אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > "תם שלב החימום של הרשות השופטת. כעת יש לסייע לניצחון הספורט על הגזענות"

השופט שמאי בקר. צילום: אתר בתי המשפט

"תם שלב החימום של הרשות השופטת. כעת יש לסייע לניצחון הספורט על הגזענות"


01.12.2014 | עו"ד לילך דניאל

השופט שמאי בקר הורה על הרחקתם של שלושה אוהדי מכבי תל אביב ממשחקים ואימונים בשל קריאות גזעניות כלפי שחקן הקבוצה מהראן ראדי, וקרא בלשונו הציורית לבית המשפט להסיר מעליו את האימונית, לעלות על המגרש ולמגר את הקריאות השכיחות של "מוות לערבים" ואחיותיהן מעוררות הקבס במגרשי הכדורגל

בית משפט השלום קיבל את בקשת המדינה והורה על הרחקתם של שלושה אוהדי קבוצת מכבי תל אביב בכדורגל ממשחקים ואימונים של ליגת העל ושתי הליגות שמתחתיה, בשל התבטאויות גזעניות כלפי שחקן, וזאת לתקופה של בין שנה לשנתיים וחצי. השופט שמאי בקר קבע כי קיים בסיס סביר לחשש שהמשיבים עלולים להתבטא באורח גזעני ואף לנהוג באלימות וכי הגיעה העת לשים קץ לאמירות גזעניות המעכירות אירועי ספורט ומאפילות עליהם.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

השלושה, הנמנים עם קבוצת אוהדים המכנה עצמה "פנטיקס", מואשמים כי הגיעו למשחק אימון ללא קהל בין מכבי לבין קבוצת הפועל פתח תקווה, קיללו וקראו קריאות גזעניות כלפי שחקן הקבוצה מהראן ראדי, שבין היתר הפנו כינו אותו "מחבל" והוסיפו קללות וביטויי גנאי המופנים כלפי מוצאו הערבי. קריאות אלה, שנמשכו למעלה מחצי שעה, היו תכופות ביותר, כל מספר דקות, כשבין קריאה לקריאה קיללו הנאשמים עם האוהדים גם שחקן נוסף של הקבוצה.

במקביל לכתב האישום, המייחס להם עבירה על סעיף 15 לחוק איסור אלימות בספורט,  הגישה הפרקליטות בקשה למתן צו שיורה על הרחקתם של הנאשמים לתקופה של שלוש שנים ממגרשי הכדורגל בארץ שבהם נערכים משחקי ליגה או משחקי אימון של מכבי תל אביב. לטענת הפרקליטות, מדובר בקבוצת אוהדים חסרי כל רסן, חלקם בעלי הרשעות פליליות קודמות, ולכן מדובר באנשים שהמשפט הפלילי אינו זר להם.

השופט שמאי בקר קיבל את הבקשה והורה על הרחקתם של המשיבים ממשחקי הכדורגל הנערכים בארץ, אם כי לתקופה קצרה מזו שהתבקשה.

בפתח הדברים טען השופט בקר כי יש לתקן טעות שנפלה לשיטתו בכתב האישום ובבקשה – שיסודה בכינוי המשיבים "אוהדים" של קבוצת הכדורגל. "ואולם, הבקשה עצמה מתארת, באותה הנשימה, כיצד המועדון עצמו, מכבי תל אביב, יצא מגדרו בניסיון להפסיק את פעילותם הפלילית לכאורה של ה"פנטיקס", ביניהם המשיבים כאן, כאשר ניכר במועדון כי היה מוותר – בנקל, וללא הנד עפעף - על 'אהדתם' של המשיבים הללו", כתב השופט בהחלטתו. "יתר על כן, ואולי זה העיקר: לקרוא לפעילות של המשיבים כאן 'אהדה' הוא אבסורד, פשוט כך". השופט הוסיף כי לשיטתו, אלה יכולים לזכות בשמות תואר רבים, למשל – גזענים, מסיתים לאלימות, אנשי ריב ומדון לכאורה, אך בוודאי לא אוהדים של מכבי תל אביב, של ספורט בכלל ושל האידיאל הנשגב העומד בבסיסה של מדינה דמוקרטית – עיקרון השוויון.

