אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > ועדת החוקה: בתי המשפט מוציאים כ-7,000 צווי הגנה בשנה

דיון בוועדת החוקה. צילום ארכיון: דוברות הכנסת

ועדת החוקה: בתי המשפט מוציאים כ-7,000 צווי הגנה בשנה


11.02.2014 | עו"ד אורי ישראל פז

השופטים יוסמכו להאריך את תוקפם של צווי הגנה, צווים המוצאים כנגד בן משפחה, עד לפרק זמן של שנתיים ימים. כך אישרה הבוקר ועדת החוקה בכנסת לקריאה ראשונה הצעת חוק שנועדה לתקן את המצב הקיים כיום, לפיו בית המשפט רשאי להאריך את תוקפו של הצו לתקופה כוללת שלא תעלה על שנה

 

בתי המשפט יוסמכו להאריך את משך זמנם של צווי הגנה, צווים המוצאים כנגד בן משפחה, עד לפרק זמן של שנתיים ימים.

החוק למניעת אלימות במשפחה, קובע כי לבקשת בן משפחה, היועץ המשפטי לממשלה, תובע משטרתי או עובד סוציאלי, ניתן להוציא צו הגנה כנגד בן משפחה. בדרך כלל, בן המשפחה פונה לבית המשפט. בית המשפט רשאי לתת צו הגנה אם ראה כי האדם נהג באלימות כנגד בן משפחתו, או ביצע בו עבירת מין או כלא אותו שלא כדין, או אם התנהגותו נותנת בסיס סביר להניח כי הוא מהווה סכנה גופנית ממשית לבן משפחתו או שהוא עלול לבצע בו עבירת מין. וכן אם אדם התעלל בבן משפחתו התעללות נפשית מתמשכת, או התנהג באופן שאינו מאפשר לבן משפחתו ניהול סביר ותקין של חייו.

צו ההגנה יכול לכלול איסור להיכנס לדירה בה מתגורר בן המשפחה הנפגע או להימצא במרחק מסוים מאותה דירה, איסור להטריד את בן המשפחה בכל דרך ובכל מקום, איסור לפעול בכל דרך המונעת או המקשה על שימוש בנכס המשמש כדין את בן המשפחה הנפגע וכן לכלול כל הוראה אחרת הדרושה להבטחת שלומו ובטחונו של בן משפחה. בנוסף, על בית המשפט לאסור על המחויב בצו, להחזיק או לשאת נשק.

לבקשות צווי הגנה ניתן פטור אוטומטי מתשלום אגרת בית משפט, ומרבית הבקשות מתקבלות בו-במקום.

החוק קובע כי תוקפו של צו הגנה לא יעלה על שלושה חדשים. בית המשפט רשאי להאריך את תוקפו של הצו עד לתקופה כוללת של שישה חדשים. אולם, מנימוקים מיוחדים, בית המשפט רשאי להאריך את תוקפו של הצו לתקופה כוללת שלא תעלה על שנה.

ח"כ דוד צור מבקש לקבוע בהצעת הוק שהגיש כי בית המשפט יוסמך להאריך את תוקפו של צו הגנה לתקופה כוללת של שנתיים.

מנתונים שנמסרו לוועדת החוקה בכנסת עולה כי מספר הצווים שמנפיקים השופטים בבתי המשפט, השלום ולענייני משפחה, עולה מדי שנה וכי בשנה האחרונה בתי המשפט הוציאו כ-7,000 צווי הגנה.

בתום הדיון, הוועדה אישרה את הצעת החוק לקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

 

 

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.