אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > 22 חודשי מאסר לישראלי שהסתנן לסוריה ועבר אימונים צבאיים בארגון דאע"ש

צילום אילוסטרציה: istock

22 חודשי מאסר לישראלי שהסתנן לסוריה ועבר אימונים צבאיים בארגון דאע"ש


04.11.2014 | עו"ד לילך דניאל

הנאשם, צעיר בן 23, הסתנן לסוריה וגויס לארגון "המדינה האיסלאמית". במשך שלושה חודשים שהה במחנה אימונים צבאי, השתתף בשיעורי דת ובאימוני נשק, ונע בתחומי סוריה כשהוא לבוש מדים וחמוש ברובה. ביהמ"ש עמד על הצורך להילחם בתופעה של הצטרפות ישראלים לזירת הג'יהאד בסוריה, אך ציין כי שינוי המדיניות בענישה כלפיהם צריך להיעשות בהדרגה

בית משפט השלום גזר 22 חודשי מאסר על צעיר ישראלי, שהורשע על פי הודאתו בעבירות של יציאה שלא כדין ואימונים צבאיים אסורים לאחר שהסתנן לסוריה ושם שהה במשך כשלושה חודשים בקרב ארגון דאע"ש. השופטת אורית קנטור קבעה כי גם אם קיים אינטרס עליון להלחם בתופעה של הצטרפות ישראלים לזירת הג'יהאד בסוריה ולארגון דאע"ש בפרט, שינוי המדיניות אמור להיעשות באופן הדרגתי.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

הנאשם, אחמד שורבאג'י, הורשע על פי הודאתו בהסדר טיעון בעבירות של יציאה שלא כדין ואימונים צבאיים אסורים. על פי כתב האישום המתוקן, החליטו הנאשם ואחרים לצאת מישראל לסוריה על מנת לחבור לכוחות המורדים בסוריה ולסייע להם בלחימתם מול הממסד. לאור האמור, נסעו הנאשם והאחרים לטורקיה, ולאחר שהות של מספר ימים הסתתנו בסיוע מבריחים לסוריה וחברו ליחידת מורדים חמושים. שם, עבר הנאשם אימוני כושר גופניים וכעבור כשבוע גויס לארגון "המדינה האסלאמית" (דאע"ש). במהלך החודשים הבאים שהה הנאשם במסגרת הארגון והשתתף במחנה אימונים צבאי, שיעורי דת, לימודים אודות נתונים מאפיינים ואופן השימוש במגוון כלי נשק ואף התאמן מעשית בירי ברובה במקלע כבד ובזריקת רימון. עוד הודרך הנאשם והתאמן באחיזת רובה, ניקויו, פירוקו והרכבתו, וכן הודרך והתאמן באימוני לחימה כגון זחילה, קפיצה, תפיסת מחסה, כיבוש ועוד. הנאשם אף נע בתחומי סוריה כשהוא לבוש מדים וחמוש ברובה, ביצע שמירות ונטל חלק בשני קרבות תוך ביצוע ירי והוצב במחסומים תוך ביצוע סיורים צבאיים שנועדו לבלום התקדמות אפשרות של כוחות הממסד. בשלב מסוים, יצר הנאשם קשר עם גורם ביטחון ישראלי, מסר לו כי ביצע טעות וביקש לחזור לישראל. מספר ימים לאחר מכן שב הנאשם ארצה ונעצר עם נחיתתו בנתב"ג.

השופטת אורית קנטור גזרה על שורבאג'י עונש של 22 חודשי מאסר בפועל. בגזר הדין ציינה השופטת כי הערכים החברתיים שנפגעו כתוצאה ממעשיו של הנאשם הם הסיכון הממשי הנשקף לביטחון מדינת ישראל ותושביה כתוצאה ממעשיו. בעניין זה, התקבלה עמדת המאשימה לפיה התופעה של יציאת אזרחים או תושבים מישראל ללחימה בסוריה בצד כוחות המורדים, תחת חסות ארגוני ג'יהאד שונים, טומנת בחובה סיכונים ממשיים כי הדבר ינוצל לצורך פעילות חבלנית עוינת נגד הממסד הישראלי ונגד תושבי המדינה באופן שיש בו לסכן באורח ממשי את ביטחונה. אשר למידת הפגיעה, ציינה השופטת כי לכאורה מדובר בסיכון פוטנציאלי עתידי, אולם ניתן להעריך את עוצמת הסיכון כפי שבאה לידי ביטוי מעובדות כתב האישום.

בקביעת העונש, שקלה השופטת את נסיבות העבירות, לרבות התכנון שקדם להן, תקופת שהותו הממושכת של כשלושה חודשים במסגרת זו, את טיב האימונים שעבר ואת העובדה שהנאשם השתתף באופן פעיל בשני קרבות תוך ביצוע ירי מנשקו. נוכח האמור, סברה השופטת כי מתחם הענישה ההולם בנסיבות העניין עומד על בין 12 ל-30 חודשי מאסר בפועל. עם זאת, נקבע כי יש להטיל על הנאשם את הענישה שהייתה נהוגה כאשר ביצע את העבירות, קרי בין החודשים ינואר עד אפריל 2014, בטרם נחשף העולם למעללי ארגון דאע"ש, לקיצוניותו, למעשיו האכזריים ולסיכון שהוא טומן הן כלפי מדינת ישראל והן כלפי העולם כולו. הובהר, כי גם אם קיים אינטרס עליון להילחם בתופעה של הצטרפות ישראלים לזירת הג'יהאד בסוריה ולארגון דאע"ש בפרט, שינוי המדיניות אמור להיעשות בהדרגה. במקרה זה, קבעה השופטת, לא מתקיימות נסיבות חריגות המצדיקות את שינוי המדיניות על דרך של הטלת העונש המקסימלי של 4 שנות מאסר בגין העבירות.

עוד הובאו בחשבון גילו הצעיר (23) של הנאשם במועד ביצוע העבירות, הודאתו וההנחה כי שיתוף הפעולה שלו עשוי לסייע למדינת ישראל להתגונן מפני ארגון דאע"ש, ונגזרו עליו 22 חודשי מאסר בפועל ושנת מאסר על תנאי.

 

ת"פ 22760-05-14

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

השרה לבני מציעה להטיל שלוש שנות מאסר על ישראלים שיהיו פעילים בדאע"ש

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.