שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > שנת הלימודים האקדמית בפתח: מיהם הסטודנטים החדשים למשפטים?

חדשות

שנת הלימודים האקדמית בפתח: מיהם הסטודנטים החדשים למשפטים?
שנת הלימודים האקדמית בפתח: מיהם הסטודנטים החדשים למשפטים?
10/10/2018, עו"ד לילך דניאל

לרגל פתיחת שנת הלימודים האקדמית, ועל רקע פרסום נתונים המצביעים על ירידה מתמשכת בכמות הסטודנטים למשפטים, שוחחנו עם מספר סטודנטים שבחרו דווקא עכשיו להתחיל ללמוד את המקצוע. סטודנט: "הדבר הכי חשוב בחיים הוא למצוא מקצוע שיעניין אותך, יאתגר אותך ויעשה אותך מאושר, בסופו של דבר הכסף יגיע"

ביום א' הקרוב צפויים לחזור לספסל הלימודים מאות אלפי סטודנטים, מתוכם כ-230 אלף סטודנטים לתואר ראשון. לקראת פתיחת שנת הלימודים, פרסמה המועצה להשכלה גבוהה נתונים סטטיסטיים, המצביעים בין היתר על ירידה נמשכת במספר הסטודנטים למשפטים בישראל, שעמד בשנת הלימודים האחרונה על 6.9%. זאת, לעומת 7.2% בשנה שקדמה לה ו-9.4% שלמדו את המקצוע לפני כעשור.

זה לא סוד שלימודי המשפטים סובלים ממשבר כבר זמן רב. הירידה התלולה באחוזי המעבר של בחינות ההסמכה, לצד הדיבורים על הצפת המקצוע, מאבקם המתוקשר של המתמחים למשפטים נגד לשכת עורכי הדין והצעדים שננקטים לצמצום כמות עורכי הדין תופסים כותרות ועולים לדיון ציבורי שוב ושוב וגם שרת המשפטים כבר הצהירה בריש גלי כי אינה רוצה לעודד סטודנטים ללמוד עריכת דין. על רקע זה, נשאלת השאלה מיהם אותם סטודנטים שבחרו דווקא בזמנים אלו ללכת ללמוד משפטים והאם אין להם חששות מסוימים בנוגע להמשך הדרך? שוחחנו עם מספר סטודנטים שיתחילו השנה ללמוד משפטים במוסדות שונים על מנת לקבל את התמונה המלאה.

"אני מבין שהמקצוע נמצא בקשיים, אבל מצד שני אני לא חושב שהייתי טוב או נהנה במקצועות כמו הנדסה או תכנות", אומר ניר (שם בדוי), שיתחיל השנה ללמוד משפטים באוניברסיטת ת"א. סטודנטים נוספים עמם שוחחנו הם אורן, שיתחיל ללמוד בקריה האקדמית אונו ושירן ודורון שיתחילו ללמוד באוניברסיטת בר-אילן (כל השמות בדויים ושמורים במערכת).

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

מדוע בחרת ללמוד דווקא משפטים?

ניר: "אני מתעניין במקצוע, בעיקר בתחום הכלכלי/מסחרי, ובנוסף מאמין שאהיה טוב בו".

שירן: "התלבטתי מאוד בהתחלה. יש לי רקע של שירות לאומי בפרקליטות אז ההיחשפות לחומרים משכה אותי. בנוסף, אני מאוד אוהבת לעזור לאנשים אז זו דרך נוספת לעשות זאת. יחד עם זאת עד היום אני בהתלבטות, ומנסה להבין מה אני רוצה מעצמי".

אורן: "ידעתי שאני צריך ללכת ללמוד כדי להגיע להישג כלשהו בחיים שלי והחלטתי שאם אני הולך להעביר זמן בללמוד לתואר יהיה נכון עבורי ללמוד משפטים. אני מתחבר לנושא הזה וגם כשהייתי ילד זה עניין אותי. תמיד אמרו לי שהרבה לומדים את התואר ויש אחוז גבוה של כאלה שנכשלים ומחליפים מקצוע, אבל כשהסתכלתי על אופציות של דברים שאוכל ללמוד עלה גם הנושא של משפטים וחשבתי שאולי זה מצריך תכונות אופי שמתאימות לי".

דורון: "מאז ומעולם תמיד אהבתי להתווכח ולהיות צודק. אולי זה נשמע טיפשי אבל אני חושב שיש לי חוש טוב לתחום והוא מעניין אותי מאוד וגם מתאים לאופי שלי".

האם בעת שנרשמת ללימודים היית מודע לסערה המתחוללת סביב נושא בחינות ההסמכה וההצפה במקצוע? מה דעתך על כך?

שירן: "אני לא בקיאה לחלוטין בנושא אבל הבנתי שמעט מאוד עוברים והשאלות נהיות מכשילות יותר משנה לשנה. עצוב לי שהמצב כך והייתי שמחה להתחשבות ורצון לעזור מהלשכה. לגבי ההצפה, אני מאוד חוששת מהבחינה הזו. מקווה לעשות את הכי טוב שלי".

דורון: "שמעתי על הנושא, אבל במהלך חיי הבנתי שאדם שהוא טוב במשהו יהיה טוב בכל מקום, גם בבית הספר הגרוע ביותר וגם בטוב ביותר. אני לא מפחד מאנשים שלומדים את המקצוע כי כולם עושים זאת. אני יכול להיות מאותגר מאלו שבאים מהמניעים שלי ואשמח לפגוש אותם. אני יודע שאני באמת אוהב את המקצוע ולא לומד אותו מסיבות אחרות, והצלחה תמיד הייתה חשובה לי בחיים וגם עכשיו אני מתכנן להצליח במקצוע".

