אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > העליון דחה את ערעורו של אליאור חן, שהורשע עם חסידיו בהתעללות בקטינים

בית המשפט העליון. צילום: שפרה לויתן

העליון דחה את ערעורו של אליאור חן, שהורשע עם חסידיו בהתעללות בקטינים


08.05.2014 | עו"ד לילך דניאל

ביהמ"ש דחה את טענותיו של חן נגד העמדתו לדין כמבצע בצוותא, וקבע כי הוא עמד מאחורי מעשי ההתעללות המחרידים בילדים, בהם שריפת איברים, טלטולים ומניעת אוכל ושינה במטרה לבצע בהם "תיקון" ולהוציא מקרבם שדים ומזיקים, ואף נטל חלק בביצועם

בית המשפט העליון דחה במלואו את ערעורו של אליאור חן, שעמד בראש חבורת חסידים שביצעו תחת הנהגתו הרוחנית ובהשתתפותו מעשי התעללות חמורים בקטינים, לרבות כליאה, השפלה, ביזוי ואלימות ברוטאלית. בתוך כך, נדחתה טענתו של חן לכשל שנפל בייצוגו בבית המשפט המחוזי, ונדחו טענותיו נגד מהימנות העדים ונגד העמדתו לדין כ"מבצע בצוותא" של המעשים. עוד נדחה ערעורו על חומרת העונש שנגזר עליו, שכלל 24 שנות מאסר ופיצוי למתלוננים.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

המערער, אליאור חן, הורשע בבית המשפט המחוזי בביצוע מספר רב של עבירות אלימות והתעללות בקטינים וחסרי ישע. על פי המתואר בכתב האישום, ביסס חן את מעמדו כמנהיגה הרוחני של קבוצת חסידים. בין היתר, נהג חן להתארח בביתו של אחד מחסידיו, נשוי ואב לשמונה שהתגורר ברובע היהודי בירושלים. לאחר שחלה התדרדרות ביחסיו של החסיד עם אשתו, פנו השניים לעצתו של חן וזה ייעץ לבעל לעזוב את הבית ולתת גט לאשתו. לאחר שבני הזוג התגרשו, נישאה האישה לחן בעודו נשוי לאישה אחרת, ובהמשך עברה עם ילדיה להתגורר בביתו.

בשלב זה, לקח על עצמו חן את חינוכם של הילדים וקבע כי יש לבצע בהם מעשי התעללות ותקיפה אותם כינה "תיקונים", במטרה להוציא מקרבם "שדים" ו"מזיקים". לפיכך, הורה לשלושה מחסידיו לבצע "תיקונים" אלה ואף נטל חלק בביצועם, כשבמשך תקופה של כחודשיים התעללו אלו בילדים באופן מתמשך ושיטתי. מסכת ההתעללות כללה טלטולים, הכאה, כפיתה, שריפת איברים, האכלה בצואה, מניעת אוכל ושינה ומעשים נוספים, שכולם הסבו לילדים חבלות של ממש.

בעקבות דיווח שהתקבל אצל רשויות הרווחה פתחה המשטרה בחקירה, אז נעצרו אמם של הילדים וחשודים נוספים. מספר ימים לאחר פתיחת החקירה, נמלט חן עם משפחתו מהארץ ונסע לברזיל, ולאחר הליך הסגרה ארוך הוסגר לישראל, הועמד לדין והורשע בעבירות שיוחסו לו.

בגזר הדין, השית בית המשפט המחוזי על חן עונש של 24 שנות מאסר בפועל, שנה וחצי מאסר על תנאי ותשלום פיצוי לקטינים בסך של 700 אלף שקל. אמם של הקטינים ששימשה עדת מדינה נידונה לחמש שנות מאסר.

בערעורו טען חן לכשל בייצוג, שנבע לטענתו מניגוד עניינים שבו היה נתון סנגורו במהלך המשפט בשל כתב אישום שהוגש נגדו בחשד להטרדת עד ושיבוש מהלכי משפט. ניגוד זה, מצדיק לשיטתו של חן את ביטול המשפט או למצער ניהולו מראשיתו.

ניגוד עניינים של הסניגור

המשנה לנשיא בית המשפט העליון מרים נאור דחתה את הערעור על כל חלקיו וקבעה כי טענתו של חן לפיה היה קיים חשש לניגוד עניינים אינה נקייה מספקות, אולם גם בהנחה שניגוד זה אכן התקיים,  המערער לא הוכיח כי ניגוד העניינים הנטען תרם להכשלת הגנתו.

