אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > 3.5 שנות מאסר וקנס לפקידה בבנק דיסקונט שגנבה מאות אלפי שקלים מלקוחות

צילום: Getty images Israel

3.5 שנות מאסר וקנס לפקידה בבנק דיסקונט שגנבה מאות אלפי שקלים מלקוחות


13.07.2015 | עו"ד לילך דניאל

הנאשמת הזמינה כרטיסי כספומט ללקוחות ומשכה באמצעותם כספים במאות הזדמנויות, וכן ביצעה פעולות בחשבונות של לקוחות ללא ידיעתם והסכמתם והעבירה את הכספים שנמשכו מהם לחשבונה האישי ולחשבונות אחרים של בני משפחתה. ביהמ"ש: אין לראות בסכומים ובמספר העבירות כנתונים המביאים לנוסחה לקביעת מתחם הענישה

בית המשפט המחוזי גזר 42 חודשי מאסר, מאסרים על תנאי וקנס של 100 אלף שקל על פקידה ותיקה בבנק דיסקונט שהורשעה בגניבת קרוב לחצי מיליון שקל מלקוחות בדרכי מרמה שונות. בין היתר, הזמינה הנאשמת כרטיסי כספומט ללקוחות ומשכה באמצעותם כספים, וכן ביצעה פעולות בחשבונותיהם של לקוחות ללא ידיעתם או הסכמתם. השופט יואל עדן קבע כי על הענישה לכלול רכיב מאסר ממושך בשים לב לפרק הזמן הארוך של ביצוע העבירות, הביצוע הסדרתי, המספר הגדול של הלקוחות והעובדה שהנאשמת נקטה בפעולות שונות ומתוחכמות תוך ניצול האמון הרב שניתן בה על ידי הלקוחות והבנק.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

הנאשמת הורשעה על פי הודאתה בכתב אישום מתוקן שכלל אישומים במאות עבירות של גניבה בידי מורשה, גניבה ורישום כוזב במסמכי תאגיד. על פי כתב האישום המתוקן, הנאשמת עבדה למעלה משלושים שנה בבנק דיסקונט, ובמועדים הרלוונטיים שימשה כבנקאית שירות עסקי. במסגרת זו, הייתה הנאשמת פקידת הבנק האישית של לקוחות רבים וטיפלה בחשבונותיהם באופן אישי מתוך יחסי אמון מיוחדים ששררו ביניהם.

בין השנים 2004-2010, ניצלה הנאשמת את האמון שלקוחותיה נתנו בה ושלחה יד במרמה בכספם בדרכים שונות כשסכום הגניבה המצטבר הסתכם בסך כולל של כ-480 אלף שקל. בשני האישומים הראשונים מתואר כיצד הזמינה הנאשמת כרטיסי כספומט עבור שתי לקוחות ורשמה בכזב במחשבי הבנק כי מסרה להן אותם, בעוד שבפועל נטלה את הכרטיסים לעצמה ומשכה באמצעותם במאות הזדמנויות סכומי כסף רבים ממכשירי כספומט. באישומים הבאים, מתואר כיצד ביצעה הנאשמת פעולות בחשבונות של לקוחות ללא ידיעתם והסכמתם והזינה למחשב הבנק נתונים כוזבים לפיהם אלו משכו כביכול כסף מחשבונם. חלק מהכספים הועברו על ידי הנאשמת לחשבונה האישי וחלק לחשבונות אחרים של בני משפחתה, של לקוחות מהם גנבה כסף ולחשבונות נוספים.

השופט יואל עדן גזר על הנאשמת 42 חודשי מאסר ועונשים נלווים, תוך שציין כי במעשיה ניצלה הנאשמת הן את האמון אשר נתן בה מעסיקה והן את האמון שנתנו בה לקוחותיה, וכי דובר במאות עבירות עליהן חזרה הנאשמת באופנים שונים עד שמעשיה נעצרו. משכך, סבר השופט כי על הענישה לשקף את הסדרתיות, ההיקף של ביצוע העבירות והפגיעה המתמשכת בקניין תוך ניצול האמון אשר ניתן בנאשמת.

השופט התייחס לגזרי דין בעניינם של פקידי בנק שביצעו עבירות מרמה וגניבה והגיע למסקנה כי כאשר מדובר בסדרת עבירות אשר במסגרתן מועל פקיד בנק באמון הבנק והלקוחות, יש להטיל עונש מאסר משמעותי. לצד זאת, הענישה תלוית נסיבות בכל מקרה ומקרה ואין לראות בסכומים ובמספר העבירות כנתונים המביאים לנוסחה לקביעת המתחם אלא קביעה התלויה במכלול הנסיבות.

במקרה זה, סבר השופט כי על מתחם העונש ההולם ליתן ביטוי לחומרת מעשי הנאשמת, שבאה לידי ביטוי בפרק הזמן הארוך של ביצוע העבירות, הביצוע הסדרתי של העבירות, המספר הגדול של הלקוחות והעובדה שהנאשמת נקטה בפעולות שונות, חלקן מתוחכמות, תוך ניצול ההרשאות אשר ניתנו לה לגישה למחשב הבנק וחשבונות הלקוחות ותוך ניצול האמון הרב אשר ניתן בה. נוכח האמור לעיל, נקבע מתחם עונש הולם אחד לכלל העבירות הכולל מאסר בפועל בין 3 ל- 7 שנות מאסר וכן קנס כספי. אשר לרכיב הפיצוי, ציין השופט כי נוכח העובדה שחלק מהכספים אכן הושבו על דרך הסכם ובשים לב לכך שהמחלוקות הן בעיקרן מעבר לסכומים עליהם הוסכם במסגרת כתב האישום המתוקן, אין מקום לפסוק פיצוי, וככל שקיימות מחלוקות הרי שיש להותירן להליכים אזרחים בין הצדדים.

בגזירת העונש בתוך המתחם שנקבע, התחשב השופט עדן לקולא בהיותה של הנאשמת נעדרת עבר פלילי ובנסיבותיה האישיות כפי שבאו לידי ביטוי בתסקירי שירות המבחן. עוד צוין כי הנאשמת קיבלה על עצמה אחריות לביצוע העבירות וניכר כי היא מכה על חטא, מתחרטת ומבינה את חומרת העבירות שביצעה. זאת כעולה גם מדברים שאמרה במהלך הדיון בטיעונים לעונש. כל אלו, נקבע, מביאים למסקנה כי על הענישה להיות קרובה לרף התחתון במתחם העונש ההולם אך להיות במקצת גבוהה ממנו, לאור החומרה שבמעשיה.

 

ת"פ 49298-06-13

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

מאסר לבכיר בבנק לאומי שגנב מיליונים באמצעות הלוואות ללווים בלתי ראויים

 

המחוזי: מאסר של שנתיים לעובדת בנק שגנבה כספי לקוחות הוא עונש מידתי

 

6 שנות מאסר לפקיד בנק הפועלים שמעל בכספי לקוחותיו ביותר מ-6 מיליון שקל

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.