אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > תביעה: תינוקת התייבשה בבית היולדות, הועברה למלונית ועברה אירוע מוחי

צילום אילוסטרציה: Getty images Israel

תביעה: תינוקת התייבשה בבית היולדות, הועברה למלונית ועברה אירוע מוחי


01.09.2014 | ליאור שדמי שפיצר

לטענת הוריה של התינוקת, ערכים חריגים בבדיקות הדם שלה המעידים על התייבשות היו אמורים להדליק נורה אדומה אצל הצוות הרפואי. חרף זאת, היא הועברה עם אמה למלונית ללא מעקב צמוד, שם עברה אירוע מוחי שהותיר אותה נכה בשיעור של 100%. בית החולים: התביעה משוללת בסיס עובדתי 

תביעה שהוגשה לאחרונה נגד בית החולים איכילוב טוענת כי תינוקת שנולדה במשקל תקין בבית החולים ליס ליולדות החלה תוך שעות לסבול מחסרון בנוזלים ומהתייבשות. לטענת התובעים, הוריה של התינוקת, ספירת דם חוזרת שבוצעה לתינוקת טרם העברתה למלונית הצביעה על נתונים תקינים, עובדה שכפי הנראה הניחה את דעתו של הצוות הרפואי שטיפל בה. אלא שלטענת התביעה, הצוות הרפואי לא הבחין או לא ייחס את החשיבות המספקת לערכי ההמוגלובין וערכים נוספים, שהיו גבוהים משמעותית (בכ-50%) מאלה שנמדדו כ-15 שעות בלבד קודם לכן. כתוצאה מההתייבשות עברה התינוקת אירוע מוחי, שהפך אותה לנכה 100%.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

בתביעה שהוגשה באמצעות עו"ד דוד פייל בשם התינוקת והוריה, טענו התובעים כי החמרה זו במצבה של התינוקת היתה צריכה להדליק נורה אדומה בקרב הצוות הרפואי וחייבה מעקב קפדני אחר מצבה. "חרף ההחמרה שהודגמה בבדיקת הדם, בחר הצוות הרפואי, מסיבה שאינה ברורה, להעביר את התינוקת למלונית מבלי לחזור על ספירת הדם ומבלי לעקוב כלל אחר מצבה הרפואי", נכתב בתביעה.

עוד צוין כי יום לאחר העברתה למלונית החלה התינוקת לפרכס והובהלה חזרה לבית החולים. במהלך אשפוזה בפגיה, בעקבות הופעת פרכוסים נוספים, עברה התינוקת מספר אירועי הפסקת נשימה, יחד עם גלגול עיניים. היא נבדקה על ידי נוירולוג ילדים שחשד כי מדובר בשבץ מוחי ביילוד, ובדיקות CT ו-MRI מוח שבוצעו לה אישרו את האבחנה.

כיום, טוענים התובעים, סובלת הילדה בת ה-8, משיתוק מוחין ומשורה של נזקים נוירולוגים קשים ובלתי הפיכים, כתוצאה מהאוטם המוחי שנגרם לאחר לידתה.

התובעים הציגו את חוות דעתו של פרופ' זאב הנדלזל, מומחה ברפואת ילדים ובאימונולוגיה קלינית בילדים, אשר קבע כי על פי מצאי בדיקת הדם החוזרת שבוצעה בתינוקת, היא סבלה מעודף תאי דם אדומים, מצב המחייב ביצוע בדיקות חוזרות ומעקב קפדני. פרופ' הנדלזל הוסיף כי ערכים אלו אמורים אמנם לעלות לאחר הלידה אך באופן מתון. במקרה זה, לדבריו, ערכי ההמוגלובין וההמטוקריט (אחוז נפח תאי הדם האדומים מכלל נפח הדם) עלו בצורה חריגה ומהירה, שהיתה אמורה להדאיג מאוד את הצוות הרפואי.

לטענת עו"ד פייל, "כתוצאה מרשלנות בית החולים במהלך הטיפול בתינוקת, היא הפכה מתינוקת בריאה לפעוטה הסובלת מנזק נוירולוגי, מוטורי וקוגניטיבי קשה ובלתי הפיך. היא נזקקת להשגחה מתמדת במשך מרבית שעות היממה ולסיוע מוגבר בכל פעולות היומיום". עו"ד פייל הוסיף כי בבדיקה נוירולוגית שנערכה לה נצפו בין היתר איטיות בתגובות ובהבנה, סרבול מוטורי, חולשה קלה בפלג גוף שמאל, סרבול ואי זריזות בתנועות עדינות ובעיית קואורדינציה.

לתביעה צורפה גם חוות דעתו של ד"ר גדעון פינדלר, מומחה בנוירוכירורגיה, ששימש רופא בכיר במחלקה הנוירוכירורגית ילדים במרכז הרפואי שיבא, שבדק את הילדה והעריך את הסל הכולל של נכותה הצמיתה בשיעור של 100%.

"הילדה סובלת כיום מקשיים רגשיים הבאים לידי ביטוי, בין היתר, בתסכול רב, בהתקפי זעם, בעצבות ובבכי בלתי נשלט", אומר עו"ד פייל. "כתוצאה מרשלנות הנתבעת, נזקקת הילדה ותזדקק גם בעתיד למעקב רפואי שוטף, לבדיקות ולהתייעצויות עם מומחים, לרבות נוירולוגים, אורטופדים, רופאי עיניים ופסיכיאטרים. פרט לכך, הילדה נזקקת ותזדקק בעתיד למגוון טיפולים אינטנסיביים, לרבות פיזיותרפיה, הידרותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאית תקשורת, רכיבה טיפולית, שחייה טיפולית, טיפולים רגשיים וטיפולים פסיכולוגיים – וזאת נוסף להוצאות הכלכליות הכבדות הכרוכות במצבה, כגון התאמת הדיור למגבלותיה, עזרת צד ג' וכו'".

ההורים טענו בתביעתם כי כתוצאה מהנזק הנוירולוגי שנגרם לתינוקת, נפגע ואף אבד כושר השתכרותה העתידי, כמו גם סיכוייה להינשא בעתיד ולהקים משפחה. "נטל גידולה של הילדה במצבה מוטל על הוריה, שנאלצו להתמודד עם ויתורים רבים וכואבים מבחינה מקצועית, חברתית וכלכלית", אמר עו"ד פייל. לאור האמור, תובעים ההורים ממשרד הבריאות הממונה על בית החולים איכילוב פיצויים בגין רשלנות רפואית ונזקי גוף בסכום המקסימלי הקבוע בחוק.

התביעה נדונה בימים אלה בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

דובר המרכז הרפואי איכילוב מסר בתגובה כי "התביעה משנת 2006 התקבלה לפני מספר חודשים בבית החולים ומבוררת בבית המשפט. עמדת בית החולים הנחרצת היא שהתביעה משוללת בסיס עובדתי והטיפול בתינוקת היה ללא דופי. בית החולים יתמודד עם התביעה בבית המשפט".

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.