אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > בג"ץ הורה ליועמ"ש להבהיר את נהלי הבדיקה המקדמית טרם פתיחה בחקירה פלילית

צילום: Getty images Israel

בג"ץ הורה ליועמ"ש להבהיר את נהלי הבדיקה המקדמית טרם פתיחה בחקירה פלילית


07.05.2015 | עו"ד אורי ישראל פז

עתירה שהגיש ח"כ מיקי רוזנטל ביקרה את הדרך שבה התקבלו ההחלטות על סגירת פרשת ביבי טורס. שופטי בג"ץ הורו כי במיוחד כאשר מדובר באנשי ציבור הצפויים לעמוד לדין, ראוי מטעמי אחידות, שוויון ושקיפות כי היועמ"ש ינחה את רשויות האכיפה בדבר הפרמטרים לפתיחה בהליך הבדיקה המקדמית ואופן ניהולו

על היועץ המשפטי לממשלה להוציא הנחיה על דרכי הניהול של הבדיקה המקדימה שעורכות רשויות אכיפת החוק לפני פתיחה בחקירה פלילית. כך הורו שלושה שופטי בג"ץ בעקבות עתירה שהגיש חבר הכנסת מיקי רוזנטל, על הדרך שבה התקבלו ההחלטות על סגירת פרשת "ביבי-טורס", נגד היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין, פרקליט המדינה עו"ד שי ניצן, מפכ"ל המשטרה דנינו וראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

"לנוכח טיעוני הצדדים אנו מתמקדים במישור הנורמטיבי, במבט צופה פני עתיד, ועל פני הדברים סבורים אנו, כי כיון שמוסד הבדיקה המקדימה קנה לו שביתה מסוימת, ובמיוחד כשמדובר באישי ציבור", פסקו השופטים ד"ר אליקים רובינשטיין, צבי זילברטל ופרופ' דפנה ברק-ארז, "ראוי לשקול מטעמי אחידות, שוויון, שקיפות ושכל ישר, כי יובנה ענין זה בהנחיה של היועץ המשפטי לממשלה". שופטי בג"ץ הוסיפו כי "ראוי לשקול כי הנחיה כזו, ככל שתינתן, תתייחס לפרמטרים לפתיחה בהליך הבדיקה המקדמית ולאופן ניהולו, לרבות באשר לאופן הפניה לנילונים".

העתירה לבג"ץ שהגיש ח"כ רוזנטל, באמצעות עורכי הדין יובל יועז ואלעד מן, מסבה עצמה בעיקר על השאלה של קיום הליך בדיקה מקדמית בטרם חקירה פלילית, במיוחד כשהנילונים הם אישי ציבור. לשיטתו של ח"כ רוזנטל, אין הוא מסתייג מעצם קיומו של הליך כזה כחלק מ"ארגז הכלים" הנתון ליועץ המשפטי לממשלה ולמערכת האכיפה בעשיית מלאכתם, אך לדעתו על ההליך להיות מובנה באופן שיובהר אימתי ייפתח וכיצד ינוהל.

באופן קונקרטי נדרשה העתירה לכך שבפרשה הקרויה "ביבי טורס", לא ראש הממשלה נתניהו הוא שהשיב בכתב או בעל פה לשאלות עורכי הבדיקה, אלא באי-כוחו המשפטיים, בהם עורכי הדין מיכאל ראבילו ושאול שמרון.

היועץ המשפטי לממשלה צווה לעדכן את שופטי בג"ץ בתוך 60 יום.

 

בג"ץ 8192/14

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

"בחברה הישראלית אין זעזוע משחיתות כלכלית. אנחנו נהנים מהקרקס שמתנהל"

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.