אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > סטודנטים למשפטים יוכלו לקבל הצעת התמחות רק לאחר 72 שעות מהריאיון

טקס הסמכת עורכי דין. צילום: סער יעקב, לע"מ

סטודנטים למשפטים יוכלו לקבל הצעת התמחות רק לאחר 72 שעות מהריאיון


13.03.2014 | עו"ד אורי ישראל פז

כללים חדשים של לשכת עוה"ד בנוגע להתמחות במשפטים, שייכנסו לתוקף מיידית, יאפשרו לסטודנטים לעצור את המירוץ ולנשום לרווחה: מאמנים יודיעו על קבלה להתמחות רק לאחר 14 יום ממועד הריאיון ויאפשרו שהות של 72 שעות למתן הסכמה

שרת המשפטים ציפי לבני חתמה לפני זמן קצר על אישור לכללים חדשים של לשכת עורכי הדין בנוגע להתמחות במשפטים. לפי הכללים החדשים, מאמנים יודיעו לסטודנטים על קבלתם להתמחות לא לפני שחלפו 14 יום ממועד הריאיון, ויאפשרו לסטודנטים שהות של 72 שעות לשם מתן הסכמה על הצעה להתמחות.

הכללים החדשים גובשו לאחר שסטודנטים פנו למשרד המשפטים וכן לחברת הכנסת עדי קול (יש עתיד), וקבלו על כך כי במצב הנוכחי סטודנטים מקבלים הודעה על קבלה להתמחות מיד בתום הריאיון, ונדרשים להשיב מיידית להצעה – דבר המפעיל עליהם לחץ עצום ומונע מהם להתראיין למשרדים נוספים ולבחון אפשרויות נוספות להתמחות.

כך, למשל, השנה נקבע כי "היום הקובע" לתחילת ראיונות הוא ה-15 במרץ 2014 (שבת) והמשרדים הגדולים החלו לזמן סטודנטים לראיונות כבר במוצאי השבת. משרדים קטנים שלהם אין משאבים לקיים ראיונות בזמן זה, כמו גם משרדי ממשלה, עשויים בשל כך "לפספס" תלמידים מצטיינים, שיוכרחו להשיב למשרדים הגדולים שכן יוכלו לראיין אותם ביום זה.

אישור הכללים על ידי השרה לבני בא בהמשך לתוצאות ההצבעה שנערכה שלשום (יום ג', ה-11 במרץ) בקרב המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין, שבה התקבלה החלטה לקביעת מועדים למתן הודעות המאמן והמועמד להתמחות באשר לקבלה להתמחות. תיקון זה נועד להסדיר את הבעיה שנוצרה באשר למועדי הראיונות שעורכים מאמנים למועמדים להתמחות והתשובות למתמחים וכן מועד מתן תשובות המועמדים להתמחות למאמנים. לפי התיקון, המאמן יודיע על קבלת מועמד להתמחות אצלו לא לפני עבור 14 יום ממועד תחילת הראיונות, והמועמד יאשר זאת לא לפני 72 שעות ממועד קבלת הודעת המאמן.

לדברי יו"ר המועצה הארצית, עו"ד חוה מרצקי, "המועצה מודה לכל מי שתרם לביצוע התיקון, ובמיוחד למשרד המשפטים וח"כ עדי קול, ותמשיך לשתף פעולה עם הכנסת, הממשלה וציבור עורכי הדין והמתמחים בכל עניין שיובא בפניה".

הכללים נכנסים לתוקף מרגע פרסומם, ויחולו רק לגבי תקופת הראיונות הנוכחית. בתומה ייבחנו מחדש.

לדברי השרה לבני, "הבחירה במקום התמחות היא אחת ההחלטות החשובות ביותר בדרכו של עו"ד צעיר. אסור לגזול מהסטודנטים את האפשרות לקבל את ההחלטה המבוססת והטובה ביותר לגבי עתידם. המצב הנוכחי, לפיו הסטודנטים צריכים לקבל החלטה 'על המקום', פוגע גם בסטודנטים וגם במשרדים השונים, שמקבלים מתמחים מפוחדים ולחוצים שאינם בטוחים בהחלטתם. הכללים החדשים יאפשרו לכולם לשקול היטב את בחירותיהם – גם למשרדים, וגם לסטודנטים. הדבר יוביל להתאמה טובה יותר בין המתמחים לבין המשרדים, התאמה שנובעת מבחירה מושכלת ולא מלחץ והיסטריה".

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.