אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > משרד המשפטים מציע להאריך את ביטול מאסר חייבי הוצאה לפועל בשנה נוספת

צילום: Getty images Israel

משרד המשפטים מציע להאריך את ביטול מאסר חייבי הוצאה לפועל בשנה נוספת


10.04.2013 | עו"ד אנה נודל

הוראת השעה שביטלה את השימוש במאסר ככלי לגבייה אזרחית במסגרת תיקון לחוק ההוצל"פ היא חלק מרפורמה מקיפה להגברת יכולת הגבייה תוך צמצום הפגיעה בחירותם של החייבים

משרד המשפטים מציע להאריך בשנה נוספת את הוראת השעה המבטלת את חלופת המאסר של חייבי ההוצאה לפועל, על מנת "להמשיך ולבחון את השפעת ביטול המאסרים על שיעורי הגביה ולגבש בהתאם את המתווה הקבוע".

הוראת השעה נקבעה במסגרת תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל, אשר נכנס לתוקפו בשנת 2009 וביצע רפורמה מקיפה בתחום. אחד מעקרונות תיקון 29 היה הגברת יכולת הגבייה מנכסיו של החייב תוך צמצום הפגיעה בחירותו. לשם כך נקבעו בתיקון אמצעים לקבלת מידע על נכסי החייב מהם ניתן לגבות את החוב. כמו כן, ניתנה אפשרות להטיל מגבלות שונות על חייבים, שפגיעתן קטנה מזו של המאסרים. במקביל לכלים האמורים צומצמה אפשרות השימוש במאסרים.

במסגרת תיקון 29 נקבעה הוראת שעה לפיה בתום שנתיים מיום כניסת התיקון לתוקף תבוטל חלופת המאסרים לחלוטין למשך שנתיים. זאת על מנת לבחון אם כלי האכיפה החדשים מקנים מענה הולם לגבייה, המאפשר לבטל את השימוש במאסרים ככלי לגבייה אזרחית. בהתאם להוראות התיקון, במהלך השנתיים האחרונות, לא ניתנו צווי מאסר, פרט לגבי חייבים במזונות. הוראת שעה זו עומדת לפקוע בעוד כחודש ב-15 במאי, ומשרד המשפטים מציע כאמור להאריכה בשנה נוספת.

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.