אישור

הדפס  הדפס
  שלח לחבר
facebook google+
ראשי  >  חדשות משפטיות  > עובד שהיה עד לתאונת עבודה קטלנית יפוצה ב-480 אלף שקל

צילום: אתר הרשות השופטת

עובד שהיה עד לתאונת עבודה קטלנית יפוצה ב-480 אלף שקל


11.06.2012 | עו"ד לילך דניאל

ביהמ"ש: הגיעה העת להרחיב את הדין ולהכיר לראשונה, בנסיבות חריגות, בהלם נפשי שנגרם לעובד כתוצאה מחשיפתו למעשה עוולה כלפי עובד אחר

 

בימ"ש השלום בנצרת הכיר לראשונה בעובד שנחשף לתאונת עבודה קטלנית כניזוק עקיף, כתוצאה מהלם נפשי שאחז בו. בין היתר נקבע, כי התאונה נגרמה באשמתה הבלעדית של החברה המעסיקה ובהתרשלות בוטה וחריגה מצידה. החברה חויבה לשלם לעובד פיצוי בסך 480 אלף שקל.

התובע עבד כחשמלאי שכיר בחברת תעשיית אבן וסיד, המחזיקה במספר מחצבות ברחבי הארץ. באחד הימים התרחשה תאונה במחצבה במהלכה נפל אחד העובדים ונגרר על מסוע עליו טיפס על מנת לתקן מכשיר מסוים - המסוע שגרם לתאונה הופעל בטעות בזמן התיקון. התובע ניסה לסייע לאותו עובד, אולם הוא נהרג.

לאחר התאונה הגיש התובע תביעה לגמלת ביטוח לאומי. מומחה מטעם בית המשפט אשר בדק אותו קבע כי הוא סובל בין היתר מתסמונת פוסט-טראומטית בעקבות חשיפתו לתאונה, בגינה נקבעו לו אחוזי נכות צמיתה. בעקבות זאת, שולמו לתובע דמי פגיעה וכן קצבת נכות מעבודה. מחקירת התאונה ע"י אגף הפיקוח של משרד התמ"ת עלה בין היתר כי זו קרתה כתוצאה מחוסר תיאום בין צוות התחזוקה לבין מפעיל המסוע, וכי ניתן היה למנעה אילו היו ננקטות פעולות זהירות לפני התחלת העבודות על המזין. כמו כן הועמדו ארבעה גורמים בכירים בחברה לדין והורשעו בגרימת מוות ברשלנות.

העובד טען, כי החברה אחראית לנזקים שנגרמו לו כתוצאה מהתאונה ולפיכך חבה בפיצויו בגין ראשי נזק שונים לרבות הפסדי השתכרות, הוצאות רפואיות, נזק לא ממוני וכיו"ב. לטענתו, חשיפתו לתאונה הקשה גרמה לו נזק נפשי חמור באופן ההופך אותו לניזוק עקיף לתאונה. עוד טען העובד, כי במקרה דנן יש תחולה לכללים "הדבר מעיד על עצמו" וכלל "דברים מסוכנים" שבפקודת הנזיקין, אשר יש בהם בכדי להעביר את נטל הראיה לחברה. לחילופין, ביסס העובד את טענותיו על עוולת הרשלנות והפרת חובה חקוקה.

בית המשפט קבע, מפי השופט סרחאן, כי החברה התרשלה הן כלפי העובד שנהרג והן כלפי התובע, וגרמה לנזקים הנתבעים. בית המשפט הגיע למסקנה כי ממצאי ומסקנות הכרעת הדין בפסק הדין המרשיע את עובדי החברה, יהיו קבילים אף במשפט האזרחי כראיה לכאורה לאמור בהם לגבי אחריות החברה לתאונה ולנזקים הנתבעים. כמו כן נמצא כי החברה הפרה בפזיזות ובאופן גס, בוטה ומתמשך חובות חקוקות הנוגעות לנהלי וכללי בטיחות בעבודה.

לדעת סרחאן, הגיעה העת להרחיב את הדין הקיים ולהכיר לראשונה בנסיבות חריגות ומיוחדות אף בזכאותו של עובד כניזוק עקיף עקב נזק שהוסב לו כתוצאה מהלם נפשי שאחז בו לאחר שנחשף למעשה עוולה כלפי עובד אחר.

נקבע כי על החברה לשלם לעובד פיצוי בגין נזק לא ממוני והפסדי השתכרות לעבר ולעתיד בסך 480 אלף שקל. לאחר ניכוי תגמולי ביטוח לאומי שקיבל התובע, חויבה החברה בתשלום של 93 אלף שקל. (ת"א 5137-08-08)

 
x

אהבתם? תנו לייק בפייסבוק.