אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > הורדתם רינגטון של שיר ישראלי מסלקום? היא לא שילמה עליו לזמרים

צילום: יפעת יוגב, עננה

הורדתם רינגטון של שיר ישראלי מסלקום? היא לא שילמה עליו לזמרים


03.07.2013 | עו"ד אורי ישראל פז

חברת ההפקות "עננה" תובעת מסלקום מעל 50 מיליון שקל בגלל "שימוש סיסטמתי", במשך שנים רבות, בזכויות היוצרים ששייכות לזמרים ישראלים שיוצרים מטעמה, ביניהם קובי אוז ומירי מסיקה

חברת התקשורת סלקום נתבעת בסך של למעלה מ-50 מיליון שקל על ידי חברת ההפקות "עננה", המו"ל הגדול בישראל למוסיקה ישראלית, בשל "שימוש סיסטמתי, במשך שנים רבות, בזכויות יוצרים השייכות לעננה וליוצרים מטעמה בלי לקבל לכך היתר מחברת עננה ותוך הפרת זכויות יוצרים".

מדובר בתביעה שנייה שמגישה "עננה" נגד חברת סלולר. לפני כשנתיים הוגשה תביעה דומה נגד חברת פרטנר (אורנג') בסך של 40 מיליון שקל, המתבררת כיום בבית משפט מחוזי.

מכתב התביעה שהוגש לבית המשפט המחוזי מרכז שבלוד, על סך 50,540,000 שקל, טוענים עוה"ד שמוליק קסוטו, דוד יצחק ותום שפלר ממשרד קסוטו-נוף ושות', כי חברת סלקום מפרה בשיטתיות את זכויות היוצרים של חברת "עננה": במילים, בלחן, בעיבוד של שירים שונים שהזכויות בהן שייכות ליוצרים של עננה ולעננה. מכתב התביעה עולה כי סלקום גם משתמשת, ללא קבלת היתר, בהקלטות מוסיקליות (מאסטרים) שהופקו על ידי חברת "עננה" והזכויות בהן שייכות לעננה.

חברת "עננה" היא מו"ל המייצג אמנים ישראלים מפורסמים, כמו: שמעון בוסקילה, מירי מסיקה, איפה הילד, הדג נחש, מיקי גבריאלוב, קובי עוז, חמי רודנר, דני רובס, אוהד חיטמן ועוד רבים אחרים.

מכתב התביעה עולה כי סלקום איפשרה ללקוחותיה להשתמש ביצירות המוסיקליות של עננה ויוצריה, להוריד שירים להאזנה, לרכוש רינגטונים ופנטונים (מוסיקת המתנה), לצפות בקליפים, להוריד צלילי חיוג חוזר, טרוטונים וכיוצא באלה, ללא קבלת אישור מעננה וממילא בלי לשלם את המגיע לחברת עננה עבור שימושים אלה. במכירת התוכן האמור חברת סלקום גרפה לכיסה סכומי עתק כחלק מרווחי העתק המסתכמים במיליארדי שקלים רבים שגרפה חברת התקשורת מאז שנת 2006.

לסלקום יש כיום למעלה משלושה מיליון לקוחות המנויים לשירותי הסלולר שלה. במסגרת הכנת התביעה, חברת המוסיקה הישראלית אספה ראיות על לא פחות מ-2,527 הפרות באינטרנט ובסלולר שביצעה סלקום לאורך השנים האחרונות ביצירות שבבעלות "עננה". סכום התביעה שנקבה עננה הוא לפי סכום הפיצוי הסטטוטורי שנקבע בחוקי זכויות היוצרים, אולם עננה הוסיפה בבקשתה מבית המשפט לחייב את סלקום גם במתן חשבונות כדי לאפשר לעננה לגבות את סכומי הכסף המדויקים שגרפה סלקום משימוש שלא כדין בזכויות של עננה ויוצריה.

"מלבד שירותי התקשורת אותם מספקת סלקום למנוייה", נטען בכתב התביעה, "היא מתיימרת להציג עצמה כמי שחרטה על דגלה את קידום וחיזוק המוזיקה הישראלית, ואף מכנה את פעילותה 'הבית של המוזיקה הישראלית'. בתוך כך היא אף העניקה חסות לתוכנית המוזיקה וגילוי הכישרונות המוכרת 'כוכב נולד' ".

מכתב התביעה עולה עוד כי סלקום מוכרת ללקוחותיה באתר האינטרנט ובפורטל הסלולרי שלה שירותי תוכן שונים הכוללים יצירות ותכנים מוזיקליים רבים שזכויות היוצרים לגבי חלקן מצויות בבעלות "עננה". מחירי השירותים שמציעה סלקום משתנים ונעים משקלים בודדים (הורדת שיר בודד) לעשרות שקלים (חבילת תוכן) לשימוש חד-פעמי לכל מוצר, ומאפשרים ללקוחות סלקום אף להוריד תכנים שונים למחשבם האישי או למכשיר הטלפון הנייד שלהם.

"הדברים מקוממים במיוחד משאין חולק כי סלקום ידעה היטב כי התכנים המצויים באתר האינטרנט ובפורטל הסלולרי שלה מוגנים בזכויות יוצרים, ואף מזהירה את לקוחותיה כי לא יעשו שימוש פסול ביצירות המופיעות באתר", נטען בכתב התביעה.

חברת עננה גם מבקשת מבית המשפט להפעיל נגד סלקום את "אלמנט ההרתעה", על פיו יש להחמיר עם סלקום, ש"אם לא כן, המסר שישוגר על ידי בית המשפט יהיה כי גם הפרות מתמשכות ובהיקף נרחב אינן זוכות לטיפול הולם וכי משתלם לגופי ענק לפגוע בזכויות קניין רוחני ולהתעשר על חשבון בעליהן שהינם בדרך כלל גופים או אישים חלשים יחסית לגופי המדיה הענקיים. הדברים חמורים במיוחד בשים לב לכך שמדובר בחברה ציבורית שקיבלה רישיון מהמדינה".

סלקום ניהלה עם חברת עננה משא ומתן על פיצוי מוסכם, אך בעננה סברו כי מדובר ב"פיצוי נמוך מאוד" וסירבו למספר הצעותיה של סלקום.

טרם הוגש כתב הגנה מטעם סלקום.

 

(ת"א 60940-06-13)

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.