אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > ארבע וחצי שנות מאסר ליועץ מס שגנב בשיטתיות 3.9 מיליון שקל מלקוחותיו

צילום: Getty images Israel

ארבע וחצי שנות מאסר ליועץ מס שגנב בשיטתיות 3.9 מיליון שקל מלקוחותיו


07.09.2015 | עו"ד אורי ישראל פז

הנאשם, יוסף סאמט, שהחזיק בייפוי כוח ובשיקים חלקיים של לקוחותיו, מילא את השיקים לפקודתו או לפקודת חברה בבעלות מקורבו, במשך שש שנים, בסכומים קטנים יחסית במטרה להקשות על גילוי המעשים בזמן אמת

55 חודשי מאסר מאחורי סורג ובריח ופיצוי בסך כולל של 1.27 מיליון שקל ל-11 לקוחותיו נגזרו אתמול (א', 7.9) על יועץ המס יוסף סאמט, שהורשע בריבוי עבירות של גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה תוך זיוף מסמכים ועבירות נוספות. שופטת בית משפט השלום בתל אביב, לימור מרגולין-יחידי, גם חייבה את סאמט בקנס של 40 אלף שקל (שישולמו ב-20 תשלומים), וקבעה בגזר הדין כי "מדובר במעשים שבוצעו משיקולים של כדאיות כלכלית, והסבו נזקים כבדים ללקוחות ולציבור בכללותו. מעשים כאלה מחייבים ככלל ענישה משמעותית שתעקר את הכדאיות בביצועם, מה גם שנכון לעת הזו לא הושבו הכספים כלל ולא הוסרו המחדלים, כך שטובת ההנאה שהפיק הנאשם מהכספים, גם אם היום אינם עוד בידו, היא מלאה".

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

בית המשפט קבע בגזר הדין כי "הנאשם ניצל את העובדה שמתוקף מעמדו ותפקידו ובשל אופי השירותים החוקיים שהעניק ללקוחות, החזיק בייפוי כוח מטעמם ובשיקים חלקים לצורך תשלום למוסדות השונים. הנאשם הפר את אמון הלקוחות, מילא את השיקים לפקודתו או לפקודת חברה בבעלות אשתו לשעבר או צד ג', והפקידם בחשבונות שלו ובחשבון החברה. מדובר במאות פעולות, כשהנאשם פעל באותה מתכונת במשך שש שנים, בשיטתיות ובסכומים קטנים יחסית, מתכונת פעולה שהקשתה על גילוי המעשים בזמן אמת. לנאשם היו הזדמנויות רבות לחדול ממעשיו אך הוא בחר להתמיד בהם. הקורבנות הישירים של מעשי הנאשם הם 11 לקוחות. הפגיעה הכספית עקב שליחת ידו בכספי הלקוחות עומדת על 3.9 מיליון שקל, סכום עתק, במיוחד בהתחשב בכך שמדובר בלקוחות פרטיים".

כמו כן, פגע סאמט ברשויות המס בכך שהגיש דיווחים כוזבים לרשויות המס בשם ארבעה לקוחות תוך זיוף טפסים ואישורים, ומסר לאותם לקוחות מסמכים מזויפים מבלי שהאחרונים ידעו על הזיוף, והלקוחות עשו באותם מסמכים שימוש. זאת ועוד, סאמט לא הגיש דוחות שנתיים לשישה לקוחות ללא ידיעתם, ופגע ברשויות המס ובציבור בכללותו בכך שהתחמק מתשלום מס ולא דיווח על הכספים שבהם שלח את ידו, המהווים אצלו מקור הכנסה נוסף.

סאמט הורשע בריבוי עבירות של גניבה בידי מורשה, ריבוי עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות תוך זיוף מסמכים ועבירות נוספות. הסכום הכולל שהפיק סאמט ממעשי הגניבה עומד על 3.9 מיליון שקל. סאמט הורשע גם בהשמטת ההכנסות ממעשי העבירה במטרה להתחמק ממס, כאשר סכום ההשמטות במשך שש שנות מס עומד על 3.8 מיליון שקל.

