אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > "בחברה הישראלית אין זעזוע משחיתות כלכלית. אנחנו נהנים מהקרקס שמתנהל"

נציגי עשרים המשרדים הגדולים. צילום: קובי קנטור

"בחברה הישראלית אין זעזוע משחיתות כלכלית. אנחנו נהנים מהקרקס שמתנהל"


09.02.2015 | ליאור שדמי שפיצר

נציגי פירמות עורכי הדין הגדולות שהשתתפו בפאנל שערכה קבוצת דן אנד ברסטריט הסבירו מדוע הבקבוקים של אשת ראש הממשלה הם רק סימפטום, והזהירו מפני אובדן הבושה וההרתעה ומפני זליגת הנורמות הפסולות מהמגזר הציבורי אל אנשי העסקים

"הסיפור על הבקבוקים של שרה נתניהו אינו סיפור על אשת ראש ממשלה, זה סיפור על ראש הממשלה, על הנורמות שהוא מוכן לקבל בביתו, על קבלת משאבים ציבוריים לטובתו. זה סיפור על חולשת גורמי האכיפה, על הטעיה של היועץ המשפטי לממשלה. זה סיפור לא פחות חשוב מאשר הנושא האיראני או הנושא המדיני. זו השאלה מהן הנורמות שאנחנו רוצים לדרוש ממי שעומד בראש המדינה". השקפה זו על הסיקור התקשורתי החריג בפרשה, שהביע עו"ד חיים רביה, ממשרד פרל כהן צדק לצר ברץ, זכתה לתמיכה רבה בפאנל בהשתתפות ראשי המשרדים הגדולים שערכה בשבוע שעבר קבוצת דן אנד ברדסטריט, שבסופו פורסם דירוג עשרים פירמות עורכי הדין הגדולות לשנת 2015.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

עו"ד שרית מולכו, שותפה בכירה במשרד ש. פרידמן ושות', הזכירה את התפטרות ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ב-1977 לאחר שאשתו פתחה חשבון בנק בארה"ב, ולאחר שהיועץ המשפטי לממשלה דאז, אהרון ברק, אמר לו שאי אפשר לטאטא את העניין בטענה שמדובר ברעיית ראש הממשלה. "העניין הציבורי כיום הוא סימפטום של אובדן הבושה", אומרת עו"ד מולכו. "אין בושה כבר כמה שנים, והתקשורת היא היום המצפון הציבורי. פעם אנשים שלא היו עושים דברים כי זה לא מוסרי ולא יעלה על הדעת – זה נעלם. מה שיש היום זה רק חוקי ולא חוקי".

עו"ד מוריאל מטלון, שותף מנהל במשרד גורניצקי ושות', הדגיש כי בתקופתו של היועץ ברק, הנושא טופל בנחישות ובמהירות. "היום אנחנו רואים חולשה מטרידה מאוד. אולי העיסוק של התקשורת הוא לא בבקבוקים אלא בהתנהלות של היועץ המשפטי לממשלה ומבקר המדינה, שבסופו של דבר מגיבים רק תחת לחץ. התחושה היא ששומרי הסף היו להיות חוסמי הסף. במקום לעשות את עבודתם הם מתכתשים אחד בשני והודפים את תפוח האדמה הלוהט למגרשו של האחר".

עו"ד דוד תדמור שפך אור על התופעה החדשה, לדבריו, של האשמת בת הזוג. "הסיפור של חשבון הדולרים של משפחת רבין הוא דוגמה מצוינת של מה היה ואיננו. אמר ראש הממשלה 'אני מוותר על המרוץ לבחירות הבאות ולוקח אחריות אישית'. מאז יש פטנט – אם יש בעיה, מאשימים את האישה. אתה מעסיק עובד זר? לא, זאת אשתך. מנקודת מבטו של הגבר החוקר זה לא משנה אם זה ראש ממשלה, יועץ משפטי מכהן או שר ביטחון לשעבר. כשם שחשבון דולרים הוא משותף לא משנה על שם מי הוא רשום, כך גם כאשר מעסיקים אדם, הוא מועסק על ידי שני בני הזוג". עם זאת, עו"ד תדמור לא סבור כי רשויות התביעה לוקות ברפיסות, אלא מציין כי "יש הרבה עבודה שנעשית, והיא לא אחידה. התביעה עושה את עבודתה".

עו"ד אלי זהר, יו"ר משרד עורכי הדין גולדפרב זליגמן, המייצג את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בהליכים המתנהלים נגדו, אמר כי "הבקבוקים הם רק סמל למה שקורה שם, לאסופה של סיפורים שהתקשורת לא מספרת, כמו ביביטורס וההסדרים בין הבתים בקיסריה ובירושלים והאירועים לציון פטירתו של אביה של שרה נתניהו – את כל אלה התקשורת מחליקה. הרשויות באופן ברור נוקטות איפה ואיפה. אני האחרון שרוצה להזכיר מה עשה הרגולטור לראש ממשלה קודם".

