, וגם גרסתה באשר לדרך בה המערער הצליח "לתמרן אותה" לידי כך שהרשתה לו לעלות לדירתה לא השתנתה מהעימות ועד לעדותה בבית המשפט. גם באשר לאירועים בדירה קבע בית המשפט כי עדותה של המתלוננת ניתנה בצורה שוטפת ומפורטת והותירה רושם מהימן, וכי אין ספק מעדותה שהבהירה למערער שהמעשים מנוגדים לרצונה. בגזר הדין נידון המערער לחמש שנות מאסר בפועל, מאסרים על תנאי ופיצוי למתלוננת בסך של 70 אלף שקל.

השופט סלים ג'ובראן דחה את הערעור וציין כי לפיהם ההלכה בדבר אי התערבות ערכאת הערעור מקבלת משנה תוקף מקום בו נבחנות קביעותיה של ערכאה דיונית בעניין עבירות מין. על כן, הכלל הנוהג הוא כי בחינת מהימנותם של נפגעי עבירות מין אינה שקולה לבחינת מהימנותו של עד רגיל, וכי אי דיוקים או השמטת פרטים על ידי נפגע אין בהם, כשלעצמם, לערער את מהימנות הגרסה, ובלבד ש"גרעין העדות" הוא מהימן.

לדעת השופט ג'ובראן, אין ממש באותן "תמיהות" אליהן הפנה המערער בעדותה של המתלוננת שכן עדותה סיפקה להן הסברים נאותים המתיישבים היטב עם גרסתה כמכלול ועם ממצאיו של בית המשפט המחוזי, ובוודאי שאין בהן לעורר את אותו ספק רציני, הגיוני ובעל אחיזה ממשית במציאות אשר יצדיק את התערבותה של ערכאת הערעור. עוד נדחתה טענת המערער בדבר הסתרת פרטים על ידי המתלוננת, אשר הועלתה ונדחתה כבר בבית המשפט המחוזי. בעניין זה, מן המפורסמות היא שבקרב נפגעות עבירות אונס קיימת תופעה של תיאור ראשוני מופחת בפרטים אשר מתמקד בפגיעה המינית ולכן החסרת הנשיקה בבית הקפה מתיאורה הראשוני של המתלוננת לאירוע שחוותה אינה מהווה ניסיון מתוחכם להסתיר פרטים כפי שטען המערער. על סמך כל האמור, קבע בית המשפט כי יש לדחות את טענות המערער כלפי מהימנות גרסת המתלוננת, וכי אין מקום להתערבות בממצאי המהימנות והעובדה שנקבעו על סמך גרסה זו.

השופט דחה גם את טענת המערער כי יש להעדיף את גרסתו בשל היותה מפורטת וקבע כי מדובר בשינוי גרסה אשר נעשה ביחס לנקודה מהותית בהשתלשלות האירועים, כך שהגרסה החדשה תהא תואמת יותר את גרסתו הכללית בדבר יוזמתה של המתלוננת לקיום יחסי מין בדירתה – וכל זאת מבלי שניתן לשינוי הגרסה הסבר המניח את הדעת גם בשלב הערעור. בנסיבות אלה, בצדק ייחס בית המשפט המחוזי משקל לשינוי הגרסה בהערכת מהימנותו של המערער. זאת ועוד, בניגוד לטענתו של המערער בית המשפט המחוזי לא דחה את גרסתו בהתבסס על שינוי הגרסה בנוגע לנסיבות העלייה לדירה בלבד אלא מצא בה סתירות פנימיות שלא זכו להסבר המניח את הדעת. עוד הוסיף בית המשפט כי בית המשפט המחוזי קבע מפורשות כי המתלוננת הביעה את חוסר הסכמתה בפני המערער ומשכך מתחייבת המסקנה כי עשה את המעשים במודע ושלא בהסכמתה החופשית.

לבסוף, נדחה הערעור על גזר הדין וקבע כי עונש המאסר בפועל שהוטל על המערער היה עונש ראוי המאזן היטב בין השיקולים לקולה ולחומרה בעניינו ובין חומרת מעשהו. בעניין זה, נדחתה טענתו של המערער כי מתחם העונש חורג ממדיניות הענישה הנוהגת במקרים דומים, בשים לב לפסיקת בית המשפט העליון בה הודגש כי מדיניות הענישה בעבירות מין צריכה להיות מחמירה ולבטא את הנזקים המשמעותיים הנגרמים לנפגעי עבירות אלה, וכן את האינטרס הציבורי בהרתעתם של עברייני מין פוטנציאליים ממימוש מזימותיהם.

 

ע"פ 1072/15

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

הורשע גבר שאנס אישה שהכיר באתר ג'יי דייט לאחר שהתחזה לעורך דין אמריקאי

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.