אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > שיווק ביצים מזויפות וירצה ארבעה חודשי מאסר וקנס בגובה מיליון שקל

צילום: Getty images Israel

שיווק ביצים מזויפות וירצה ארבעה חודשי מאסר וקנס בגובה מיליון שקל


26.01.2014 | אנה נודל

יוסף עמר שיווק ביצים מזויפות שהובאו משטחי הרשות הפלשתינית ללא היתר. השופטת ורדה מרוז: "חומרה יתרה יש לייחס למעילה שמעל הנאשם באמון שניתן בו כאשר הופקד בידיו מכון מיון מורשה, אשר חובתו להקפיד על בדיקות הביצים, מיונן, אחסנתן והעברתן בתנאים הנדרשים – לשם שמירה על שלום הציבור ובריאותו"

יוסף עמר, הבעלים והמנהל של חברת "יוסי ביצים" שמפעילה מכון מורשה למיון ביצים והטבעת חותמות, הורשע בעבירות של עשיית מעשה במזיד העלול להפיץ מחלה שיש בה סכנת נפשות, בגין הובלת ביצי מאכל שאינן חתומות כדין וללא תעודת משלוח.

בית המשפט המחוזי מרכז שבלוד קבע כי "הנאשם היה שותף, בצוותא חדא עם אחדים, בהובלתן ובשיווקן של הביצים המזויפות למשווקים וללקוחות תמימים, אשר לא היו מודעים לכך שמדובר בביצים מזויפות".

ביצה מותרת לשיווק בישראל כחוק אך ורק אם הוטלה בלולים המצויים בשטח המדינה, תחת פיקוח וטרינרי, בגדרו ניתן חיסון נגד הסלמונלה, נדגמים שרידי חומרים כימיים המסוכנים לבריאות האדם. לאחר מכן מאחסנים את הביצים ומובילים אותן בטמפרטורה של עד 20 מעלות. הביצים עוברות שיקוף ומיון לאיתור נגעים, סדקים, שברים, כתמי דם ועובש. לאחר מכן מוטבעות הביצים בחותמת.

עמר הורשע בכך שרכש ביצים שהובאו משטחי הרשות ללא היתר, בהיותו מודע לחותמות המזויפות שהוטבעו עליהן. בשטחי הרשות הפלשתינית אין פיקוח וטרינארי על משקי בעלי החיים ועל הובלת הביצים בטמפרטורה אחידה של עד 20 מעלות. הביצים אינן עוברות תהליך בדיקה ומיון ולכן אסור לשווק אותן בישראל.

לאחר שנודע לו על כוונת המשטרה לעצור אותו בחשד למכירת הביצים המזויפות, הוא התחמק ממעצר בכך שעזב את ביתו, לא התייצב לחקירה והמתין על להגשת כתבי אישום נגד מעורבים נוספים, אז חזר לביתו ונעצר. בעקבות זאת, עמר הורשע גם בעבירה של שיבוש הליכי משפט.

במסגרת הסדר טיעון שאליו הגיעו סנגוריו של עמר עם הפרקליטות, יוטל עליו מאסר של שלושה חודשים ו-23 ימים – כתקופת ימי מעצרו, כך שהוא לא ירצה עונש נוסף בין כותלי הכלא. זאת לצד מאסר על תנאי וקנס בסך מיליון שקל. בנוסף, סוכם כי עמר יחתום על התחייבות בסך שלושה מיליון שקל כך שיימנע מביצוע עבירות בהן הורשע למשך שלוש שנים.

זלזול בשלומו ובריאותו של הציבור

השופטת ורדה מרוז ציינה בגזר דינו כי "הסדר הטיעון הושג על רקע קשיים ראייתיים שמקורם בקושי לאמוד את כמות הביצים שהנאשם היה מעורב בהעברתן". וכן השופטת מרוז ציינה כי העונש הנהוג בעבירות של הובלה אסורה של ביצים כאשר אין מדובר בכמויות גדולות או כאשר לא ניתן להוכיח את הכמות הוא קנס כספי.

השופטת מרוז קבעה כי "העבירות בהן הורשע הנאשם חמורות. חומרת יתר יש לייחס למעילה שמעל הנאשם באמון שניתן בו כאשר הופקד בידיו מכון מיון מורשה, אשר חובתו להקפיד על בדיקות הביצים, מיונן, אחסנתן והעברתן בתנאים הנדרשים – לשם שמירה על שלום הציבור ובריאותו. הנאשם מעל בתפקידו ברגל גסה תוך זלזול בשלומו ובריאותו של הציבור. את מעשיו ביצע על רקע רצונו להפיק רווחים קלים. בנסיבות אלו, מדובר במעשים חמורים, אשר יש להשית בגינם עונשים חמורים ומרתיעים. עם זאת, בהעדר אינדיקציה לכמות הביצים שהוביל הנאשם, מקובלת עלי עמדת ב"כ הצדדים כי אין למצות עמו את הדין. לפיכך, הסדר הטיעון, המייחס משקל מכריע לגובה הקנס, הינו ראוי והולם".

בית המשפט קיבל את הסדר הטיעון וקבע כי עונש המאסר על תנאי יעמוד על שמונה חודשים למשך שלוש שנים.

ת"פ 50649-07-12

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.