אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > פרשת טלנסקי: השופטת רבקה פרידמן-פלדמן תחליף את הנשיאה מוסיה ארד

השופטת רבקה פרידמן-פלדמן. צילום: באדיבות אתר דוברות בתי המשפט

פרשת טלנסקי: השופטת רבקה פרידמן-פלדמן תחליף את הנשיאה מוסיה ארד


11.08.2014 | עו"ד אורי ישראל פז

כך קבע הבוקר הנשיא דוד חשין בעקבות פרישתה לגמלאות של השופטת ארד, שישבה בראש ההרכב בפרשה המתוקשרת וזיכתה את אהוד אולמרט. השופטת פרידמן-פלדמן כבר קבעה באחת מפרשיות השוחד, כשגזרה 30 חודשי מאסר, כי "מדובר בעבירה חמורה, במעשים שיש בהם כדי להשחית את השירות הציבורי ולשבש את פעילותו התקינה ואת אמון הציבור בעובדי השירות הציבורי"

השופטת רבקה פרידמן-פלדמן תכריע בפרשת טלנסקי שנפתחה מחדש. כך החליט הבוקר (ב', 11.8) נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, השופט דוד חשין, בעקבות הוראת שופטי בית המשפט העליון לפתוח מחדש את תיק טלנסקי לבחינת הראיות שהגישה מזכירתו של אולמרט לפרקליטות (קלטות ויומן).

מינויה של השופטת פרידמן-פלדמן להרכב השופטים שידון בפרשת טלנסקי נעשה נוכח העובדה כי נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים, השופטת מוסיה ארד, שישבה בראש הרכב השופטים שהכריע בתיק - פרשה מכס השיפוט לגמלאות.

לכן הליך גביית הראיות ומתן פסק הדין המשלים יתקיים בפני הרכב השופטים המונה את סגן הנשיא השופט יעקב צבן, שיישב בראש ההרכב, והשופטים משה סובל ורבקה פרידמן-פלדמן.

9 חודשי סחבת בעליון

כפי שדווח לאחרונה בפורטל תקדין, שנתיים לאחר הזיכוי של אולמרט בפרשת טלנסקי, נעתרו חמישה שופטי בית המשפט העליון בצעד חריג לבקשת הפרקליטות להגיש ראיות נוספות בערעור. הרכב השופטים, בראשות הנשיא אשר גרוניס, הדגישו כי מתן היתר לפרקליטות כאמור ייעשה במקרים נדירים בלבד, אולם נוכח טיב החומרים, ראוי שאלה יוצגו בפני ביהמ"ש המחוזי.

ההחלטה ניתנה כחלוף למעלה מתשעה חודשים (!) לאחר הדיון בערעור שהגישה הפרקליטות על זיכויו של אולמרט בפרשיות טלנסקי וראשונטורס, ושופטי בית המשפט העליון התקשו להגיע להסכמה על פסיקתם בפרשה.

מרשיעה בעבירות שוחד והפרת אמונים

השופטת רבקה פרידמן-פלדמן סיימה את לימודיה התיכוניים בבית הספר "חורב" בירושלים, ואת לימודי המשפטים באוניברסיטה העברית. בשנים 1982-1984 עבדה כעורכת דין שכירה, ובשלוש השנים שלאחר מכן עבדה בבית המשפט העליון כמנהלת מדור ערעורים אזרחיים.

בשנים 1987-1994 היא עבדה בפרקליטות המדינה, עד שבספטמבר 1994 מונתה לכהונת שופטת בבית משפט השלום בירושלים. בשנים 2004-2012 שימשה כסגנית נשיאה של בית משפט זה, עד שבינואר 2012 מונתה לכהונת שופטת של בית המשפט המחוזי בירושלים.

השופטת פרידמן-פלדמן, עסקה אמנם רבות בגזירת עונשם של נהגים מתפרעים וזורקי אבנים, אבל גם עסקה בפרשיות שוחד. כך, למשל, היא גזרה 30 חודשי מאסר על שמעון אוחיון, שהורשע במתן שוחד, סיוע לעשיית מעשה העלול להפיץ מחלה, רשלנות ונהיגה בפזיזות - במסגרת פרשת שוחד להעברת משאיות בלתי מורשות משטחי הרשות הפלשתינאית, במחסום אל ג'יב, בציר 'עוטף ירושלים'.

השופטת פרידמן-פלדמן הטילה על אוחיון גם קנס של 50 אלף שקל, וקבעה כי בגזר הדין כי "מדובר בעבירה חמורה, במעשים שיש בהם כדי להשחית את השירות הציבורי ולשבש את פעילותו התקינה ואת אמון הציבור בעובדי השירות הציבורי. בענייננו חמור המעשה כפל כפליים, שכן מדובר במעשים שיש בהם סיכון ביטחוני ממשי. גם אם סבר הנאשם כי הוא מכניס סחורה חקלאית, לא ניתן להבטיח זאת כאשר מדובר בהכנסת משאיות משטחי הרשות לשטחי ישראל ללא בדיקת תכולת המשאיות, והדבר מהווה פתח למעשים הפוגעים בביטחון המדינה" (ת"פ 21290-08-11).

עוד כשופטת שלום, הרשיעה השופטת פרידמן-פלדמן את גבריאל דנון, מפקח בנייה בעיריית ירושלים (באזור רמת שלמה והר חוצבים), בעבירות של לקיחת שוחד ומרמה והפרת אמונים (פ' 4070-07).

 

ת"פ 426-09

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

תיק טלנסקי נפתח מחדש – המחוזי יבחן את הקלטות והיומן שמסרה שולה זקן

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.