אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > חצי שנת מאסר וקנס 400 אלף נגזרו על המשנה למנכ"ל מגדל מיקי פוליצר

ניירות ערך. צילום: istock

חצי שנת מאסר וקנס 400 אלף נגזרו על המשנה למנכ"ל מגדל מיקי פוליצר


03.12.2013 | עו"ד אורי ישראל פז

פוליצר הורשע בכך שפתח חשבון לפעילות בניירות ערך על-שם גיסו, אותו ניהל בעצמו, כאשר בחשבון זה לא הופקדו כספים ולא הועמדו בטחונות כנגד הפעילות בחשבון. את החלק הארי מרווחי החשבון גרף פוליצר לכיסו. בסך הכול הפיק פוליצר בחשבון זה רווחים בסך 430 אלף שקל, מהם גרף לכיסו כ-300 אלף שקל

השופטת מיכל ברק-נבו מבית משפט השלום בתל אביב גזרה היום חצי שנת מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח על מיקי פוליצר, לשעבר משנה למנכ"ל במגדל שירותי בורסה ואחראי מסחר בתחום האג"ח, שהורשע בעבירת מרמה והפרת אמונים בתאגיד.

הרשעתו של פוליצר התאפשרה במסגרת הסדר טיעון ולאחר הודאתו בביצוע עבירת מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירת רישום כוזב במסמכי תאגיד. בהתאם להסדר הטיעון, גזר בית המשפט עונש של שישה חודשי מאסר בפועל בין כותלי הכלא. כן הוטל על פוליצר קנס בסך 400 אלף שקל ומאסר על תנאי.

פוליצר הורשע בכך שפתח חשבון לפעילות בניירות ערך על-שם גיסו, שמעון ליפינר, אותו ניהל בעצמו, כאשר בחשבון זה לא הופקדו כספים ולא הועמדו בטחונות כנגד הפעילות בחשבון. את החלק הארי מרווחי החשבון גרף פוליצר לכיסו.

פוליצר הסתיר מן הממונים עליו במגדל את העובדה שהחשבון מנוהל על ידו, ואת העובדה שהוא הנהנה העיקרי בחשבון ומצוי בניגוד עניינים. פוליצר ניצל את מעמדו הבכיר במגדל, ורתם את חשבונות החברה כפלטפורמה לצורך עשיית רווחים בחשבון שנרשם על שם גיסו.

בסך הכול הפיק פוליצר בחשבון זה רווחים בסך 430 אלף שקל, מהם גרף לכיסו כ-300 אלף שקל

פוליצר שימש במגוון תפקידים בכירים בשוק ההון ומוכר כבעל ניסיון ומעמד בכיר בשוק ההון. הוא עבד בחברה המרכזית לשירותי בורסה בין השנים 1993-2005. במסגרת תפקידיו השונים שימש כסוחר, כמנהל המחלקה הכלכלית, כמנהל חברת החיתום, כסמנכ"ל החברה ובשנת 2004 מונה למשנה למנכ"ל החברה ושימש בתפקיד זה עד לתום תקופת עבודתו בחברה. במהלך תקופת העסקתו בחברה, נטמעה החברה המרכזית בתוך חברת מגדל שירותי בורסה בע"מ.

דאג לכך שבחשבון ייווצרו רווחים בלבד

בין השנים 2004-2006, נוסף על תפקידו כמשנה למנכ"ל החברה, היה פוליצר אחראי על חדר המסחר בתחום אגרות החוב ומלווה קצר מועד. כן שימש כסוחר ראשי של החברה בתחומים אלה וביצע עסקאות בניירות ערך עבור לקוחות החברה, בעיקר עבור לקוחות מוסדיים.

"הנאשם פעל בחשבון ליפינר בניגוד לנהלי החברה ולנהלי הבורסה, ותוך ניצול מעמדו הבכיר בחברה", נקבע בגזר הדין. "הוא השתמש בחשבון 'נוסטרו טעויות' של החברה, ובחשבון 'מעבר' של החברה, ודאג לכך שבחשבון ליפינר ייווצרו רווחים בלבד, בדרכים שונות. בחשבונות ליפינר לא הופקדו כספים או ביטחונות, והנאשם ניצל את כוח הקנייה של חשבונות החברה לטובת חשבון ליפינר. בפעילותו הציב עצמו הנאשם בניגוד עניינים בין חשבון ליפינר, ממנו נהנה, לבין חשבונות החברה. הנאשם שלט הן בחשבון הנוסטרו טעויות בתחום האג"ח של החברה, והן בחשבון ליפינר. פעילות זו בין חשבונות החברה לבין חשבון ליפינר סייעה לנאשם לדאוג שחשבון ליפינר יפיק רווחים בלבד, ללא סיכון אמיתי".

מעילה באמון

השופטת ברק-נבו קבעה בגזר הדין כי "בבסיס העבירה של מרמה והפרת אמונים בתאגיד נמצא הרצון להבטיח תפקוד נאות של עובדים ומנהלים בתאגיד, הרצון להבטיח העדפת האינטרס התאגידי ולא זה האישי, מניעת שחיתות מידות בקרב המנהלים וביסוס האמון של בעלי המניות במנהליהם. האיסור מיועד לשמור על יחסי האמון בין עובד או מנהל בתאגיד לבין התאגיד. העובד הפועל בשם אחרים ועבורם חייב לפעול ביושר ובהגינות, ולא למעול באמון שניתן בו כי יפעל לשם הגשמת תפקידו".

יצוין כי מכתב האישום המקורי הושמטה העבירה של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. אף שהמעשים בהם הורשע פוליצר חמורים למדי, הוסרו מכתב האישום חלק מההתייחסויות לפעילות תרמיתית, שונתה ההתייחסות לגבי אספקטים מסוימים של השימוש בחשבון נוסטרו טעויות וכן נמחקה הטענה לפיה פוליצר פעל באופן שהיטיב עם חשבון ליפינר על פני חשבונות החברה.

הפרקליטות הביאה בחשבון לקולה את הודאתו של פוליצר, חיסכון בזמן שיפוטי ובמשאבים, לקיחת האחריות על ידי פוליצר והפנמת חומרת המעשה באמצעות ענישה משמעותית מאחורי סורג ובריח. לצד זאת, עמדה התביעה על הצורך בענישה משמעותית מאחורי סורג ובריח בשל החשיבות בהתרעה גם בעבירות מרמה והפרת אמונים.

בית המשפט קבע בגזר דינו כי מדובר בהסדר ראוי ביותר וכי בעבירות "צווארון לבן", יש להעביר מסר חד-משמעי כי פשיעה זו אינה משתלמת וכי העונש הראוי בעבירות מסוג זה הוא מאסר מאחורי סורג ובריח.

פוליצר הביע צער וחרטה כנים על מעשיו, אפיינה השופטת ברק-נבו, וזקפה לזכותו את החזרת שווי הכספים שהרוויח מהמעילה בבחינת "הוצא בלעו מפיו" עוד קודם לכן.

לטענת סנגורו, עו"ד אלון רון, פוליצר ניאות להגיע להסדר טיעון גם בשל רצונו, אשר חייו פסקו מלכת עם פיצוץ הפרשה, לשים קץ להליכים המשפטיים המתנהלים, כדי שיוכל להמשיך לפרק הבא בחייו.

 

ת"פ 48916-11-10

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.