אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > אבסורד בהוצל"פ: כ-100 אלף נפטרים הם חייבים שהתיקים נגדם פתוחים

צילום אילוסטרציה: Getty images Israel

אבסורד בהוצל"פ: כ-100 אלף נפטרים הם חייבים שהתיקים נגדם פתוחים


28.11.2013 | עו"ד אורי ישראל פז

בעידן בו הציבור בישראל נאבק כדי להתקיים בכבוד, מנהל רשות האכיפה והגבייה דוד מדיוני בפניה אישית לגופים, חברות ואנשים פרטיים שהם "זוכים" בתיקי ההוצאה לפועל: "גלו חמלה והבנה למצב בו החייב נפטר, תוך התחשבות במשפחתו ובשאריו, ובמקרים שתמצאו לנכון, פעלו לסגירת התיק בהוצאה לפועל"

מדד לבעיית המתאבדים בגלל חובות או התייעלות ההוצאה לפועל בחיסול תיקים? מנהל רשות האכיפה והגבייה, דוד מדיוני, פנה השבוע בפניה אישית לעורכי דין המייצגים גופים וחברות במשק וכן לאנשים פרטיים שהם זוכים בתיקי ההוצאה לפועל, בבקשה כי במקרים המתאימים יפעלו לסגירת התיק נגד חייב שנפטר.

בעקבות התקנתו לאחרונה של צו ההוצאה לפועל, המאפשר קבלת מידע ממשרד הפנים בנוגע לחייבים שנפטרו, ברשות האכיפה והגבייה גילו כי קרוב ל-100 אלף נפטרים הם בגדר "חייבים" שהתיקים נגדם תלויים ועומדים בהוצאה לפועל.

מרשות האכיפה והגביה נמסר כי היא יוזמת כעת מהלכים לגביית חובות בתיקי ההוצאה לפועל, לרבות סגירת תיקים, במקרים שבהם הנסיבות אינן מאפשרות לנהל את ההליכים ולגבות את החוב. המנכ"ל מדיוני מציין במכתב ששיגר לזוכים כי הוא פונה אליהם בפניה אישית, בעידן בו הציבור בישראל נאבק להתקיים בכבוד, ומבקש להסב את תשומת ליבם לכך שבעקבות התקנת צו ההוצאה לפועל (שינוי התוספת הראשונה לחוק), התשע"ג-2013, המאפשר קבלת מידע ממשרד הפנים ביחס לחייבים שנפטרו, התקבל בתיק מידע כי החייב נפטר, וכי הוא מצא לנכון להפנות את תשומת ליבם לעובדת פטירתו של החייב מאחר וישנה סבירות כי עובדת פטירתו של החייב לא היתה ידועה להם.

מנהל הרשות הדגיש בפנייתו כי הוא מבקש מהזוכה שיפעל בתיק ככל שימצא לנכון, "לרבות סגירתו של התיק לנוכח פטירתו של החייב או לחילופין יידוע רשם ההוצאה לפועל בהתאם לתקנה 10א(ג) לתקנות ההוצאה לפועל, התש"ם-1979, בדבר קיומו של מנהל העיזבון או היורשים או זוכים, על מנת שהרשם יוכל להורות על דרכי המצאת החלטותיו ועל המשך ניהול ההליך בהתאם לתקנה 10א". מנהל הרשות הוסיף וביקש מהזוכים כי בתיקים המתאימים יגלו "חמלה והבנה למצב זה בו החייב נפטר, תוך התחשבות במשפחתו ובשאריו, ובמקרים שימצא לנכון, יפעלו לכדי סגירתו של התיק".

לאחר משלוח המכתב, פועלים בימים אלה מוקדני השירות בהוצאה לפועל בהתקשרויות טלפוניות לזוכים כדי ליידע אותם בדבר הפניה ומשמעותה לכספים שחייבים לה "על הנייר".

לקריאה נוספת, ראו:

 

מחקר חדש מתריע: ישראל קשוחה יותר כלפי בעלי חוב שלא מסוגלים לשלם

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.