השופטת נאור הדגישה כי חן החליט על דרך ניהול הגנתו לאחר שהוסברו לו הסיכונים שבדבר, ואין לאפשר לו להלין כעת על התנהלות סנגורו כשבזמן אמת סירב בכל תוקף להחליף ייצוג. זאת ועוד, חן לא הבהיר במידה מספקת מהו קו ההגנה שבו היה נוקט אילולא הפגם בייצוג, ויש קושי לראות בגרסתו, אשר הוצגה לראשונה באופן כללי ביותר בערעור, כקו הגנה חלופי שהוא סביר. עוד הוסיפה השופטת כי קבלת הטענה עלולה להוביל לכך שכל נאשם יוכל לתמרן את מערכת המשפט לאפשר לו לנהל משפטים מורכבים או פשוטים פעמיים.

השופטת נאור דחתה את טענותיו של חן נגד ממצאי העובדה של בית המשפט המחוזי, ובפרט נגד הגדרתו כמבצע בצוותא של המעשים. על פי עדויות הילדים ועדת המדינה, מרבית מעשי ההתעללות נעשו בנוכחותו של חן ובוצעו על פי הוראתו או על דעתו, וגם בית המשפט המחוזי קבע כי הוא היה המנהיג הבלתי מעורער של הקבוצה וה"רוח החיה" מאחורי מעשי ההתעללות. כמו כן, חן נטל חלק פיזי פעיל במעשים, ומעורבותו העמוקה והפעילה בהם נתמכה גם בהתנהגותו המפלילה שכללה שיבוש החקירה, הימלטותו מן הארץ ורישומיו במחברותיו.  לפיכך, נקבע כי חן אכן היה מבצע בצוותא.

תרגיל בחקירת הילדים

עוד נדחו טענותיו של חן ביחס ל"זיהום" עדויות הילדים, בשל "תרגיל חקירה" שבמסגרתו נאמר לאחד הילדים כי חן נעצר למרות שלא כך היה. השופטת קבעה כי כשמדובר בעדויותיהם של ילדים, אכן יש לשמור עד כמה שניתן על טוהר החקירה ולצמצם עד מאד מעורבות גורמים חיצוניים. אולם, במקרה זה מעורבות הגורם החיצוני במסגרת תרגיל החקירה לא נגעה לתוכן האירועים וגם לא דובר במתן פרטים לעניין מעורבותו של חן באירועים או בלחץ להפלילו. מלבד זאת, גם חוקר הילדים שערך את מרבית חקירות הילדים בתיק סבר כי תרגיל החקירה לא הכתים את עדות הילד. עוד צוין כי הבחירה בביצוע תרגיל החקירה נעשתה כאמצעי אחרון, לאחר שפעולות חקירה רבות שבוצעו לא נשאו פרי, וסייעה להקלת הפחד בו היו נתונים מחן.

השופטת נאור דחתה טענות נוספות שהעלה חן נגד מהימנות הילדים בטענה כי גרסאותיהם הושפעו מהסכם עד המדינה וממעורבות הדודים שלהם בחקירה, וקבעה כי הילדים בעדויותיהם תיארו מסכת מפורטת ביותר של התעללות שנפרשה על פני מספר חודשים, ולכן קשה להאמין כי גרסה מורכבת זו ניתנת לתיאום בין כל הילדים, חלקם פעוטות, ועדת המדינה.

לבסוף, דחתה השופטת גם את הערעור על גזר הדין שהושת על חן וקבעה כי אין הצדקה להתערב בעונש שקבעה הערכאה הדיונית. השופטת ציינה כי חן הורשע במעשים נפשעים ואכזריים אשר בוצעו במשך תקופה ממושכת בילדים ופעוטות וגרמו להם לנזקים קשים – פיזיים ונפשיים כאחד. על כן, אין לקבל את טענתו בדבר פער בין העונש שנגזר עליו לעונש שנגזר על שותפיו, שכן ביסוד ההחמרה עמו עמד מעמדו כמנהיג החבורה העבריינית אשר יזם, התווה, וניהל את ההתעללות החמורה והממושכת בילדים.

 

ע"פ 2950/11

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.