אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > היועמ"ש הורה לתביעה לבטל את ההליכים נגד דפני ליף ותשעה נאשמים נוספים

כיתוב: דפני ליף. צילום מסך מתוך כתבה בחדשות ערוץ 2

היועמ"ש הורה לתביעה לבטל את ההליכים נגד דפני ליף ותשעה נאשמים נוספים


02.04.2014 | עו"ד אורי ישראל פז

התביעה המשטרתית תחזור בה מכתב האישום נגד עשרה נאשמים שנעצרו באירועי המחאה החברתית בקיץ 2012 והואשמו בהתפרעות אלימה. משרד המשפטים: בחינת התיקים מחדש אינה מלמדת דבר על סבירות האישום וסיכויי ההרשעה

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הורה לתביעה המשטרתית להודיע לבית המשפט על חזרתה מהעמדתם לדין של 14 מפגינים באירועי המחאה החברתית בקיץ 2012. וינשטיין הכריע היום בעניין המשך ניהול ההליכים בתיקים שהוגשו בידי התביעה המשטרתית נגד המפגינים, והחליט כי בעניינם של עשרה נאשמים, תודיע התביעה המשטרתית על חזרה מכתב האישום, ובעניינם של ארבעה נאשמים נוספים תודיע התביעה לנאשמים על נכונותה לשקול בחיוב בקשה לעיכוב הליכים, ככל שזו תוגש.

היועץ המשפטי לממשלה הורה לאחרונה לבחון את מצב הדברים ביחס להליכים העומדים ותלויים בבית המשפט בתיקים האמורים, כאשר כל תיק נבחן באופן פרטני, וזאת נוכח חלוף הזמן ולאור חשיבותם של עקרונות חופש הביטוי והזכות להפגין. בהתאם להנחייתו של וינשטיין, הבדיקה נערכה על פי קריטריונים ועקרונות אחידים ושוויוניים – כל תיק על פי נסיבותיו, חומרת המעשים המיוחסים לנאשם, עברו הפלילי, וכיוצא באלה.

כאמור, היועץ החליט כי על התביעה לחזור בה מכתבי האישום בעניינם של עשרה נאשמים, וזאת לאחר שנמצא כי המעשים שמיוחסים להם נמצאים ברף חומרה נמוך יחסית, אין לנאשמים הרשעות קודמות ולא עומדים נגדם כתבי אישום רלוונטיים נוספים. בחלק מתיקים אלה נוספו לשיקולים גם קשיים ראייתיים שהתעוררו בהם.

לגבי ארבעה תיקים נוספים, שבהם רף המעשים שיוחסו לנאשמים היה בעל חומרה בינונית, ולא היו לנאשמים הרשעות קודמות או כתבי אישום נוספים רלוונטיים שעומדים נגדם, החליט היועץ כי התביעה תודיע לנאשמים על נכונותה לשקול בחיוב בקשה לעיכוב הליכים, ככל שזו תוגש.

לגבי יתר התיקים, שבהם ייוחסו לנאשמים מעשים ברף חומרה גבוה, או שלנאשמים עבר פלילי רלוונטי או כתבי אישום נוספים שתלויים ועומדים נגדם, ימשכו ההליכים.

ממשרד המשפטים נמסר כי "ההחלטה על בחינת התיקים מחדש אין בה כדי להעיד דבר כנגד ההחלטה להגיש את כתבי האישום מלכתחילה, שנתקבלה לאחר שהתביעה ערכה בחינה מקצועית על פי קריטריונים אחידים, ונמצא שקיים עניין ציבורי בניהול ההליכים וסיכוי סביר להרשעה. אין בהחלטה גם כדי להעיד לגבי תפקודם של השוטרים בזירה בזמן אמת, אשר ביצעו מלאכתם נאמנה ועל פי חובתם. חובתה של התביעה לבחון את מדיניותה ואת מצב הראיות מחדש בכל עת, וכך הורה היועץ לעשות גם בתיקים אלה".

כפי שדווח לאחרונה בפורטל חדשות תקדין, סנגורי הנאשמים בעבירות של התפרעות אלימה בשדרות רוטשילד בתל אביב, בהם דפני ליף, דורשים שימוע בעניינם והקמת ועדת חקירה ממלכתית. בכתב האישום נכתב כי "המפגינים הפרו את שלום הציבור באופן שיש בו כדי להטיל אימה על הציבור ובכך השתתפו בהתפרעות". במסגרת כתב האישום נטען כי ליף הובילה את ההתפרעות ועודדה את המפגינים במעשיהם נגד השוטרים והפקחים.

"שוטרי יס"מ הבחינו בנאשמת כשהיא דוחפת שוטר, הודיעו לה שהיא עצורה והובילוה לניידת המשטרה", נטען בכתב האישום. "משהבחינו מפגינים אחרים שהנאשמת מובלת לניידת, החלו להשתולל, קפצו על השוטרים ואחד המפגינים אף תקף שוטר באגרופים לפניו. הנאשמת הצטרפה למפגינים, החלה להתנגד למעצרה בכך שהתיישבה על הרצפה באופן המקשה על השוטרים את הובלתה, בעוד חלק מהמפגינים התיישבו עליה וניסו למשוך אותה מהשוטרים בידיה בכוח, וזאת תוך מתן מכות לשוטרים ובכוונה למנוע את המעצר ולהכשיל את השוטרים במילוי תפקידם".

לדפני ליף מיוחסות עבירות של הפרעה לשוטר והתפרעות אלימה. בתביעה המשטרתית הציעו לליף הסדר, במסגרתו היא תבצע עבודות שירות ותמנע מהרשעה, אבל ליף סירבה להסדר וביקשה לנהל את משפטה. ההליך עורר גל של ביקורת נגד התביעה המשטרתית, שכן מדובר בניסיון לצמצם את חופש הביטוי והזכות להפגנה.

 

ת"פ 10241-11-12

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

דרמה במשפט של דפני ליף: היועץ וינשטיין ישקול להפסיק את העמדתה לדין

 

 

 

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.