אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > נפרדים מהמשורר של עולם המשפט: "רב ומלומד, שופט רגיש וחריף, אמיץ ומקורי"

השופט מישאל חשין ז"ל. צילום: אתר בתי המשפט

נפרדים מהמשורר של עולם המשפט: "רב ומלומד, שופט רגיש וחריף, אמיץ ומקורי"


21.09.2015 | ליאור שדמי שפיצר

נשיאת בית המשפט העליון ספדה לשופט בדימוס מישאל חשין שהובא אתמול למנוחות והבטיחה לשמור על מורשתו. נשיא המדינה ראובן ריבלין:  "פסקי הדין שלך היו מסע במרחבי הזמן והדמיון, בעומקי הספרות והמקורות, מצוירים תמיד בלשונך החדה והמושחזת"

"היתה לי זכות גדולה להתמחות בפיקוחו של מישה בהיותו ראש מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה. מאוחר יותר צרף אותי למחלקה זו ועבדתי איתו שנים. אהבתי את מישה בכל ליבי ואוהב אותו עד כלות ימי. מישה הוליכני בנתיבי משפט ולמדני כי יש לחתור לאמת ולצדק, ולעשות את הישר והטוב". כך סיפרה נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור בהלווייתו של השופט מישאל חשין, שהלך לעולמו ביום שבת לאחר מאבק במחלה קשה.

הנשיאה נאור אמרה כי ניתן ללמוד על חשין בראש ובראשונה מדברים שהוא עצמו כתב בדרכו המיוחדת והססגונית, ובחרה להביא את הדברים שאמר בטקס פרישתו מבית המשפט: "אנו מפקידים בידיכם למשמרת את לפיד בית המשפט העליון: לפיד המשפט והצדק, לפיד הישר והטוב, לפיד עצמאותו של בית המשפט, לפיד חירות האדם. קיבלנו את הלפיד כפיקדון ממי שקדמו לנו. שמרנו עליו כיכולתנו והנה הגיעה עת להעבירו אליכם. כארון הברית יהיה הלפיד בידיכם. שמרו עליו מכל משמר, לבל יכבה ולבל יועם זוהרו. אל תתנו אותו ביד זר. החזיקו בכל עוז בלפיד זה שהאיר לנו והינחַנּו הדרך כל השנים, ויאיר הלפיד באור גדול את הדרך בה תלכו. יהי הלפיד בידיכם עמוד ענן יום ועמוד אש לילה להוליככם בדרך שידענו אותה מכבר. וביום יבוא העבירו את הלפיד זוהר באורו למי שיבואו אחריכם".

"ואנכי הבטחתי למישה בסמוך לאחר מכן: נקבל את הלפיד בחיל וברעדה, ביראה ובאהבה, ונעשה ככל יכולתנו להעבירו למי שימלאו את מקומנו כשהוא נוצץ וזוהר, כפי שהיה בידיו", אמרה נאור.

נאור סיפרה כי בטקס השבעתה לנשיאת בית המשפט העליון היה חשין כבר חולה מכדי לבוא. "בכינו שנינו בטלפון באותו בוקר", סיפרה. "על ההבטחה שהבטחתי למישה אני חוזרת כאן – על קברו הטרי. נשמור על מורשתו של מישה: הקפדה על טוהר המידות ושמירה על שלטון החוק. חתירה מתמדת להגשמת עקרונות של יושר, אנושיות וצדק. הגנה על כבוד האדם וחירויות הפרט".

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד לחשין ואמר "מישה היקר, אני נפרד ממך היום. נפרד מידיד וחבר, רב ומלומד, מורה ואיש אקדמיה מבריק, שופט רגיש וחריף, אמיץ ומקורי. היית המשורר של עולם המשפט הישראלי. לא שגרתי, פנטסטי, סבוך ופשוט גם יחד. עט השיפוט שלך, נבע את אחד הקולות הייחודיים והצבעוניים ביותר בהם זכה עולם המשפט בישראל. פסקי הדין שלך היו מסע במרחבי הזמן והדמיון, בעומקי הספרות והמקורות, מצוירים תמיד בלשונך החדה והמושחזת. תרומתך לעיצוב השפה והשיח המשפטיים בישראל, יחידאית – אין, ולא יהיה לה תחליף. גדלת בבית שכולו היה משפט, צאצא למשפחה ירושלמית, קנאית ועתיקת יומין, ובמו ידיך סללת לך את דרכך. ידעת לומר כן, ידעת לומר לא, וידעת לקבוע שכן הוא כן, ולא הוא לא. נעזרת בתומאס מור כדי להכריז שישראל איננה אוטופיה. ועל חנה סנש הגנת בכבודך. בעוד חבריך קצרו, בעיני רוחך, במגל וחרמש, אתה לקטת שבולים אחריהם. ובשעה שהם דברו על אסכולות ודוקטרינות אתה חלמת על המוסר כאגם מים טהור, ועל המשפט כחבצלות יפיפיות.

"תחת גלימת השופט שלך מישה, שכנה נשמה של יהודי ללא פשרות, ודמוקרט ללא פשרות. פסיקותיך נתנו ביטוי חד משמעי לזכותה וחובתה של מדינת ישראל להגן על עצמה ועל אזרחיה, ובאותה נשימה בטאו את עומק מחויבותה לחיי אדם וזכויותיו. אתה מישה, ידעת לאחוז במורכבות הזו של המדינה היהודית והדמוקרטית, ללא פשרות וללא התנצלויות. היית איש שכולו סערה, בעל מזג חם ולב רחב. קל לכעוס וקל לרצות. הוויכוחים איתך היו עזים ונועזים כמותך. אי אפשר היה לכבות את האש שבערה בך; אבל לבסוף, יגונך ואבלך יכלו לך. כאבך על מותו של שניאור, בנך אהובך, עטף וכיבה אותך".

הנשיא ריבלין סיפר כי לפני מספר שנים, לאחר פרישתו של חשין מכס המשפט, הוא פנה אליו כיושב ראש הכנסת ה-18 וביקש להמשיך ולהעצים את החוק למקרא במשכן הכנסת, שאותו יזם בכנסת ה-17. "אתה בקשת ואני קבלתי. אמרת ועשית", אמר ריבלין. "מאז, וגם כאשר חייו של שניאור נגדעו באכזריות, מידי כמה שבועות, היית מתייצב במשכן הכנסת, כדי לקחת חלק בלימוד התנ"ך. ידעתי אני וידענו כולנו שרגעי הלימוד האלה, המסע בין שופטים למלכים ובין עמוס ליחזקאל, היו רגעי האור והשמחה בחייך".

 

לקריאה נוספת, ראו:

שופט בית המשפט העליון בדימוס מישאל חשין הלך לעולמו אתמול בגיל 79 

 

 

 

 

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.