שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > עורך דין מקרקעין: מתי ובאילו מקרים נזדקק לשירותיו

חדשות

עורך דין מקרקעין: מתי ובאילו מקרים נזדקק לשירותיו
עורך דין מקרקעין: מתי ובאילו מקרים נזדקק לשירותיו
11/01/2018, כתיבת מומחים

רוצים להשקיע בנדל"ן או להיכנס לתחום המקרקעין? ואולי אתם רוצים לקנות דירה למגורים? כדאי שתעשו היכרות עם עו"ד למקרקעין – עם תפקידיו ושירותיו

רבים אומרים שעורך דין מקרקעין הוא החבר הטוב ביותר שלכם מהרגע שבו אתם מחליטים לבצע קניה או מכירה של נכס מקרקעין כלשהו: מגרש, דירה למגורים, מחסן או אפילו משרד קטן.

הסיבה לכך נעוצה בעובדה שקניית מקרקעין בישראל היא תהליך מורכב, ששותפים בו ולו הרבה גורמים, מהבנק שלכם, דרך רשות המסים, העירייה ועד שמאי מקרקעין. עורך דין בתחום הנדל"ן והמקרקעין מכיר את החוקים והתקנות ויעזור לכם בנבכי הבירוקרטיה הזו.

לרשימת עורכי דין מקרקעין באתר b144

ניתוח סיכונים ברכישה

לא כל נכס נדל"ן אפשר לקנות ולמכור בקלות וללא סיכונים.

יש לא מעט נכסים שמשמשים כבטוחות ומשועבדים לגוף שלישי כלשהו, יש נכסים שיש עליהם עיקולים ויש נכסים שלא נרשמו כהלכה בטאבו או במנהל מקרקעי ישראל.

•     אחד התפקידים החשובים של עו"ד מקרקעין הוא לוודא שהנכס שתקנו יהיה אכן נכס שלכם, שאין עליו הגבלת סחירות מסוג כזה או אחר ושאין עליו שותפים לא מוכרים או לא רצויים.

שותפים כאלה יכולים להיות שכנים – כאשר לא בוצעה למשל חלוקת מגרשים, או שותפים של ממש, כאשר הנכס שימש בעבר כנכס להשקעה של מספר אנשים או גורמים מסחריים.

הערכת המס

בארץ מוטלים מסים והיטלים שונים בעסקאות מקרקעין.

אחת הדוגמאות הנפוצות לכך הוא היטל ההשבחה ומס השבח – שני מסים די 'כבדים' והיקפם או שיעורם יכול להיות שיקול מכריע בכדאיות ביצועה של עסקת נדל"ן. 

•     יש דרכים להימנע מתשלום מסים והיטלים אלה, או לפחות להקטין אותם, ותפקידו של עורך הדין למקרקעין הוא לדעת כיצד אפשר להקטין את התשלום ולבצע את העסקה כך, שהוא יהיה נמוך ככל האפשר (ועדיין במסגרת החוק, כמובן).

ניסוח החוזה

אין דין חוזה למכירת בית, דירה או מגרש, כדין חוזה העסקה או שותפות בעסק.

•     ניסוח חוזה מקרקעין הוא עניין של התמחות, כאשר יש להבטיח את זכויות הצדדים לחוזה זה מול זה ומול הרשויות השונות.

ושוב, כמו בחישוב המיסים וההיטלים, זהו תפקידו של עורך הדין, לוודא שכל הזכויות שלכם מתקיימות ושהנכס שאתם קונים יהיה שלכם או שהתמורה עבור הנכס שלכם תתקבל במלואה.

מה שמביא אותנו לעניין אחרון, הפעם:

וידוא תשלומים

עורכי דין משמשים לעיתים קרובות כנאמנים עבור הלקוחות שלהם: הם מחזיקים בכסף עד רישום הנכס על שם הקונה או תשלום כל המסים וההיטלים, והם אלה שחותמים על אישורי ההעברה השונים ודואגים לתשלומים לרשויות.

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
תקדין בטוויטר
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
עורכי דין/בעלי מקצוע עוד
151 | S:150