שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > נישואים אזרחיים בישראל - בעד ונגד

חדשות

נישואים אזרחיים בישראל - בעד ונגד
נישואים אזרחיים בישראל - בעד ונגד
26/12/2017, כתיבת מומחים

אתה לבוש בחליפה המהודרת והחגיגית שלך, מגוהצת למשעי, ושרוי בתמהיל רגשות חיוביים לצד קורטוב חשש, מלווה בהוריך התומכים. ובדיוק ברגע שבו אתה כבר לא יכול לחכות יותר, זוגתך היפה, זו שבקרוב תהפוך לאשתך, מצטרפת אליך. היום המשמעותי ביותר בחייכם מתקיים בנופים אחרים מאלו שהורגלתם להם, משום שאתם כלל וכלל לא בישראל. התרחיש הזה הוא מנת חלקם של ישראלים רבים שאינם יכולים, או מעוניינים, להתחתן בישראל. מבולבלים? אנחנו כאן כדי לעשות לכם מעט סדר בבלגן.

נישואים אזרחיים – למה בכלל?

במדינת ישראל, מוסדות הדת הולכים יד ביד יחד עם מוסדות השיפוט בארץ. למעשה, בית הדין הדתי הרבני, הוא הסמכות המורשית היחידה בענייני נישואין וגירושין. ועל פי הלכות הדת, אך ורק בני זוג יהודים (למעט מספר מקרים עליהם נפרט בהמשך), מורשים לעמוד בחופה היהודית, לשבור את הכוס ולקבל מעמד חוקי לנישואיהם. הרבנות האורתודוקסית שואפת למעשה לצמצם ולמנוע מעשי התבוללות של העם היהודי ולשמר את אחדותו. ההסבר הבא אינו מגיע כדי לפסול את הרצון לאחדות קולקטיבית, אלא להדגיש את החשיבות במציאת אלטרנטיבות נוספות, עבור כל אותם הישראלים, שאינם מסכימים עם הלכות הדת או מרגישים רצון להשתייך למוסד.

מי אינם יכולים להתחתן בארץ?

נתחיל מכך שאנשים רבים אינם מעוניינים לערב את המוסדות הדתיים, שאינם מאמינים או דוגלים בדרכם, בטקס. וכאמור, זו בהחלט זכותם, שכן על אף שאנו חיים במדינה יהודית-דתית, בל נשכח כי מדובר גם במדינה דמוקרטית. מלבדם, אנשים רבים מנועים מלהינשא בחתונה דתית על סמך ההלכה –

•     מסורבות גט – נשים שבעליהן מסרבים לתת להן את הגט

•     כאשר אחד מבני הזוג איננו יהודי (או במקרה שבו יהדותו מוטלת בספק)– מדובר במציאות הקיימת של רבים מבין יוצאי ברית המועצות, שמרגישים שהמדינה בוגדת בהם. במקרים רבים, הם חיים כיהודים לכל דבר, מקיימים מצוות וחגים, שומרים על המסורת, משרתים בצבא, אך אינם מורשים להינשא

•     בני זוג חד – מיניים

•     אלו שעונים להגדרת "ממזרות" – למשל, ילדיה של אישה נשואה שלא נולדו לבעלה

האם ניתן להינשא בנישואים אזרחיים בישראל?

כאמור, אין פסול בלהינשא בנישואין אזרחיים בישראל. בני הזוג מורשים לערוך את הטקס, אך הם נישואיהם אינם מקבלים מעמד חוקי ומוכר בארץ. המדינה אינה משנה את מעמדם והם אינם זכאים לזכויותיהם של זוג נשוי חוקי בארץ.

מהם הפתרונות?

ישנם שני פתרונות עיקריים במצב זה – נישואים אזרחיים במדינה זרה או עריכת הסכם זוגיות על ידי עורך דין לענייני אזרחות ישראלית המתמחה בנושאי נישואים אזרחיים / התאזרחות והתנהלות מול מוסדות המדינה (משרד הפנים וכיוב' בנושאים הללו.

חתונה בחוץ לארץ

חתונה וחופשה משולבות יחדיו? נשמע חלומי. אין ספק כי הפתרון קוסם לזוגות רבים, אך העלויות הגבוהות והעובדה כי אין מדובר בבחירה, אלא בהכרח, עשויות להעיב על החגיגה.

ונחזור לענייננו. חשוב לבחור במדינה שבה החתונה תהיה מוכרת על ידיה ותלווה בחותמת ותעודה רשמיות מטעמה. המדינות המועדפות הן פראג וקפריסין.  התהליך הוא די פשוט – יש להכין את הטפסים הנדרשים בארץ ובמדינה בחוץ לארץ, לקבוע תור בבית העירייה ולהציג את הטפסים מול פקידי הרישום (במדינה ובחו"ל).

הסכם זוגיות

הסכם זוגיות המתבצע על ידי עורך דין הוא הסכם לחיים משותפים שבו מוסדרת מערכת היחסים הזוגית (וכן חלוקת הנכסים בעת פרידה או סוגיות נוספות משותפת). ההסכם מקבל מעמד חוקי בישראל והוא שווה סטטוס לנישואין האזרחיים.

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
תקדין בטוויטר
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
עורכי דין/בעלי מקצוע עוד
152 | S:150