אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > מח"ש ממליצה לגנוז את תיק החקירה בפרשת הטייזר בעילה של "אין עבירה"

אקדח טייזר X26, עם מחסנית. צילום: Junglecat

מח"ש ממליצה לגנוז את תיק החקירה בפרשת הטייזר בעילה של "אין עבירה"


26.11.2013 | עו"ד אורי ישראל פז

ממצאי חקירת האירוע בו הופעל אקדח הטייזר במהלך מעצרו של תושב יצהר, בועז אלברט, באוגוסט האחרון, מעלים כי השוטרים נאלצו לבצע את המעצר במהירות ויעילות, והיו רשאים להפעיל כוח. דבקות בביצוע משימה מורכבת בשטח שעלול להפוך עוין, הצדיקה שיגור זרם חשמלי מוגבל בשוקר (באקדח הטייזר) בדרך בה נעשה הדבר, לפי נהלי המשטרה ובהתאם לתורת ההפעלה של אמצעי זה

האם זה מה שקורה כאשר "נותנים לחתול לשמור על החלב" ולמחלקה של המשטרה להפליל את חבריה? המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) החליטה בתום חקירת האירוע בו הופעל אקדח הטייזר במהלך מעצרו של תושב יצהר, בועז אלברט, באוגוסט האחרון – כי יש לגנוז את התיק בעילה של "אין עבירה".

כזכור, ביום ה-18.8.13 פתחה מח"ש בחקירה בעקבות תלונה שהגיש בועז אלברט, תושב יצהר, על כך ששלושה ימים לפני כן, בעת שנעצר בביתו על ידי כוח משטרתי של יס"מ, הוא חושמל על ידי השוטרים באמצעות אקדח טייזר מספר פעמים וזאת - כך על פי טענתו - ללא כל התנגדות מצדו.

"דבקות בביצוע משימה מורכבת"

ממצאי החקירה מעלים כי נגד אלברט הוצא צו הרחקה מהיישוב יצהר וכי בעקבות הפרת הצו נדרשו כוחות יס"מ מחוז ש"י במשטרה לעצור את אלברט בביתו ביישוב. "לצורך ביצוע המעצר", נטען בממצאי החקירה, "ומחשש לפעולות התנגדות מצד אנשי היישוב במטרה להכשיל את המעצר, היה צורך בתכנון מבצעי שכלל הליכה רגלית של אנשי היס"מ לביתו של אלברט בחסות החשיכה, תוך זחילה על הקרקע בקרבת הבית כאשר היה צורך מבצעי מובהק להשלים את המשימה בתוך זמן קצר ככל האפשר, על מנת למנוע חיכוך עודף עם אנשי המקום וחשש הסלמת האירוע, כפי שארע באירועים דומים שהתדרדרו ויצאו משליטה, עד כדי סיכון חיי אדם".

במהלך ביצוע המעצר, לטענת מח"ש, "אלברט לא נענה להוראות השוטרים, התנגד למעצר ואף נמלט אל עבר חדר הילדים בבית כדי להכשיל את מעצרו. במקביל, הזעיקו בני משפחתו 'תגבורת' במטרה למנוע את ביצוע המעצר החוקי. לאחר שהוצא אלברט מהבית, הגיעו למקום אנשי 'התגבור', שהשליכו אבנים לעבר כוחות היס"מ".

מחקירת האירוע עולה כי כוחות היס"מ השתמשו באקדח הטייזר כלפי אלברט בשתי הזדמנויות (מתוכן רק פעם אחת בתוך הבית – ולא כפי שעלה מהסרט שהוצג באמצעי התקשורת). "השימוש בשוקר החשמלי נדרש לצורך השלמת ביצוע משימת מעצרו של אלברט, שנשכב על הרצפה כדי  להכביד על מהלך הוצאתו מהבית, והתנגד לשוטרים, כשבני משפחתו ואחרים שהוזעקו לזירה,  ביקשו למנוע את מעצרו", נכתב בממצאי החקירה של מח"ש. "בנסיבות אלה, נאלצו השוטרים לבצע את המעצר במהירות ויעילות, והיו רשאים במסגרת סמכותם, לעשות שימוש בכוח. בנסיבות המורכבות של העניין, דבקות בביצוע משימה מורכבת בשטח שעלול להפוך עוין, הצדיקה שיגור זרם חשמלי מוגבל באמצעות שוקר (באקדח הטייזר) בדרך בה נעשה הדבר, לפי נהלי משטרת ישראל ובהתאם לתורת ההפעלה של אמצעי זה".

במח"ש מדגישים כי החקירה העלתה שהסרטון אשר הוצג בתקשורת הוא "סרט ערוך באופן מגמתי, אשר אינו משקף את שארע במציאות". לאור כל האמור, התקבלה אפוא ההחלטה במח"ש לגנוז את התיק בעילה של "אין עבירה".

"נראה משועמם"

יצוין כי כפי שדווח לאחרונה בפורטל חדשות תקדין, בעקבות הביקורת הציבורית נגד השימוש הלא-אחראי של שוטרים באקדח הטייזר, מח"ש הגישה לראשונה (ביום 25.8.13) כתב אישום על שימוש בלתי סביר ובלתי חוקי באקדח הטייזר. השוטר סעיל אנעים מואשם כיום בשימוש מוגזם באקדח הטייזר 24 פעמים ללא הצדקה נגד אזרח שכל חטאו בכך שהעיר לו שהוא "נראה משועמם". בפעם אחרת, ירה באקדח הטייזר שלא לצורך ואף היכה בראש של חשוד בפריצה לכלי רכב.

אנעים, בן 29, שוטר ביחידת סיור במרחב יפתח, מואשם בשני אישומים בעבירת התעללות בחסר ישע תוך שימוש שלא לצורך וללא כל הצדקה במכשיר הטייזר ואישום נוסף בעבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש.

האגודה לזכויות האזרח: הנהלים מכתיבים יד קלה על הדק הטייזר

לדברי עו"ד אן סוצ'יו מהאגודה לזכויות האזרח, "טענת מח"ש לפיה השימוש בטייזר במקרה זה נעשה על פי הנהלים, מעידה שוב על כך שידה של המשטרה קלה מדי בשימוש בטייזר. נהלי המשטרה שהיו בתוקף בעת שהתרחש האירוע אפשרו שימוש מופרז ובלתי סביר באקדח הטייזר. למרות שמפכ"ל המשטרה הודיע בעקבות האירוע ביצהר על כוונתו לרענן את הנהלים ולבחון אותם, עד היום וחרף פניותינו למשטרה, הנהלים החדשים טרם פורסמו. במצב הנוכחי, לא מופרך להעריך שנשמע על מקרים נוספים של יד קלה על הטייזר. את השימוש באקדח הטייזר יש להגביל למקרים קיצוניים במיוחד, בהם נשקפת סכנה ממשית".

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

לראשונה הוגש כתב אישום נגד שוטר על שימוש באקדח טייזר

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.