אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > נציג השב"כ בכנסת: החוק שאנו עובדים איתו היום מתאים לאיומים שהיו לפני 50 שנה

הסתה לטרור בפייסבוק. צילום מסך

נציג השב"כ בכנסת: החוק שאנו עובדים איתו היום מתאים לאיומים שהיו לפני 50 שנה


13.10.2015 | ליאור שדמי שפיצר

משתתפי הדיון בהצעת חוק המאבק בטרור בוועדת החוקה, חוק ומשפט ציינו בדיון שהתקיים אתמול את היעדרו הבעייתי של נושא טרור הסייבר מהצעת החוק. המשנה ליועמ"ש: "לארגונים החדשים יש היררכיה ומידור פנימי, מה שמייצר קושי בהתמודדות" ח"כ דב חנין: "ההצעה מוטעית והקונספציה שגויה. יש עודפי חקיקה למאבק בטרור ולא מחסור"

"הטרור מתחדש ולובש צורה ואנו נאלצים להתאים את הכלים המשפטיים על מנת להתמודד עמו. לטרור יש ייחודיות בכך שמעבר לפגיעה ברכוש ובנפש. הוא יוצר אפקט של פחד ואיום. לארגונים החדשים יש היררכיה ומידור פנימי מה שמיצר קושי בהתמודדות" . כך אמר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד רז נזרי, בדיון שהתקיים אתמול (ב', 12.10) בהצעת חוק המאבק בטרור, בוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת. נזרי ציין כי הדיונים בהצעת החוק, המעניקה כלים יעילים יותר בידי רשויות האכיפה וזרועות הביטחון במאבק בטרור, החלו לפני כעשור ועל כן הוא מבקש מהוועדה לזרז את חקיקת החוק.

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

לדברי נציג השב"כ בוועדה, "החוק שאנו עובדים איתו היום מתאים לאיומים שהיו לפני 50 שנה ולא לעידן הטכנולוגי והרשתות החברתיות. חברת הכנסת ענת ברקו השיבה לדברים אלה ואמרה כי "כל נושא הסייבר חסר מהחוק. לא יכול להיות חוק למאבק בטרור כשחסר בו פרק שיעסוק בסייבר". ברקו הציעה לקבוע בחוק רישום לפעילי טרור בדומה לרישום פלילי, רשימה שתופץ בעולם. בנוסף, הציעה ח"כ ברקו לקבוע הליך שלילת אזרחות באופן מדורג לפעילי טרור.

ח"כ דב חנין אמר כי "ההצעה מוטעית והקונספציה שגויה. הגישה צריכה להיות של פתרונות וחשיבה פוליטיים". לדבריו, "יש עודפי חקיקה למאבק בטרור ולא מחסור".

סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, פרופ' מרדכי קרמניצר, אמר כי הוא תומך בחקיקת חוק מאחד, אולם "תוך תחושת החמצה שהמהלך לא מבטל לחלוטין את תקנות ההגנה לשעת חירום. לא יכול להיות שיעצרו אדם במעצר מנהלי, כאשר לעיתים העצור לא יודע מה מיוחס לו והוא לא יכול להתגונן. צריך לאפשר לסנגור מיוחד שיהיה חשוף לחומר החסוי".

בתום הדיון בהצעת חוק המאבק בטרור, כינס יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי דיון בנושא הסרה דחופה של חסמים בחקיקה במסגרת המאבק בטרור. לדיון הוזמנו נציגי זרועות הביטחון ומערכת אכיפת החוק. יו"ר הוועדה שאל את נציגי כוחות הביטחון האם ישנם חסמים חוקיים שאם היו משנים אותם, היה יותר קל להיאבק בגל הטרור הנוכחי.

עו"ד רז נזרי מסר לוועדה סקירה של הפעולות המשפטיות שנדונו בתקופה האחרונה. בעניין הוראות הפתיחה באש אמר נזרי, "ההוראות לא שונו. אולם הסתבר שבמשך תקופה ארוכה שוטרים נמנעו להשתמש בכלי נשק ולכן נוסחו מבחנים מפורטים מתי מותר לפתוח באש. המטרה שלנו היא לא להפקיר את השוטרים והחיילים בשטח. לבקשת ח"כ אוסמה סעדי השיב עו"ד נזרי, "הוראות הפתיחה באש לא מפורסמות אולם אם הוועדה תבקש, הבקשה תיבדק". בנושא עליית חברי כנסת להר הבית אמר נזרי "קיבלנו חוות דעת מהשב"כ ומהמשטרה שלהערכת המודיעין, עליית חברי כנסת להר הבית עלולה לגרום מהומות ולהצית תבערה גדולה". לדבריו, "ההוראה אינה קבועה והיא תיבחן מעת לעת".

ח"כ זהבה גלאון שאלה את נזרי "למה לא מעמידים לדין את רוצחי משפחת דומה, אבל את רוצחי משפחת הנקין תפסו תוך יומיים? לדבריה, "המערכת המשפטית לא פועלת בצורה שווה".

 

לקריאה נוספת, ראו:

ועדת החוקה של הכנסת תדון היום בהצעת החוק המחמירה בענישה על הסתה לטרור

 

 

 

 

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.