אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > גן אירועים יפצה זוג לסביות שסירב לערוך את חתונתן מטעמים דתיים

צילום:Getty images Israel

גן אירועים יפצה זוג לסביות שסירב לערוך את חתונתן מטעמים דתיים


13.09.2012 | ליאור שדמי שפיצר

ביהמ"ש: סירובו של גן האירועים, השייך למושב של יהודים משיחיים, לערוך חתונה חד מינית מהווה הפליה והטרדה מינית של התובעות, שכן יש בו התייחסות מבזה לנטייתן המינית

בית ההארחה וגן האירועים יד השמונה יפצה זוג לסביות שסירב לערוך את חתונתן במקום בשל אמונתם הדתית של בעליו.

התובעות, טל יעקובוביץ' ויעל בירן, ביקשו לערוך מסיבת חתונה בגן האירועים יד השמונה, לאחר הנישואים הפורמליים בבית העירייה בלונדון, שם הן מתגוררות. אך כאשר פנו לקבל מידע על עריכת האירוע בגן האירועים, נאמר להן כי במקום לא ניתן לערוך אירוע "מסוג זה", וזאת על פי הנחיות מפורשות של הנהלת המקום.

המושב השיתופי יד השמונה, הבעלים של בית ההארחה וגן האירועים, מורכב ברובו מיהודים משיחיים, המבססים את אמונתם על מרכיבים יהודיים ונוצרים –אוונגליסטים. חברי המושב מעידים על עצמם כי הם נוהגים באופן קנאי על פי אמונתם ומוכנים להפסיד פרנסה בשל כך. על פי עדותם, הם אינם משכירים דירות ביישב לזוגות לא נשואים, לא משכירים חדרים בבית ההארחה לשימוש לפי שעות ואינם מוכנים לערוך אירועים הממומנים על ידי חברות למכירת משקאות אלכוהוליים או סיגריות.

בירן ויעקובוביץ' טענו כי הן זכאיות לפיצוי, הן מכוח חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים והן מכוח החוק למניעת הטרדה מינית. גן האירועים הכחיש את הטענות ועמד על כך שעקרונות חופש הדת והפולחן מאפשרים לו להימנע מלערוך אירועים שאינם תואמים את אמונתו.

בית משפט השלום בירושלים דחה את טענתו של יד השמונה כי הסירוב לערוך חתונה חד מינית מתחייב מאופיו של המקום ולכן אינו מהווה הפליה. העסק המנוהל ביישוב הוא תיירותי, חילוני ונטול כל זיקה לדת. במקום נערכים אירועים לבני כל הדתות ואף אירועים בעלי אופי חילוני מובהק, ובפרסומים של בית ההארחה וגן האירועים אין כל ביטוי ליהדות המשיחית, כך שאין לקבל את הטענה שהדת מגדירה את אופיו ומהותו של המקום.

השופטת דורית פיינשטיין קיבלה את טענת התובעות כי סירובו של יד השמונה לערוך את מסיבת הנישואין מהווה גם הטרדה מינית, שכן הוא מהווה התייחסות מבזה ומשפילה ביחס לנטייתו המינית של אדם. ההטרדה המינית אינה מכוונת רק לניצול מיני אלא גם ואולי בעיקר לפגיעה בכבודו של אדם על רקע מינו או נטייתו המינית.

השופטת חייבה את יד השמונה לפצות כל אחת מהתובעות בסכום של 30 אלף שקל, וכן לשאת בהוצאות המשפט שלהן בסך של 15 אלף שקל.

 

(ת"א 5901-09)

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.