אורן: "יצא לי לקרוא על זה שמבחני הלשכה נעשים קשים יותר ושלאחרונה היו אחוזים רבים של נבחנים שנכשלו. קרובת משפחה שלי סיימה את התואר ועברה מבחני לשכה, וכששאלתי אותה מה דעתה היא אמרה שמבחינתה מי שלומד את התואר וסופג את כל החומר לאורך שנות הלימודים כן צריך להגיע למצב שהוא יכול לעבור את המבחן הזה. אני לא יודע מה יהיה כשאני אגיע למבחן, אבל מהיום הראשון אתה אומר לעצמך שאתה צריך לקבל הרבה ידע ולחקור ולדעת וללמוד טוב כדי להגיע למבחן הסופי ולעבור אותו. כרגע אני לא יודע מה יהיה בסוף – יכול להיות שאהיה משפטן ושאני לא אשתמש בתואר הזה אבל הכיוון שלי הוא בעיקרון להיות עורך דין. אם יש לך מטרה אני מאמין שאתה צריך לפעול להשיג אותה".

ניר: "אני מודע לנושא. אני חושב שזה דבר טוב שיש מניעה של הצפת המקצוע בשוק. הבעיה היא שמבחן ההסמכה מתבצע רק לאחר סיום התואר וההתמחות ולדעתי צריך לעשות מבחן מנפה לאחר השנה הראשונה בתואר או לחלופין כחלק מתהליך הקבלה לתואר עצמו (כמו באדריכלות). המבחן בסיום התואר וההתמחות גורם להרבה עוגמת נפש ולכן צריך לשנות את השיטה אבל בהחלט צריך למנוע הצפה של המקצוע בשוק ולהשאיר את הטובים".

האם הנושא הזה השפיע בצורה כלשהי על החלטתך ללכת ללמוד משפטים?

אורן: "הרבה אנשים כמו הורים, משפחה וחברים שאלו אותי "אתה בטוח שאתה רוצה ללמוד", "אתה בטוח שאתה מוכן לזה", "האם לא עדיף לך ללכת לעבוד בעסק ואח"כ ללכת ללמוד". עבר לי בראש שאולי לא כדאי לי ללמוד ובמקום זה עדיף לי לחפש דרך אחרת בחיים ושאולי אני לא 100% מתאים למשפטים, אבל המחשבה הזאת חלפה לי תוך רגע. אמרתי לעצמי שאם הגעתי להחלטה הזאת שאני רוצה ללמוד משפטים – אני שלם עם עצמי וככה אני רוצה להישאר".

ניר: "כמובן, התהליך עצמו ארוך (כ-6 שנים כולל התמחות) ובמידה ומבחן ההסמכה יהיה קשה ולא הוגן אז זה יכול לגרום לבזבוז רב של זמן בעוד שבמקצועות כמו הנדסה או מדעי המחשב הכניסה לשוק העבודה היא יחסית מהירה יותר וגם השכר ההתחלתי מספק יותר".

שירן: "בוודאי שהיו לי התלבטויות. הקרובים אליי חששו לי והסתייגו מבחירה בלימודים אלו, וגם אני בעצמי חוששת עד היום ומקווה למצוא את המקום שלי".

האם הסביבה הקרובה (משפחה, חברים) ניסו להניא אותך בצורה כלשהי מההחלטה ללמוד משפטים?

שירן: "כן, מאוד חששו וחוששים לי. כולי תקווה שבהמשך יהיה לי טוב ושלא יהיו מכשולים בדרך להצלחה".

דורון: "החברים והמשפחה היו תמיד בעד שאעשה את מה שאני אוהב היו כאלה שדיברו על העומס בשוק אבל זה לא באמת השפיע על בחירתי".

אורן: "המשפחה שלי הייתה בעד זה כי יש לי בן דוד שמסיים עכשיו שנה שלישית במשפטים ומספר דברים טובים על הלימודים. חלק מהאנשים אמרו לי שאולי עדיף ללמוד מקצוע אחר או ללמוד הנדסה. יש סטיגמה שיש הרבה עורכי דין בשוק אבל אני חושב שאין כמעט מקצוע שאין ממנו עובדים בשפע. בסופו של דבר אני חושב שאם אתה תהיה טוב במה שאתה עושה ותצליח – אתה כן תעבוד במקצוע שבחרת בו".

ניר: "כמובן, רוב האנשים שאני מספר להם שאני הולך ללמוד משפטים אומרים לי " למה?!", "השוק מוצף", "חבל על הזמן שלך" וכו'. מצד שני שכשאני אומר שאני הולך ללמוד באוניברסיטת תל אביב ועושה מסלול דו חוגי הם אומרים שזה בסדר כיוון שזאת הפקולטה הטובה בארץ. אני מבין כי המקצוע נמצא בקשיים אבל מצד שני אני לא חושב שהייתי טוב או שהייתי נהנה במקצועות כמו הנדסה או תכנות, ולדעתי הדבר הכי חשוב בחיים הוא למצוא מקצוע שיעניין אותך, יאתגר אותך ויעשה אותך מאושר. בסופו של דבר הכסף יגיע ובמקצוע כמו עורך דין השמיים הם הגבול".

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
תקדין בטוויטר
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
עורכי דין/בעלי מקצוע עוד
153 | S:150