בגזר הדין נתן בית המשפט ביטוי מיוחד להיבט המעילה באמון על ידי נושא תפקיד וקבע: "בבואי לבחון את חומרת מעשי הנאשם בנסיבותיהם אני לוקחת בחשבון בראש ובראשונה את מעמדו ואת ההשלכה של מעמד זה לחומרה על היבטי הפרת האמון מול הלקוחות הנפגעים ומול הרשויות. תפקידו של יועץ המס, בין היתר לשמש גורם מקשר בין ציבור הנישומים לבין רשויות המס ולעמוד בקשר עם הרשויות, וחיוניותו לניהול הליכי דיווח וגבייה נאותים היא רבה. ביצוע עבירות מס על ידי נאשם שהוא יועץ מס בעל ידע מקצועי הנובע מהכשרתו, מהווה שימוש לרעה בתפקיד ובמעמד, פוגע במידה ניכרת באמון הציבור במערכת בכללותה, ובציבור יועצי המס, ופוגע באמון הרשויות בגורמים אלה, וזאת בנוסף לפגיעה בלקוחות עצמם".

עו"ד שרון בן צבי, שייצגה את סאמט, הגישה לבית המשפט חמישה מכתבים ובהם עדויות אופי לגביו. בשניים מהם תואר סיוע שהעניק סאמט לשני אזרחים ביעוץ ביחס להתנהלותם בטיפול בחובות כספיים ובליוויים בהתנדבות. במכתב נוסף, עמד ד"ר תירם, ששימש גם כסגן ראש מועצת פרדסיה על תרומתו של סאמט במהלך השנים למען הישוב ותושביו.

הסנגורית עמדה על הנסיבות האישיות הקשות של סאמט וחוסר הכול שבו הוא שרוי, ותיארה את התדרדרותו הכלכלית בעקבות חובות וקושי להחזירם, שגרמה לביצוע העבירות. לטענתה, אין מדובר במעשים מתוחכמים, אלא במי שביצע מעשי הישרדות מתוך תקווה לא מבוססת להחזיר את הכספים בהמשך הדרך.

השופטת מרגולין-יחידי ציינה כי גם בהליך הקודם שנגע לעבירות בשנות ה-90 של המאה הקודמת, בהיותו של סאמט חשב חברה ממנה גנב כספים, התייחס הוא להתדרדרות ותסבוכת כלכלית שהביאה אותו לביצוע המעשים וטען להתייצבות ולשיקום, כך שטענה זו חוזרת על עצמה ומאבדת ממשמעותה.

השופטת מרגולין-יחידי קבעה בגזר הדין כי "הערכים המוגנים בעבירות של גניבה בידי מורשה הם בעיקר הפגיעה באמון וכן הפגיעה הרכושית, בעבירות של קבלת דבר במרמה נפגע בנוסף חופש הבחירה, והעבירות של זיוף ושימוש במסמך מזויף, במיוחד מול רשויות המדינה יש בהן פגיעה באותנטיות של מסמכים וביכולת להסתמך עליהם. הערכים המוגנים עליהם באות עבירות המס להגן הם השמירה על יציבות המשק ועל הקופה הציבורית, וכן על עקרונות של שוויון בנטל המס ויושר ועל אמון הציבור במערכת גביית המס ובשלטון החוק. עבריין המס גוזל מן הקופה הציבורית, פוגע במשק ובכלכלה, ופוגע באינטרס הציבורי-חברתי של נשיאה שוויונית בנטל המס. העבירות נעשות משיקולים של כדאיות כלכלית אישית".

באשר למדיניות הענישה בכל הנוגע לעבירות של גניבה בידי מורשה, במיוחד מורשה בעל מעמד מיוחד, נקבע בגזר הדין כי "הענישה היא מחמירה וכוללת תקופות מאסר ממושכות המושפעות ממספר הנפגעים, היקף הפגיעה, מידת התחכום, משך הזמן והשיטתיות וקיומן של עבירות נלוות. מדיניות הענישה ביחס לעבירות מס שתכליתן התחמקות ממס במרמה אף היא מחמירה, ואף היא מושפעת ממספר העבירות, הסכום הכולל של ההכנסה שהושמטה, גיוון המעשים, משך התקופה ומידת התחכום, כמו גם ביצוע עבירות פליליות לצד עבירות המס".

נגד סאמט מתנהל תיק כינוס נכסים במסגרת הליכי פשיטת רגל ורשימת חובות שלו נאמדת בסך של 2.8 מיליון שקל.

ממשרד המשפטים נמסר כי "גזר הדין מצטרף למדיניות אכיפה מחמירה נגד אנשי מקצוע, נושאי תפקידי אמון".

את התיק ניהלה מטעם המדינה עו"ד מינה זמיר מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה).

 

ת"פ 49112-11-11

 

 

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.