אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > אושרה תביעה ייצוגית של עובדת ניקיון בגין אי הפרשה לפנסיה

צילום:Getty images Israel

אושרה תביעה ייצוגית של עובדת ניקיון בגין אי הפרשה לפנסיה


19.09.2012 | ליאור שדמי שפיצר

לטענת התובעת, המעסיקה לא הפקידה לקרן הפנסיה את השיעור הנדרש בצו ההרחבה בענף וניכתה משכרה שלא כדין עבור קרן מתנות והלוואות לעובדים. ביה"ד: ההסתדרות לא אכפה את ההסכם הקיבוצי

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב אישר הגשת תביעה ייצוגית נגד חברת ניקיון בגין אי ביצוע הפקדות לקרן פנסיה בשיעור המתחייב מצו ההרחבה בענף הניקיון והתחזוקה.

התובעת, ילנה סאולוב, הועסקה כמנקה בחברה קלינור שירותים לישראל, המספקת שירותי ניקיון למוסדות שונים ברחבי הארץ, וביצעה את עיקר עבודתה בחברת המיחשוב של בנק מזרחי טפחות בתל אביב.

לטענת סאולוב, קלינור לא הפקידה עבורה 6% משכרה לקרן הפנסיה כנדרש בצו ההרחבה ואף ניכתה שלא כדין משכרה 11 שקלים בחודש לטובת "קרן רווחה". לטענתה, עילות התביעה האישיות שלה מתקיימות בכל עובדי החברה ומכאן בקשתה לאשר את התביעה כייצוגית.

קלינור והסתדרות העובדים החדשה, שצורפה להליך כנתבעת, טענו כי מאחר שעובדי החברה מיוצגים באופן קבוע על ידי ההסתדרות, לא ניתן לדון בתביעה כתביעה ייצוגית והוראות צו ההרחבה אינן חלות עליה, שכן הן מחריגות במפורש עובדים שתנאי עבודתם הוסדרו בהסכמים קיבוציים.

עוד טענה קלינור כי הניכויים לקרן רווחה נוכו משכרה של סאולוב כדין והופקדו בקופה ייעודית שבאמצעותה היא דואגת לרווחת עובדיה, בין היתר על ידי מתן מתנות לחג והעמדת הלוואות.

בית הדין לעבודה דחה את הטענה כי ההסכם הקיבוצי שבין ההסתדרות לאיגוד הארצי של מפעלי הניקיון מונעים את אישור התביעה כייצוגית, וקבע כי הסכם קיבוצי המופר באופן שיטתי ולמרות זאת אינו נאכף על ידי נציגות העובדים אינו נחשב להסכם המסדיר את תנאי עבודתם. הבדיקה שביצעה ההסתדרות לבירור זכויות העובדים בקלינור היתה חסרה ולא הביאה לתוצאות כלשהן. ההסתדרות גם מעולם לא בדקה את הניכויים לקרן הרווחה ולא פעלה לאכיפת הזכויות שסאולוב טוענת להפרתן.

השופט דורי ספיבק קבע כי סאולוב הוכיחה במידת הסבירות הראויה את קיומה של עילת תביעה אישית בגין אי הפרשה לפנסיה בהתאם לצו ההרחבה ובגין ניכויים שלא כדין משכרה.

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.