עו"ד ברק טל ממשרד יגאל ארנון ושות' אמר כי "הציבור הישראלי נמצא בתחושה שיש הפקרות. אני לא מבין איפה ההרתעה. בשנים האחרונות יש אינספור חקירות והסיפורים נחשפים חדשות לבקרים, אך במקום שנראה ירידה במעשים הפליליים זה רק הולך ופורץ. יותר ממה שאני חושש מההפקרות, אני חושש מהתגובה להפקרות. תחושת ההפקרות היא גם ברחוב, בבתי הספר בבתי החולים. יש כמיהה בציבור ליד חזקה וזה מאוד מסוכן".

לדברי עו"ד אביתר קנולר ממשרד אפשטיין קנולר חומסקי אסנת גילת טננבוים ושות', "היום, מי שנחקר בכלל הופך את זה לקרדום לחפור בו. יש ציבור שמאמין בטענות שמחפשים אותו, וגם מי שנשפט חוזר לחיים הציבוריים ואף אחד לא מזדעזע. בחברה הישראלית אין זעזוע משחיתות כלכלית. אנחנו נהנים מהקרקס שמתנהל בדברים האלה. גם ראש ממשלה שעמד לדין לא חשב שהוא צריך לא להתמודד, שרים שהיו בכלא לא חשבו להתנזר מהחיים הפוליטיים".

עו"ד יונתן אלטמן ממשרד עמית, פולק, מטלון ושות' הביע חשש מהמידה הלא מבוטלת של ההשלמה עם המצב. "יש תופעות מקוממות ברמה המוסרית והערכית, וניתן היה לצפות לתגובה ציבורית של מאיסות טוטלית. יש רושם שהתרגלנו. בסך הכל, גם אנשי ציבור וגם אנשי עסקים לא משלמים מחיר. גם בשיח שלנו, של אנשים שההשפעה המצטברת שלהם היא אדירה – יש תחושה שזו גזירה משמיים וההשפעה היא מוגבלת. זו סכנה גדולה מאוד, במיוחד כלפי הדור הצעיר שגדל פה".

עו"ד ארז אהרוני ממשרד זיסמן אהרוני גייר ושות' השווה בין המגזר הציבורי לעסקי ואמר כי "במגזר הציבורי פשה ריקבון. יש פרימה מוחלטת של ערכים בסיסיים של איך מנהלים את השלטון ואיך מתייחסים אליו. יש נשיא לשעבר ושר אוצר לשעבר בכלא, ועוד לא נגענו בפרשת ישראל ביתנו. במגזר העסקי, לעומת זאת, יש מגמה הפוכה – יש נכונות לשקיפות, לממשל תאגידי נכון. אני חושש שדווקא המגמה הנכונה בעולם העסקי תקבל זליגה מהעולם הציבורי".

עו"ד מאיר לינזן ממשרד הרצוג פוקס נאמן הדגיש כי ישראל הופכת למדינה פחות ידידותית למשקיעים, בין היתר בשל העליהום על אנשי העסקים. עו"ד גיורא ארדינסט הוסיף כי יש בישראל התערבות רגולטורית גדולה מדי. "היא נובעת מחזירות. היו גופים שהתנהגו כאילו כל מה שלא פלילי מותר. היו עסקאות שלא היו צריכות לקרות שעברו בשוק ההון הישראלי, עם הצבעות של המוסדיים, תמיכה של כולם ושתיקה של העיתונות. היו שנים שבהן התייחסו לבעלי ההון כאל נישאים מעם, כמעט בני אלים, ועכשיו יש ריאקציה לעניין הזה. הדברים יגיעו לשיווי משקל, ואנשים יוכלו להבדיל בין מי שתורם לחברה לבין מי שמגלגלים ניירות ועושים עסקאות בינם לבין עצמם על חשבון הפנסיה שלנו".

עו"ד דוד תרמור התריע מפני המחיר שמשלמת ישראל במניעת השקעות זרות. "יש הצטברות של גורמים – גם מציאות משפטית, גם האווירה הציבורית, גם תפיסה שמקדשת את עמדתו של הרגולטור באותה רגע ולא מכבדת הסכמים בעבר. בנוסף, כסף ישראלי יוצא מהארץ בהיקפים גדולים להשקעות בחוץ, כסף זר מתקשה להיכנס פנימה. המציאות הכלכלית הזאת אם היא לא תשתנה, ההשפעה שלה על ישראל תהיה מאוד לא חיובית".  

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

"עורכי הדין צריכים לשנות את השיח, להגיד ללקוח גם כשמשהו חוקי אבל לא ראוי"

 

פרופ' קרמניצר: הציבור לא מתרגש מפוליטיקאים שהורשעו, בעיניו כולם מושחתים

 

הרצוג פוקס נאמן חוזר לצמרת דירוג עורכי הדין של דן אנד ברדסטריט ל-2015 

 

 

 

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.