אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > אושר בטרומית: בית המשפט יכריע בקטין שהוריו אינם מסכימים במקום העו"ס

צילום אילוסטרציה: Getty Images Israel

אושר בטרומית: בית המשפט יכריע בקטין שהוריו אינם מסכימים במקום העו"ס


01.01.2014 | עו"ד אורי ישראל פז

33 ח"כים תמכו בהצעת חוק המצמצמת את סמכותם של פקידי סעד להכריע בעניינו של קטין. כך תבוטל האצלת הסמכות השיפוטית לפקידי סעד להכריע על הסדרי ראייה ובכל עניין אחר הנוגע לקטין שההורים אינם מסכימים לגביו. בקרוב בית המשפט יוכל לשמוע את המלצותיהם של הגורמים המקצועיים המעורבים, ורק הוא יהיה הגורם המכריע הבלעדי לעניין זה

הכוח נלקח מפקידי הסעד ועובר למגרש השיפוטי: מליאת הכנסת אישרה היום (1.1.2014) בקריאה טרומית את הצעת חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (תיקון – צמצום סמכות של פקידי סעד וגורמים אחרים להכריע בעניין קטין), התשע"ג-2013, של ח"כ דוד אזולאי (ש"ס) וקבוצת ח"כים.

הצעת החוק נועדה לבטל את האפשרות של בית המשפט להאציל מסמכותו לפקידי סעד, להכריע בעניין הסדרי ראייה ובכל עניין אחר הנוגע לקטין ושההורים אינם מסכימים לגביו. כך, בית המשפט יוכל לשמוע את המלצותיהם של הגורמים המקצועיים המעורבים, אך הוא יהיה הגורם המכריע הבלעדי לעניין זה.

בסעיף 19 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות נקבע כי אם "לא באו ההורים לידי הסכמה ביניהם בעניין אחר הנתון לאפוטרופסותם, רשאים הם יחד לפנות לבית המשפט, ובית המשפט, אם לא עלה בידו להביאם לידי הסכמה ואם ראה שיש מקום להכריע בדבר, יכריע הוא בעצמו או יטיל את ההכרעה על מי שימצא לנכון".

פעמים רבות מטיל בית המשפט את ההכרעה על פקידי הסעד ובכך יש כדי להעניק כוח רב לפקיד הסעד. האצלת הסמכות אל פקידי הסעד מעניקה לפקידים  סמכות מעין שיפוטית אשר אינה בגדר המומחיות המקצועית שלהם, הכוללת שיקול דעת רחב, בעוד אין כל פיקוח על החלטותיהם.

במקרים רבים ממליץ פקיד הסעד על הסדר ראייה לטעמו ומפעיל לחץ על בני הזוג לקבלו. הצדדים, המודעים לכוח הרב הנתון בידי פקיד הסעד, נאלצים לא אחת לקבל את ההסדר המוצע, והכמעט כפוי, כדי שתנאי הפגישה עם ילדיהם לא יורעו.

לפיכך, מוצע לבטל את האפשרות של בית המשפט לאצול את סמכותו להכריע בעניין הסדרי ראייה ובכל עניין אחר הנוגע לקטין ושההורים אינם מסכימים לגביו. כך, בית המשפט יוכל לשמוע את המלצותיהם של הגורמים המקצועיים המעורבים, אך הוא יהיה הגורם המכריע הבלעדי לעניין זה".

33 ח"כים תמכו בהצעה בקריאה טרומית, אחד התנגד ואחד נמנע, וההצעה הועברה לוועדת החוקה בכנסת להכנתה לקריאה ראשונה.

הצעת חוק פ/1568

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.