אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > ביהמ"ש הרשיע טכנאי מחשבים שחדר למחשב של ידידה וצפה בה במצבים אינטימיים

צילום אילוסטרציה: Getty images Israel

ביהמ"ש הרשיע טכנאי מחשבים שחדר למחשב של ידידה וצפה בה במצבים אינטימיים


14.09.2014 | עו"ד לילך דניאל

טכנאי מחשבים לשעבר במכללת אפקה הורשע בעבירות של חדירה לחומר מחשב ופגיעה בפרטיות בכך שחדר למחשב המכללה באמצעות השתלטות מרחוק והתקין תוכנה על מחשבה של ידידתו המפעילה באופן אוטומטי את מצלמת הרשת, ובאמצעותה צפה בה ללא ידיעתה והעתיק קבצים המתעדים אותה במצבים אינטימיים

בית משפט השלום הרשיע טכנאי מחשבים לשעבר במכללת אפקה בעבירות של חדירה לחומר מחשב ופגיעה בפרטיות. זאת, לאחר שנמצא כי במספר הזדמנויות לאחר סיום עבודתו במכללה חדר שלא כדין למחשביה באמצעות תוכנת השתלטות מרחוק, וכן התקין על מחשבה של ידידתו תוכנה המפעילה באופן אוטומטי את מצלמת הרשת ובאופן זה צפה בה במצבים אינטימיים ללא ידיעתה.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

הנאשם, יצחק טרוגמן, עבד במשך מספר חודשים כטכנאי מחשבים במכללת אפקה בתל אביב, ובמקביל נהג לטפל בתקלות מחשב של שכניו על פי בקשתם. על פי כתב האישום, לאחר שהנאשם סיים את עבודתו במכללה, חדר למחשביה במספר הזדמנויות באמצעות תוכנת התחברות מרחוק, וזאת ללא אישור וסמכות כדין. כך, חדר טרוגמן למחשב של רכזת מנהל הסטודנטים במכללה בעזרת התוכנה, ותוך שימוש בראוטר של שכניו וכתובת ה-IP שלהם. בהמשך, ניסה הנאשם לחדור למחשבו של אחד מהטכנאים האחרים במכללה ולמחשבים נוספים, אולם הדבר נמנע הודות לערנותו של אותו טכנאי.

עוד נטען כי הנאשם נטל מהמכללה שלא כדין דיסק שהכיל קבצים הכוללים פרוייקטים מסווגים השייכים למכללה ולסטודנטים הלומדים בה.

על פי האישום השני, במשך תקופה של מספר חודשים נהג טרוגמן לנהל שיחות אינטימיות עם מכרה באמצעות המחשב, שבהן הציגה עצמה לבקשתו מול מצלמה במצבים אינטימיים. בשלב מסוים, העבירה המתלוננת את מחשבה לנאשם לצורך תיקונו, אז התקין במחשבה על פי הנטען את תוכנת ההתחברות מרחוק וכן תוכנה המשמשת להפעלה אוטומטית של מצלמת הרשת במחשב. באופן זה, פעלה המצלמה בכל פעם שהמתלוננת או אדם אחר חלפו ליד המחשב וכך צפה הנאשם במתלוננת במצבים אינטימיים בלא ידיעתה. נוסף לאמור, חדר הנאשם למחשבה של המתלוננת והעתיק קבצים המתעדים אותה במצבים אינטימיים.

הפרקליטות טענה עוד כי לאחר שטרוגמן שוחרר ממעצרו, הוא ניסה להדיח את המתלוננת לא לשתף פעולה עם המשטרה בחקירה, תוך שביקש ממנה למסור בחקירתה שהנתונים ממחשבה הועברו לו בהסכמתה.

השופט דניאל בארי הרשיע את טרוגמן בעבירות שיוחסו לו, אף שהראיות בתיק היו ברובן ראיות נסיבתיות. השופט ציין כי הנאשם בעדותו עשה רושם בלתי אמין והתנהג כאדם שיש לו מה להסתיר וכי הראיות מצביעות באופן ברור וחד משמעי לכיוונו כמי שביצע את ניסיון ההשתלטות מרחוק במחשבי מכללת אפקה וכן את המעשים האחרים המיוחסים לו בכתב האישום.

השופט קבע כי השחזור שערכה המשטרה במחשב הנאשם וכן מועד פתיחת חשבון דוא"ל של המכללה תוך שימוש ברשת האלחוטית של שכניו מוכיחים באופק ודאי כי הנאשם עשה שימוש בכתובת הדוא"ל הנ"ל. כמו כן, הנאשם עבד במכללה וידע סיסמאות ושמות משתמשים במקום, ואף הודה כי התקין תוכנת השתלטות בניגוד למקובל במכללה ועשה שימוש בתוכנה גם לאחר שעזב את עבודתו כדי להיכנס למחשב ששימש אותו בעבר. השופט דחה את טענת הנאשם כי הוא לקח את הדיסק מהמכללה בטעות, וציין כי טענה זו הותירה רושם בלתי מהימן.

בכל הנוגע לעבירות כלפי המתלוננת שיוחסו לו באישום השני, הודה הנאשם בחקירתו שמשך חומרים בהם תמונות אינטימיות שלה מבלי שביקש בכל פעם אישור ממנה. בעניין זה, דחה השופט בארי את טענת הנאשם כי היה לו אישור מכללא לצפות במתלוננת כשהיא ערומה, וקבע כי טענה זו אינה מתיישבת עם האמור בשיחותיהם, מהם עולה כי בכל פעם ביקש אישור לצפות בה ובשום מקום לא נאמר על ידה שהנאשם יכול לצלם אותה בלי ידיעתה. עוד הוסיף השופט כי דברי המתלוננת הותירו רושם אמין, ולמרות מבוכתה אישרה כי לא פעם העבירה לנאשם צילומים אינטימיים אך ציינה כי לא אישרה לו לצלם אותה בלי ידיעתה ולקבל ממחשבה נתונים בלא ידיעתה.

עוד האמין השופט לגרסתה של המתלוננת כי הנאשם ביקש ממנה מספר פעמים שלא לשתף פעולה עם המשטרה. לצד זאת ציין השופט כי גם התביעה מסכימה שהנאשם ביצע את המעשים ככל הנראה מתוך מציצנות וסקרנות ולא עשה שימוש בחומרים שברשותו למטרות לא כשרות.

 

ת"פ 59605-07-13

 

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.