השופט בקר הבהיר כי אין לקשור בין הגשת כתב אישום או הרחקה לבין הרחקת גזען או בריון אלים, אותו ואת הארס הגזעני שהוא מפיץ, ממגרשי ספורט, שכן די בחשד סביר שאדם עבר עבירה הקשורה בספורט, או שקיים בסיס סביר לחשש כי הוא עלול להתנהל בעתיד באופן אלים או גזעני, כדי להרחיקו עד כדי שלוש שנים מאותם מגרשים ואירועי ספורט. משכך, ציין השופט, ההרחקה אינה עונש במובן הפלילי הקלאסי, אלא מדובר בצעד מניעתי המבקש "להקדים תרופה למכה" ולאפשר קיום תחרויות ספורט בלא אלימות או גזענות ברקע המעכירות ומאפילות על האירוע.

עם זאת, קבע השופט, בהחלט ניתן ואולי אף ראוי להגיש כתב אישום נגד גזענים המביאים את רעליהם דווקא לאירוע ספורט. "בשלה איפוא השעה. את המעוות יש לתקן ואת הקריאות השכיחות כבר של 'מוות לערבים' ואחיותיהן מעוררות הקבס במגרשי הכדורגל – יש למגר", קבע השופט. "אם להשתמש ברוח הספורטיבית השורה מעל לחוק, הרי שתם שלב ה"חימום" של הרשות השופטת. הרי הכל יודעים: כאשר המצב על המגרש קשה, יש לבצע חילוף או שינוי. הגיע הזמן שבית המשפט יסיר מעליו את האימונית, "יעלה" אל המגרש, ויסייע – באמצעות החוק הייעודי – בניצחון הספורט, השוויון ואי-האלימות על האלימות, הגזענות והבערות, ערכים המגולמים כולם בביטוי הנשגב Fair-Play".

השופט בקר קבע כי בהחלט קיים בסיס סביר לחשש שהמשיבים עלולים להתבטא באורח גזעני ואף לנהוג באלימות. "ראיתי לנגד עיניי את השפל האלים והגזעני אליו הגיע הכדורגל הישראלי", ציין השופט והעיר כי אף שהתביעה ביקשה להרחיק את המשיבים רק ממשחקי מכבי תל אביב, הרי שיש להרחיקם ממשחקי כדורגל באשר הם, שכן נשאלת השאלה האם גזענותם מוגבלת כלפי ערבים שחקני קבוצה זו בלבד ומדוע יתאפשר להם לצעוק צעקותיהם הגזעניות והמעליבות נגד שחקנים ערבים בקבוצות אחרות.       

על שניים מהנאשמים, בעלי העבר הפלילי האלים, נאסר להיכנס או להתקרב כדי 300 מטרים למשחקי כדורגל של מכבי תל אביב או של כל קבוצה אחרת בליגת העל ובשתי הליגות שמתחתיה, למשך 30 חודשים. לנאשם השלישי נקבעה תקופת הרחקה של 15 חודשים. כן נאסר על כל המשיבים להתקרב לאימוני קבוצת מכבי תל אביב מרחק של 500 מטרים לפחות, וזאת למשך 30 חודשים. על המשיבים להתייצב בתחנת משטרה כשעה לפני פתיחת כל תחרות כדורגל רשמית של מכבי תל אביב או של הנבחרת הבוגרת, שם ישהו עד שעה לאחר תום המשחק, אז ישוחררו על ידי היומנאי. אם יתמידו בהוראה זו למשך שנה (או 7 חודשים במקרה של המשיב 2), יופטרו מהמשך ההתייצבות ליתר התקופה.

 

מ"ת 31859-11-14

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

כתב אישום נגד שלושה אוהדי מכבי ת"א בכדורגל בגין קריאות גזעניות כלפי שחקן 

 

ביהמ"ש זיכה חמישה אוהדי בית"ר מעבירות איומים כלפי יו"ר התאחדות הכדורגל

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.