אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > עו"ד ניצנה דרשן לייטנר: "פניית הפלסטינים להאג תהיה אסון למדינת ישראל"

עו"ד ניצנה דרשן לייטנר. צילום: מייק כהן

עו"ד ניצנה דרשן לייטנר: "פניית הפלסטינים להאג תהיה אסון למדינת ישראל"


01.01.2015 | ליאור שדמי שפיצר

יו"ר ארגון שורת הדין מזהירה מפני ההשלכות של חתימת אבו מאזן על אמנת רומא ומסבירה עם מה צפויה הרשות הפלסטינית להתמודד ביום שאחרי קבלתה כחברה בבית הדין הבינלאומי: " אף שלישראל יש טענות הגנה מצוינות נגד האישומים הפלסטיניים, היא תצטרך להגן על עצמה בפני ערכאה בינלאומית מוטית ובלתי אובייקטיבית"

"פניית הפלסטינים להאג תהיה אסון למדינת ישראל. ישראל תצטרך להגן על עצמה בפני ערכאה בינלאומית מוטית ובלתי אובייקטיבית", כך מזהירה עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, העומדת בראש ארגון "שורת הדין".

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

החתימה על אמנת רומא, המאפשרת לפלסטינים להגיש בקשה לחקירה של ישראל על פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות בבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג, באה בעקבות החלטת מועצת הביטחון של האו"ם שדחתה את ההצעה הפלסטינית לסיום הכיבוש הישראלי עד סוף 2017.

לדברי עו"ד דרשן לייטנר, "ארגון שורת הדין מכין עשרות כתבי אישום כנגד בכירים ברשות הפלשתינית בגין פשעי האינתיפאדה, שיהיו מוכנים להגשה כנגדם ברגע שהרשות הפלסטינית תתקבל כחברה בבית הדין"

"אבו מאזן חתם אמש על אמנת רומא, שתוביל את הרשות הפלסטינית בסופו של דבר להיות מדינה וחברה בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, במטרה להעמיד לדין את ישראל בגין פשעי מלחמה בבית הדין", אומרת דרשן לייטנר. "שורת הדין מגביר את פעילותו כדי להרתיע את אבו מאזן מלעשות את הצעד הנ"ל. הצעד הראשון הוא הכנת כתבי אישום נגדיים, שכן סמכות בית הדין היא דו סטרית, הרשות יכולה להיות תובעת אך גם נתבעת".

יו"ר שורת הדין מדגישה כי "אף שלישראל יש טענות הגנה מצוינות נגד האישומים הפלסטיניים, היא תצטרך להגן על עצמה בפני ערכאה בינלאומית מוטית ובלתי אובייקטיבית. ועל כן רוב הסיכויים כי לא תישמענה טענותיה". בין היתר, מזהירה דרשן לייטנר מפני הרשעה של בכירים ישראלים ומפקדים צבאיים, שישראל תתבקש להסגירם לבית הדין ותסרב. "כתוצאה מכך יופעל על ישראל לחץ בינלאומי עצום לרבות סנקציות, מעמדה הבינלאומי ירד, יוצאו צווי מעצר בינלאומיים כנגד הבכירים והמפקדים, וישראל תמצא את עצמה בודדה ומוקצה על ידי כל 115 המדינות החברות בבית הדין". 

עו"ד דרשן לייטנר מבהירה כי ניתן לתבוע את אבו מאזן וחאלד משעל בבית הדין הבינלאומי כבר כעת, כיוון שהם אזרחי ירדן החברה בבית הדין. אבו מאזן מואשם בכך שכמפקד הפתח, עליו לשאת באחריות לירי הטילים שביצע הפתח במהלך המלחמה לעבר ישראל. חאלד משעל מואשם בכך כי במהלך המלחמה הוציא להורג 39 אזרחים פלסטינים ללא משפט. "בנוסף, שורת הדין סייעה לארגון זכויות אדם מקפריסין להגיש כתבי אישום נגד טורקיה בגין כיבוש צפון קפריסין. דבר זה יסבך את תביעת הפלסטינים להעמיד לדין את ישראל בגין בניה בהתנחלויות בגדה המערבית", מסבירה דרשן לייטנר. "בית המשפט יאלץ להתמודד עם תביעה נגד טורקיה אם ירצה לברר את האישומים נגד ישראל. רוב הסיכויים שהדבר לא יקרה".

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

ארגון שורת הדין קורא לממשלה לא לשתף פעולה עם מועצת זכויות אדם של האו״ם

 

בקשה להעמיד לדין את ראש החמאס חאלד משעל הוגשה לביה"ד הבינלאומי בהאג 

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.