אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > בת שנאסר עליה להספיד את אביה בלוויה תפוצה ב-32 אלף שקל מחברה קדישא

צילום: אבי אוחיון, לע"מ

בת שנאסר עליה להספיד את אביה בלוויה תפוצה ב-32 אלף שקל מחברה קדישא


19.06.2012 | רון פז

נקבע כי ההפרדה בין נשים לגברים במסע הלוויה מפרה את הוראות חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות ציבוריים, ומעניקה פיצוי ללא הוכחת נזק

בפסק דין יוצא דופן, העניק בית המשפט לתביעות קטנות פיצוי בגובה 32 אלף שקל לאישה אשר נאסר עליה להספיד את אביה המנוח בשעת לווייתו. הפיצוי ניתן גם בשל הפרדה מאולצת שבוצעה בין נשים לגברים ברחבת ההספדים, ואף אילוץ הנשים ללכת בסוף מסע הלוויה.

המדובר בלוויה שהתקיימה בינואר 2011 בבית העלמין באופקים, ונוהלה ע"י הרב חורי ז"ל. התובעת טענה שהחברה קדישא הפלתה אותה ואת יתר הנשים במהלך לוויית אביה, וגרמה לה עגמת הנפש.

נטען, כי ברחבת ההספדים אולצו המלווים להיפרד כך שנשים וגברים הורשו לעמוד באזורים שונים. הבת וחמשת אחיותיה נאלצו לשבת מאחור, רחוק מגופת המנוח, ורק שני אחיה הורשו לשבת בסמוך לה. לאחר שראש המועצה, רב המועצה ודודה של התובעת הספידו את המנוח, הגיע תורה של הבת לשאת דברים לזכרו, אולם הרב סירב לאפשר לה זאת בשל היותה אישה. כן כאמור, לא הורשו בנות המשפחה לצעוד לצד המנוח בדרכו האחרונה.

החברה קדישא טענה כי ההסדרים הנהוגים בבית הקברות באופקים אינם מונעים מבני המשפחה לשאת הספדים, כולל נשים; הדבר תלוי אך ורק בהחלטת המשפחה, והחברה אינה מפלה בין נשים לגברים ולמיטב ידיעתה כך פעל גם הרב, שהוא מתנדב בחברה קדישא. נטען כי במהלך הלוויה הייתה מחלוקת בין המלווים, בני משפחת המנוח, באשר למספידים ולבסוף הדברים הסתדרו בהסכמה.

אחיה של התובעת העיד כי לבני המשפחה היה ברור שהתובעת תספיד את המנוח וכי הוא ביקש מהרב שיאפשר לה להספיד, אך הרב סירב בטענה שנשים אינן יכולות להספיד בבית העלמין באופקים. עדה אחרת העידה כי גם בלוויה של סבתא שלה, אשר התנהלה אף היא בבית העלמין באופקים, אילצה הנתבעת הפרדה בין נשים לגברים והרב שניהל את מסע הלוויה ניסה למנוע מנשים ללוות את המנוחה לקבר.

נציג החברה קדישא הסכים כי הדברים כפי שעלו מהעדויות שנשמעו, אינם בסדר והביע צער עמוק על ההתנהלות.

ביהמ"ש קבע שהחברה קדישא הפרה את הוראות חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות ציבוריים, וכי סעיף 5 לחוק קובע כי בית המשפט רשאי לקבוע פיצוי בסכום שלא יעלה על 50,000 שקל ללא הוכחת נזק. מכאן, פסק ביהמ"ש לתובעת את מלוא סכום התביעה – 31,900 שקל, וכן הוצאות משפט בגובה 1,000 שקל.

(ת"ק 33424-02-12)

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.