אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > הנציבות לבית הדין: לבחון אפליה מחמת השקפה באמצעות "מודל ההכתמה"

יו"ר ועדת עיתונאי מעריב, חגי מטר

הנציבות לבית הדין: לבחון אפליה מחמת השקפה באמצעות "מודל ההכתמה"


27.11.2013 | עו"ד אנה נודל

במסגרת המודל, נבחנת השאלה האם שקל המעסיק שיקול פסול שהכתים את ההחלטה כולה, גם אם לא היה השיקול היחיד שהוביל לקבלת ההחלטה. עמדת נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה ניתנה בהוראת השופט אורן שגב בהליך פיטוריו של יו"ר ועד עובדי מעריב, חגי מטר

נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה ממליצה לבית הדין לעבודה לבחון טענות לאפליה במקומות העבודה מחמת השקפה באמצעות "מודל ההכתמה". במסגרת מודל זה, נבחנת השאלה האם שקל המעסיק שיקול פסול שהכתים את ההחלטה כולה, גם אם לא היה השיקול היחיד שהוביל לקבלת ההחלטה.

עמדת הנציבות הוגשה במסגרת הליך העוסק בפיטוריו של יו"ר ועד עיתונאי "מעריב", חגי מטר. הנציבות צורפה לתביעה כ"ידידת בית המשפט" והתייחסה לסוגיית אפליה מחמת השקפה.

המעסיק מבטא מגוון דעות פוליטיות מכל קצוות הקשת

העיתון "מעריב" נקלע לקשיים כלכליים ונמכר למו"ל שלמה בן-צבי ברבעון האחרון של שנת 2012. בין המו"ל לעובדים נחתם הסכם קיבוצי מיוחד במסגרתו המו"ל החדש התחייב לקלוט לפחות 350 עובדי מעריב. חגי מטר, אשר שימש כיו"ר ועד עובדי העיתון מעריב והועסק ככתב במקומון 'זמן תל אביב', לא נכלל ברשימת העובדים הנקלטים.

מטר, המיוצג על ידי ארגון העיתונאים בישראל (המאוגד בתוך הסתדרות העובדים הכללית החדשה), טוען במסגרת התביעה שהוגשה לבית הדין לעבודה בתל אביב כי הוא פוטר בשל פעילותו בוועד העובדים ובשל השקפתו הפוליטית השמאלית.  מנהל המערכת אסף גלבוע טען בשם העיתון כי תהליך קליטת העובדים הונע משיקולים ענייניים של צורך והתאמה. העיתון קלט שישה מתוך שמונה חברי ועד פעילים, כלומר 75% מסך כל חברי הועד. העיתון טוען כי אי קליטתו של מטר נבעה בין היתר מהעובדה שהוחלט שלא להעסיק עוד כתבים שכירים במקומונים, אלא רק כתבים פרילנסרים.

השופט אורן שגב הורה לנציבות להגיש את עמדתה בעקבות בקשה של הסתדרות העובדים. במהלך הדיון הצהיר נציג העיתון גלבוע כי "במעריב יש במה למגוון דעות מקצה שמאלי וימני – כל הסקאלה והוכחות לא חסרות". לכן עמדת הנציבות התמקדה בשאלות הנוגעות לאפליית עובד בפיטוריו מעבודתו אצל מעסיק פרטי, על רקע השקפת עולם שלא באה לידי ביטוי במילוי תפקידו, ושמקום העבודה הצהיר כי הוא עצמו מבטא מגוון דעות פוליטיות מכל קצוות הקשת.

בחוות הדעת של הנציבות צוין בהקשר זה כי החוק והפסיקה מכירים בכך שלמעסיק ישנה זכות לקבוע את אופיו של מקום העבודה ובמידה מסוימת גם לצמצם את זכויותיו של העובד בהקשר הזה. מעריב לא טענה כאמור כי העיתון הינו בעל השקפה פוליטית ספציפית, נהפוך הוא נטען כי העיתון מציג השקפות עולם מגוונות.

תועלת הציבור

הנציבות ציינה בעמדתה לבית הדין לעבודה כי "פיטורי עובד על סמך השקפה פוליטית היא אפליה האסורה לפי חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, וזאת מטעמים של תועלת הציבור וקידום ערכי הדמוקרטיה. די בשיקול אחד מפלה על מנת להכתים את כל החלטת הפיטורין ולבטלה".

הנציבות הפנתה לעמדת בג"ץ אשר קבע כי ההקפדה על שמירת שלטון החוק גוברת על פיטורים מחמת השקפה פוליטית וזאת מטעמים של תועלת הציבור וקידום ערכי הדמוקרטיה.

בעמדת הנציבות נערך גם מחקר קצר על משפט משווה, ונטען עוד כי "יש לבחון את חוקיות הפיטורים או אי-הקבלה לעבודה, על יסוד התשתית העובדתית הרלבנטית בכללותה, תוך כדי בחינת סבירות ומידתיות, ובכפוף למודל ההכתמה".

לקריאה נוספת, ראו:

 

סופית: בית הדין חייב להעסיק את יו"ר ועד העיתונאים במעריב

 

ס"ק 37876-08-13

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.